CDPP Crit Series #6

Closed Circuit , Nelson – Thursday, 19 May 2016

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only

Event Details

Event URN:

395215

Start Date:

Thu, 19th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Stockdale Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonny Gill Finished 0

4.  Jonny Gill -

Points: 0 | Status: Finished
5.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Josh Steele Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Booth Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Megan Cullen Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sasha Kitching Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Howcroft Otley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Dexter Leeming-Sykes Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Charles Booth Skipton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Cameron Blake Ilkley Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robbie Pollard Otley CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  George Evans Bramley Wheelers CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steven Gott Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jeremy Copland All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Parrington Ribble Valley CRC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Lerpiniere Skipton Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ben Dobson Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Allistair Moffat Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andrew Gorton East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Oliver Ingham Paceline Cycles North Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Iain Hazell Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Julian Vescovi Ribble Valley CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Sophie Thackray Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Andrew Mounsey Ribble Valley CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Josh Peet N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Auty Cycle Sport Pendle Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Timothy Jones Spokes Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Fraser Rounds Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Nolan Fiftyfour Eleven RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Dovydas Cipkus Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Martin Woffindin Bikehaus by Ridley Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Gareth Wiseman Cycle Sport Pendle Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 19/05/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 19/05/16 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only

Event Details

Event URN:

395215

Start Date:

Thu, 19th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Stockdale Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonny Gill Finished 0

4.  Jonny Gill -

Points: 0 | Status: Finished
5.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Lister Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Josh Steele Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Booth Skipton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Megan Cullen Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sasha Kitching Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ethan Whiteside East Bradford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Howcroft Otley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Dexter Leeming-Sykes Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Charles Booth Skipton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Cameron Blake Ilkley Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robbie Pollard Otley CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Huszar East Lancashire RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  George Evans Bramley Wheelers CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steven Gott Ilkley Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Isaac Appleby Clay Cross Road Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jeremy Copland All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Parrington Ribble Valley CRC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Lerpiniere Skipton Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ben Dobson Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Ashworth East Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Allistair Moffat Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andrew Gorton East Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Oliver Ingham Paceline Cycles North Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Iain Hazell Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Julian Vescovi Ribble Valley CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Sophie Thackray Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Andrew Mounsey Ribble Valley CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Josh Peet N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Auty Cycle Sport Pendle Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Timothy Jones Spokes Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Fraser Rounds Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steve Colloby All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Nolan Fiftyfour Eleven RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Dovydas Cipkus Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Martin Woffindin Bikehaus by Ridley Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Gareth Wiseman Cycle Sport Pendle Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Harry Pate Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 19/05/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 19/05/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 19/05/16 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 19/05/16 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk