Liverpool Century RC Youth Races

Closed Circuit , Liverpool – Saturday, 07 May 2016

Event Summary

Event Overview

Part of the North West Youth League series for 2016 races will follow a similar format to the same meeting last year.:

The races: We'll begin at 10am and finish by 2.30pm. Each competitor will do a short race and a long one.  The number of laps/race lengths are set out below but are subject to change on the day.  We will run the short races first before the long races races using the following race order:

E (short circuit, 1 lap short race, 10 minute long race)

D (short circuit, 1 lap short race, 10 minute long race)

C (full circuit, 3 lap short race, 20 minute long race)

B (boys) (full circuit, 4 lap short race, 25 minute long race)

A/B (girls) (full circuit, 4 lap short race, 25 minute long race)

A (boys) (full circuit, 5 lap short race, 35 minute long race)

Entry: online entry is £8 for Es & Ds and £10 for As Bs & Cs

Entry on the day is £2 more (ie £10 and £12)

Parking: free parking is available at the Litherland Sports Park.  Please avoid using the car park as a warm up track and do not leave bikes unattended or unlocked.

Toilets: toilets and changing facilities are available at Litherland

Event Details

Event URN:

394277

Start Date:

Sat, 7th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Litherland Circuit, Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA

View map

Series:

North West Youth League

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Christopher Mann Wrexham Roads Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Noonan Preston Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  George Elliott Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Hodgkinson Bolton Hot Wheels CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- James McCracken Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Cuerden Islington Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Wiggins Finished C 0

3. Ben Wiggins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Callum Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Simeon Kilroy Islington Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Leah Wilcox Mossley CRT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Matthew Johnson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Shaun Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Neve Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Anna Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Isabella Wiggins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Charlotte Kendall Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oscar Lloyd Finished 0

2. Oscar Lloyd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Holly McHugh Team Terminator Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

About the Event

Info for Riders

ENTRIES ON THE DAY WILL BE ACCEPTED

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 07/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 07/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 07/05/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Part of the North West Youth League series for 2016 races will follow a similar format to the same meeting last year.:

The races: We'll begin at 10am and finish by 2.30pm. Each competitor will do a short race and a long one.  The number of laps/race lengths are set out below but are subject to change on the day.  We will run the short races first before the long races races using the following race order:

E (short circuit, 1 lap short race, 10 minute long race)

D (short circuit, 1 lap short race, 10 minute long race)

C (full circuit, 3 lap short race, 20 minute long race)

B (boys) (full circuit, 4 lap short race, 25 minute long race)

A/B (girls) (full circuit, 4 lap short race, 25 minute long race)

A (boys) (full circuit, 5 lap short race, 35 minute long race)

Entry: online entry is £8 for Es & Ds and £10 for As Bs & Cs

Entry on the day is £2 more (ie £10 and £12)

Parking: free parking is available at the Litherland Sports Park.  Please avoid using the car park as a warm up track and do not leave bikes unattended or unlocked.

Toilets: toilets and changing facilities are available at Litherland

Event Details

Event URN:

394277

Start Date:

Sat, 7th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Litherland Circuit, Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA

View map

Series:

North West Youth League

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Christopher Mann Wrexham Roads Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Charles Paige Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Noonan Preston Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  George Elliott Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Tom Lees Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ben Wells Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Hodgkinson Bolton Hot Wheels CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- James McCracken Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ciara Gostling Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Cuerden Islington Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Wiggins Finished C 0

3. Ben Wiggins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Callum Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Simeon Kilroy Islington Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Tom Elliott Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Hannah Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Leah Wilcox Mossley CRT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Matthew Johnson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Shaun Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Neve Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Anna Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Isabella Wiggins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Charlotte Kendall Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oscar Lloyd Finished 0

2. Oscar Lloyd -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Holly McHugh Team Terminator Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

About the Event

Info for Riders

ENTRIES ON THE DAY WILL BE ACCEPTED

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£12.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 07/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 07/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 10:00 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Sat 07/05/16 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 07/05/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk