York Sport Evening Circuit Races #3

Closed Circuit , York – Tuesday, 19 Apr 2016

Event Summary

Event Overview

York Sport Circuit Races at York Sport Village easy access from A64, please park in the designated event car parks. Changing, showers & lockers all available at the Sport Village building, there is also a cafe open until 8.00pm.  No warming up permitted on the bus lane, use the upper Kimberlow Road, please take care on the roads around the facility which can be busy at peak times.

Event Details

Event URN:

395363

Start Date:

Tue, 19th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
0.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Erin Griffiths Richardsons Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Fraser Taylor Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Fattorini Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
0.  Lewis Richardson Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oscar Taylor Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Francis Hirzel Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alexander Robinson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Taylor PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cavan Walker Acre Racing Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joe Howcroft PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Robin Smith Clifton CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harry Noan Finished 0

11.  Harry Noan -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Billy Lazenby Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Dexter Leeming-Sykes Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Dexter Leeming-Sykes Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kayleigh Wells Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Josie Lewis Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Freddie Jagger Muckle Cycle Club Finished N/A 96:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 96:00:00:000
2.  Bob Hewitt Scarborough Race Club Finished 2nd 87:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 87:00:00:000
3.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 3rd 88:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 88:00:00:000
4.  Max McMurdo SSLL Racing Team Finished 2nd 92:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 92:00:00:000
5.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 46:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 46:00:00:000
6.  Oliver Swan Acre Racing Team Finished 3rd 98:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 98:00:00:000
7.  Alex Littlewood DFL In-Gear Development Finished 2nd 71:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 71:00:00:000
8.  Robbie Pollard Otley CC Finished 3rd 10:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
9.  Luke Preston Brook Estates Cycling Team Finished 2nd 90:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 90:00:00:000
10.  Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished N/A 41:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 41:00:00:000

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4th Cat only - Results
1.  Benjamin Williams Cliff Pratt Racing Finished 4th 99:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 99:00:00:000
2.  Paul Di Mambro Ilkley Cycling Club Finished 4th --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Louis Minion Clifton CC Finished N/A 96:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 96:00:00:000
4.  Laurence Griffin Clifton CC Finished N/A 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 10:00:00:000
5.  Dale Thornton Team Cystic Fibrosis Finished 4th 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 10:00:00:000
6.  Ian Brown Fietsen Tempo Finished 4th 44:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 44:00:00:000

About the Event

Info for Riders

Sign on is in the Portakabin adjacent to the circuit. For the safety of competitors do not drive cars down to the circuit.

Sign on opens 1 hour before race start time and closes 10 minutes before race start time.

Youths/Juniors please have your gear checked before signing on.

 Entry on the night available for all races that are not sold out!

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 19/04/16 – 18:15
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 19/04/16 – 18:15
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 19/04/16 – 18:15
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 19/04/16 – 18:15
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 19/04/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 19/04/16 – 18:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 19/04/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 19/04/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 19/04/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 19/04/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Tue 19/04/16 – 19:45
Regional C+, Band 5
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 20:35 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Tue 19/04/16 – 20:35
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins

Event Summary

Event Overview

York Sport Circuit Races at York Sport Village easy access from A64, please park in the designated event car parks. Changing, showers & lockers all available at the Sport Village building, there is also a cafe open until 8.00pm.  No warming up permitted on the bus lane, use the upper Kimberlow Road, please take care on the roads around the facility which can be busy at peak times.

Event Details

Event URN:

395363

Start Date:

Tue, 19th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
0.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Erin Griffiths Richardsons Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Fraser Taylor Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Fattorini Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
0.  Lewis Richardson Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oscar Taylor Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Francis Hirzel Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alexander Robinson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Taylor PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cavan Walker Acre Racing Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joe Howcroft PH-MAS - Paul Milnes Cycles Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Robin Smith Clifton CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harry Noan Finished 0

11.  Harry Noan -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Billy Lazenby Chevin Cycles.com Trek Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finlay Pickering Hull Thursday RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Dexter Leeming-Sykes Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Dexter Leeming-Sykes Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kayleigh Wells Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Josie Lewis Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2/3/4 - Results
1.  Freddie Jagger Muckle Cycle Club Finished N/A 96:00:00:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 96:00:00:000
2.  Bob Hewitt Scarborough Race Club Finished 2nd 87:00:00:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 87:00:00:000
3.  Jordan Reed Bike Box Alan Finished 3rd 88:00:00:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 88:00:00:000
4.  Max McMurdo SSLL Racing Team Finished 2nd 92:00:00:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 92:00:00:000
5.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished 2nd 46:00:00:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 46:00:00:000
6.  Oliver Swan Acre Racing Team Finished 3rd 98:00:00:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 98:00:00:000
7.  Alex Littlewood DFL In-Gear Development Finished 2nd 71:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 71:00:00:000
8.  Robbie Pollard Otley CC Finished 3rd 10:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 10:00:00:000
9.  Luke Preston Brook Estates Cycling Team Finished 2nd 90:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 90:00:00:000
10.  Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished N/A 41:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 41:00:00:000

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4th Cat only - Results
1.  Benjamin Williams Cliff Pratt Racing Finished 4th 99:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 99:00:00:000
2.  Paul Di Mambro Ilkley Cycling Club Finished 4th --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Louis Minion Clifton CC Finished N/A 96:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 96:00:00:000
4.  Laurence Griffin Clifton CC Finished N/A 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 10:00:00:000
5.  Dale Thornton Team Cystic Fibrosis Finished 4th 10:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 10:00:00:000
6.  Ian Brown Fietsen Tempo Finished 4th 44:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 44:00:00:000

About the Event

Info for Riders

Sign on is in the Portakabin adjacent to the circuit. For the safety of competitors do not drive cars down to the circuit.

Sign on opens 1 hour before race start time and closes 10 minutes before race start time.

Youths/Juniors please have your gear checked before signing on.

 Entry on the night available for all races that are not sold out!

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 19/04/16 – 18:15
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 19/04/16 – 18:15
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 19/04/16 – 18:15
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:15 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 19/04/16 – 18:15
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 19/04/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 19/04/16 – 18:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 19/04/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 19/04/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 19/04/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 19/04/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 19:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Tue 19/04/16 – 19:45
Regional C+, Band 5
40 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/04/16 20:35 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Tue 19/04/16 – 20:35
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk