Hargroves Cycles Southdown Velo Goodwood Series #7

Closed Circuit , Chichester – Tuesday, 14 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

This is event 7 of a 10 race series running every Tuesday evening starting at 6pm. There will be a Youth Race starting at 6.30 pm followed by an E/1/2 category and a 3/4 handicap race following immediately after the youth race (aprroximately 7pm) each week.

Due to sponsorship donation from Hargroves Cycles all Youth riders enter for just £2 on the line - don't forget to bring your race licence with a recent photograph and properly signed

Event Details

Event URN:

393987

Start Date:

Tue, 14th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Goodwood Motor Racing Circuit, Claypit Lane, Westerton, Chichester, PO18 0PX

View map

Entry close date

Sun, 12th Jun 2016

Results

Confirmed Results

Women E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women E/1/2/3/4 - Results
1.  Chloe Weller Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elise Sherwell Look Mum No Hands! Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kara Perryman Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kelly Bennett Bognor Regis Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Faith Fisher 3C Cycle Club Cyclexperience Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Chloe Barr Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Kirsty McSeveney Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lucy Edmunds Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicola Wheeler I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Sloan VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Will Cooper Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Wise Southdown Velo Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Luke Campbell Southdown Velo Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Oscar Warrington Solent Pirates Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Renardson Crawley Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Barney Clacy Jam Cycling RT coached by BPC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Munday I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Bill Demuth VC Jubilee Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Day Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Archie Cromie I-Team Cyclists' Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Clay Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Cordner Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Sebastian Fenmor Collins Southdown Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  William Clay Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Luis Coutinho Southdown Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Cordner Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dominic Maxwell Worthing Excelsior CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Lane Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Edward Rollitt Velo Club Venta Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Treagus Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Austin Head Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Henry Latimer PMR Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Bowering PMR Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Stanley Kennett PMR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Yates Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Edward Hatfield Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nicholas O'Hara 3C Cycle Club Cyclexperience Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Plenty of parking within the motor racing circuit. All race licences to be produced. No cycling on the motor circuit internal roads.

The Races

Women E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 01:00 Women Only Band 5 ---
Entry:
Tue 14/06/16 – 01:00
Women Only, Band 5
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 14/06/16 – 19:00

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 58km / 36 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 14/06/16 – 19:00
Regional C+, Band 5
58km / 36 miles

Event Summary

Event Overview

This is event 7 of a 10 race series running every Tuesday evening starting at 6pm. There will be a Youth Race starting at 6.30 pm followed by an E/1/2 category and a 3/4 handicap race following immediately after the youth race (aprroximately 7pm) each week.

Due to sponsorship donation from Hargroves Cycles all Youth riders enter for just £2 on the line - don't forget to bring your race licence with a recent photograph and properly signed

Event Details

Event URN:

393987

Start Date:

Tue, 14th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Goodwood Motor Racing Circuit, Claypit Lane, Westerton, Chichester, PO18 0PX

View map

Entry close date

Sun, 12th Jun 2016

Results

Confirmed Results

Women E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women E/1/2/3/4 - Results
1.  Chloe Weller Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Victoria Lovett I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elise Sherwell Look Mum No Hands! Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kara Perryman Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kelly Bennett Bognor Regis Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Faith Fisher 3C Cycle Club Cyclexperience Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Chloe Barr Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Kirsty McSeveney Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lucy Edmunds Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicola Wheeler I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Sloan VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Will Cooper Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Wise Southdown Velo Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Luke Campbell Southdown Velo Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Oscar Warrington Solent Pirates Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Michael Renardson Crawley Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Barney Clacy Jam Cycling RT coached by BPC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Munday I-Team Cyclists' Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Bill Demuth VC Jubilee Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Day Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Archie Cromie I-Team Cyclists' Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Clay Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Myles Cordner Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Sebastian Fenmor Collins Southdown Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  William Clay Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Luis Coutinho Southdown Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  John Cordner Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dominic Maxwell Worthing Excelsior CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Lane Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Edward Rollitt Velo Club Venta Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Treagus Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Austin Head Wightlink,Wight Mountain CRT. Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Henry Latimer PMR Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Chris McNamara Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Thomas Bowering PMR Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andy Shackel Team Wiggle Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Stanley Kennett PMR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Yates Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Edward Hatfield Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nicholas O'Hara 3C Cycle Club Cyclexperience Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Plenty of parking within the motor racing circuit. All race licences to be produced. No cycling on the motor circuit internal roads.

The Races

Women E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 01:00 Women Only Band 5 ---
Entry:
Tue 14/06/16 – 01:00
Women Only, Band 5
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/06/16 – 18:30
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 14/06/16 – 19:00

3/4

Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/06/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 58km / 36 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 14/06/16 – 19:00
Regional C+, Band 5
58km / 36 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk