CDPP Crit Series #8

Closed Circuit , Nelson – Thursday, 02 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only

Event Details

Event URN:

395217

Start Date:

Thu, 2nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cory Edmondson Inspire VCUK Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Strange Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Howcroft Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fabian Markham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Bailey Finished 0

6.  Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Felix Boardwell Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  James Hannigan Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Matilda McKibben Skipton Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  George Evans Bramley Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Higginson Catford CC Equipe/Banks Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Hill FitPRO Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Copland All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Craig Ball St Helens CRC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Steven Gott Ilkley Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Lerpiniere Skipton Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Rob Weir Ilkley Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Oliver Ingham Paceline Cycles North Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew Gorton East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Iain Hazell Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ryan Middlemiss East Bradford CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Richard Haughton Hoppers Rollers Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Simon Wilson Bikehaus by Ridley Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Fraser Martin Raleigh GAC Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Martin Woffindin Bikehaus by Ridley Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Bulmer All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joel Lewis Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Gareth Wiseman Cycle Sport Pendle Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Higginbottom FitPRO Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only

Event Details

Event URN:

395217

Start Date:

Thu, 2nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cory Edmondson Inspire VCUK Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jonny Gill Ilkley Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Strange Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Howcroft Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fabian Markham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jack Bailey Finished 0

6.  Jack Bailey -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Felix Boardwell Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  James Hannigan Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Matilda McKibben Skipton Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  George Evans Bramley Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Higginson Catford CC Equipe/Banks Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Hill FitPRO Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jeremy Copland All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Craig Ball St Helens CRC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Steven Gott Ilkley Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Lerpiniere Skipton Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Rob Weir Ilkley Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Oliver Ingham Paceline Cycles North Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Andrew Gorton East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Iain Hazell Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ryan Middlemiss East Bradford CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Richard Haughton Hoppers Rollers Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Simon Wilson Bikehaus by Ridley Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Fraser Martin Raleigh GAC Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Martin Woffindin Bikehaus by Ridley Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Bulmer All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joel Lewis Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Gareth Wiseman Cycle Sport Pendle Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Higginbottom FitPRO Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/06/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 02/06/16 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk