Corley Cycles / Abbeygate Developments Summer Series #12

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 21 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently  starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

394858

Start Date:

Thu, 21st Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Wed, 20th Jul 2016

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Rhys Williams Mickey Cranks CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Marcus Dodd Spirit Tifosi Racing Team Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  George Howson Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ian Neilson CC Luton Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Errol Spence Brivelo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Nick James Mickey Cranks CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matt Broad Spirit Tifosi Racing Team Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Oliver Mickey Cranks CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jamie Noel Abingdon Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Mark Atkinson Kineton Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Tony Jones Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Beer Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Charlotte Redden GB Cycles.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jane Wilson Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gabriella Butler Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jennie Faasse St Ives CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Fiona-May Aylward Leicester Forest CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Julia Chatterton Team Milton Keynes Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Nichola Ryan Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Katerina Byrtusova Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Teena Gade Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Abigail Howson Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tom Neale Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Simon Henley Team Corley Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Webster Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joel Lewis Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joshua Jones Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Corey Ashley Bryan Steel academy Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joshua Roberts Zappi Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ruairi O'Driscoll JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Patrick Christopher Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Nick Corbett JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Julian Mills Club Corley Cycles RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Graham Knight JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Enrico Cacciatori Baines Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Watson Hitchin Nomads CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Hunt Pedalworks Performance Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Cross Brivelo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Steve James High Wycombe Cycling Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Stephen Morrell High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ryan Kenworthy Leisure Lakes Bikes.com Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Michael Coomber CC Luton Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Thomas Seeley Cadence Cycling Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Toby Miles Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jack Steel-Jessop CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Daniel Brightman Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Ed Cooper Mercedes AMG PETRONAS Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Edward Lee-Jones Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jason Baran TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Steven House 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sam Perfect High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Christopher Cure Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Gilbert Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Hill Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Toby Maloy Team Milton Keynes Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Paul Southern Wellingborough Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Adam Strudwick Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steven Wootton Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently  starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

394858

Start Date:

Thu, 21st Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Wed, 20th Jul 2016

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Rhys Williams Mickey Cranks CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Marcus Dodd Spirit Tifosi Racing Team Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  George Howson Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ian Neilson CC Luton Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Errol Spence Brivelo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Nick James Mickey Cranks CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matt Broad Spirit Tifosi Racing Team Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Oliver Mickey Cranks CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jamie Noel Abingdon Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Mark Atkinson Kineton Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Tony Jones Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Beer Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Charlotte Redden GB Cycles.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jane Wilson Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gabriella Butler Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jennie Faasse St Ives CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Fiona-May Aylward Leicester Forest CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Julia Chatterton Team Milton Keynes Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Nichola Ryan Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Lisa Rogers Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Katerina Byrtusova Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Teena Gade Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Abigail Howson Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tom Neale Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Simon Henley Team Corley Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Webster Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Cameron Foster Team Milton Keynes Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joel Lewis Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joshua Jones Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Corey Ashley Bryan Steel academy Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Barry Connolly Team Milton Keynes Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joshua Roberts Zappi Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ruairi O'Driscoll JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Patrick Christopher Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Nick Corbett JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Julian Mills Club Corley Cycles RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Graham Knight JCA-Equipe Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Enrico Cacciatori Baines Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Watson Hitchin Nomads CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alex Hunt Pedalworks Performance Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Cross Brivelo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Steve James High Wycombe Cycling Club Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Stephen Morrell High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ryan Kenworthy Leisure Lakes Bikes.com Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Michael Coomber CC Luton Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dan Tamplin High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Thomas Seeley Cadence Cycling Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Toby Miles Finchley Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jack Steel-Jessop CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Daniel Brightman Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Ed Cooper Mercedes AMG PETRONAS Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Edward Lee-Jones Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jason Baran TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Steven House 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sam Perfect High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Christopher Cure Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Gilbert Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Hill Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Toby Maloy Team Milton Keynes Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Paul Southern Wellingborough Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Adam Strudwick Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steven Wootton Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk