CDPP Crit Series #3

Closed Circuit , Nelson – Thursday, 28 Apr 2016

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only

Event Details

Event URN:

395212

Start Date:

Thu, 28th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Josh Steele Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harry Stockdale Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Michael Strange Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Sam Howcroft Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Coates East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Carys Field RibbleValley Juniors Cycling C... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Boardwell Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fabian Markham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jeremy Copland All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Seddon Chorley Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Evans Bramley Wheelers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Worthington Horwich CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Parrington Ribble Valley CRC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Beech Team Chronomaster Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Julian Vescovi Ribble Valley CRC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Iain Hazell Rossendale RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Sophie Thackray Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Martin Woffindin Bikehaus by Ridley Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/04/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 20:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/04/16 – 20:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
55 mins

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only

Event Details

Event URN:

395212

Start Date:

Thu, 28th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Josh Steele Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  William Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harry Stockdale Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Michael Strange Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Sam Howcroft Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Coates East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Finegan Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Carys Field RibbleValley Juniors Cycling C... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Davies Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Boardwell Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fabian Markham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jordan Stanworth Brother NRG Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jeremy Copland All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Seddon Chorley Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Evans Bramley Wheelers CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Worthington Horwich CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Parrington Ribble Valley CRC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Beech Team Chronomaster Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Julian Vescovi Ribble Valley CRC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Iain Hazell Rossendale RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Sophie Thackray Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Martin Woffindin Bikehaus by Ridley Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Billy Harding Oldfield/Paul Milnes Cycles ER... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/04/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/16 20:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 55 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/04/16 – 20:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
55 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk