Team Milton Keynes Midweek Youth Racing 2016: Race 4

Closed Circuit , Milton Keynes – Wednesday, 04 May 2016

Event Summary

Event Overview

10 race series of races for all youth riders and includes a go ride race for the very young.

Due to the time available it will be necessary to run multiple races on the circuit at the same time.


The circuit is quite narrow so it is essential that riders are considerate and show particular caution, when overtaking or being over taken and that they are confident riding within a bunch.It is the overtaking riders responsiblity to ensure they leave enough room for others.

This race is part of a series with the winners being the Cat A B C D Girl and Boy who have collected the most points by the end of the last race. There is no individual race prize money.

There will be a Go Ride race for all younger riders. Or those who do not feel stong enough to race. 

Event Details

Event URN:

394450

Start Date:

Wed, 4th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexi Edwards Team Milton Keynes Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Timberlake Banjo Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joshua Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Finn Mulleague Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alderney Baker Matrix Pro Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Backus Zappi's Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Daniels Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Reuben Smith Moray Firth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Pinchin Moray Firth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Johnson Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Max Lewis Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Amelia Cebak Kettering CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Jamie Harris Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Alesa Walton Finished 0

15. Alesa Walton -

Points: 0 | Status: Finished

Go-Ride Racing

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing - Results
1.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Merle Snelson Finished 0

2. Merle Snelson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Fraser Macarthur Finished 0

3. Fraser Macarthur -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Eleanor Hadsley Finished 0

4. Eleanor Hadsley -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Olivia Loriggo Finished 0

5. Olivia Loriggo -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Olivia Orme Finished 0

6. Olivia Orme -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Tilly Mccloy Finished 0

7. Tilly Mccloy -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Millie Botha Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Please use Chafron way entrance to the Bowl and proceed with caution to the Back stage area on foot!

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 04/05/16 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 19:06 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 04/05/16 – 19:06
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 19:06 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 04/05/16 – 19:06
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 19:06 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 04/05/16 – 19:06
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 04/05/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
Go-Ride Racing Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 18:30 Go-Ride Racing None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 04/05/16 – 18:30
Go-Ride Racing, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

10 race series of races for all youth riders and includes a go ride race for the very young.

Due to the time available it will be necessary to run multiple races on the circuit at the same time.


The circuit is quite narrow so it is essential that riders are considerate and show particular caution, when overtaking or being over taken and that they are confident riding within a bunch.It is the overtaking riders responsiblity to ensure they leave enough room for others.

This race is part of a series with the winners being the Cat A B C D Girl and Boy who have collected the most points by the end of the last race. There is no individual race prize money.

There will be a Go Ride race for all younger riders. Or those who do not feel stong enough to race. 

Event Details

Event URN:

394450

Start Date:

Wed, 4th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexi Edwards Team Milton Keynes Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Timberlake Banjo Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joshua Ustaran-Anderegg Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Finn Mulleague Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Nick Day Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alderney Baker Matrix Pro Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Archie Peet Team Milton Keynes Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Backus Zappi's Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Daniels Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Reuben Smith Moray Firth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Pinchin Moray Firth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12/U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U12/U10 - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Johnson Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oscar Martin Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Joseph Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Max Lewis Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Amelia Cebak Kettering CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Jamie Harris Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Alesa Walton Finished 0

15. Alesa Walton -

Points: 0 | Status: Finished

Go-Ride Racing

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing - Results
1.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Merle Snelson Finished 0

2. Merle Snelson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Fraser Macarthur Finished 0

3. Fraser Macarthur -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Eleanor Hadsley Finished 0

4. Eleanor Hadsley -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Olivia Loriggo Finished 0

5. Olivia Loriggo -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Olivia Orme Finished 0

6. Olivia Orme -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Tilly Mccloy Finished 0

7. Tilly Mccloy -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Millie Botha Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Please use Chafron way entrance to the Bowl and proceed with caution to the Back stage area on foot!

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 04/05/16 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 19:06 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 04/05/16 – 19:06
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 19:06 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 04/05/16 – 19:06
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 19:06 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 04/05/16 – 19:06
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12/U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 04/05/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
Go-Ride Racing Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/05/16 18:30 Go-Ride Racing None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Wed 04/05/16 – 18:30
Go-Ride Racing, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk