Dave Creasy Memorial Six 2016 - Support Races (Sunday Only)

Track , London – Sunday, 11 Sep 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

394633

Start Date:

Sun, 11th Sep 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE

View map

Series:

Dave Creasy Six

Entry close date

Sat, 20th Aug 2016

Results

Confirmed Results

Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - Results
1.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Atiba Quildan PMR Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Devil Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil Race - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Reece Wood The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Win-Out Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Win-Out Race - Results
1.  Dimitri Demishev NLTCBMBC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Reece Wood The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Simpson Brixton Cycles Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jonathan Harris PMR Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Simpson Brixton Cycles Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

U16/U14 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Omnium - Results
1.  Leo Hayter VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  David McCarthy VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
5.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
6.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
7.  Oliver Wollaston VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Tomas Wylie VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
10.  Stanley Platts VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
12.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
14.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
19.  Flora Perkins VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
20.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Thomas White Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Kate Shelton VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Finlay Wellings VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Livvy O'Hagan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Reuban Davey San Fairy Ann CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Amelia Coombes VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivier Mangham VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mattie Dodd VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Esme Wiley Herne Hill Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Harry Owen VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Miles Wollaston Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Joshua White Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Day 1 to be run at Lee Valley For Senior & Youth Madison plus Women's Olympic Omnium ONLY

 

Entry on the day available for all Non-Madison Categories, providing the maximim field size has not been reached.

For international riders, email the organiser for how to enter

The Races

Support Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 11/09/16 – 11:00
Regional C+, Band 5
Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Devil Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Win-Out Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16/U14 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/09/16 – 11:00
Youth Only, Youth
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 11:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 11/09/16 – 11:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

394633

Start Date:

Sun, 11th Sep 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE

View map

Series:

Dave Creasy Six

Entry close date

Sat, 20th Aug 2016

Results

Confirmed Results

Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - Results
1.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Atiba Quildan PMR Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Devil Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil Race - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Kettle Dulwich Paragon CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gavin Mitchell Twickenham CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tom Sefton Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Reece Wood The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

Win-Out Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Win-Out Race - Results
1.  Dimitri Demishev NLTCBMBC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Reece Wood The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Simpson Brixton Cycles Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Smith Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jonathan Harris PMR Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Points Race - Results
1.  Jonathan Harris PMR Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tom Ward Team Echelon Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Blomeley The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Simpson Brixton Cycles Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mitchell Powell Team Terminator Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

U16/U14 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Omnium - Results
1.  Leo Hayter VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Pullen Redhill Raiders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  David McCarthy VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
5.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
6.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
7.  Oliver Wollaston VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Tomas Wylie VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
10.  Stanley Platts VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
12.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
14.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Mercy Webb Velo Club Venta Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
19.  Flora Perkins VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
20.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Thomas White Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Kate Shelton VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Archie Sloan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Ben Wright Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Finlay Wellings VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Livvy O'Hagan VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jamie Haycock Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Reuban Davey San Fairy Ann CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Amelia Coombes VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivier Mangham VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mattie Dodd VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Raphael Boulton VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Esme Wiley Herne Hill Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Max Capamagian VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Harry Owen VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Miles Wollaston Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Joshua White Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Day 1 to be run at Lee Valley For Senior & Youth Madison plus Women's Olympic Omnium ONLY

 

Entry on the day available for all Non-Madison Categories, providing the maximim field size has not been reached.

For international riders, email the organiser for how to enter

The Races

Support Races Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 11/09/16 – 11:00
Regional C+, Band 5
Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Devil Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Win-Out Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 11/09/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
U16/U14 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 11:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/09/16 – 11:00
Youth Only, Youth
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/09/16 11:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 11/09/16 – 11:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk