Lee Valley Summer Circuit League #18

Closed Circuit , London – Wednesday, 31 Aug 2016

Event Summary

Event Overview

This series will run weekly on Wednesday evenings from 4th May to 31st August inclusive.

League Membership is compulsory and must be purchased (for a one-off payment of £10) prior to entering races.  This can be done on-line via British Cycling or in person on the day. The league is open to British Cycling Gold and Silver Members ONLY and all participants are required to have a full racing licence.  

Racing is open to Junior and Senior E1234 riders and Youth A riders with dispensation.

Programme
• Race 1 – 4th Category Men and E1234 Women 45 minutes plus 5 laps
• Race 2 – E/1/2/3 Men – 60 minutes plus 5 laps

Race 1 will be two races on a shared circuit, with separate start/finish/results for the Womens' field.  Race 2 is one race only but with separate results for the 3rd category riders.

Advance entries are available for £14 via the British Cycling website.

Entries on the day are charged at £20, however, the organisers cannot guarantee that spaces will be available.

This race programme will be subject to continuous review and may change based on the volume of entries received. Timings and distances may also be altered at short notice due to changes in weather and/or lighting conditions.

PLEASE ENSURE THAT YOU READ ALL FURTHER EVENT INFORMATION BEFORE SUBMITTING ANY ENTRIES.  FULL TERMS AND CONDITIONS ARE ON OUR WEBSITE (www.fullgascycling.co.uk)

Event Details

Event URN:

393502

Start Date:

Wed, 31st Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Clover Murray Team Ford Ecoboost Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sarah Harrison Islington Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Helen Wyld Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Burns Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emily Swales East London Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Dan Miller Quick Release Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ashley Davison Finished 0

2.  Ashley Davison -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Patrick Mcphilery Finished 0

3.  Patrick Mcphilery -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rupert Hitchcock Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Saul Busby - Cozic Cycling Club Hackney Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Daniel Clark Pretorius Bikes Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jack Drew Greenwich Tritons Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nick Christian Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  George Whitworth Dulwich Paragon CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Matthew Bunney Army Cycling Union Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Francis Fox Mono CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  James Taggart Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Nick Harpur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Luke Woolfson GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Neil Couchman Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Andy Bathe Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Peter Golding Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Matthew Burman Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Mark Alsop Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  James Paul Finished 4th 0

23.  James Paul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Calum O'Neill Finchley Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Rob Graham Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Johnathon Bird Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Michael Dennis Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Maurice Banerjee Palmer Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Thomas Mason Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Michael Walton Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  David Smith Swindon Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Simon Harrison Diss & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Mat Brown Finished 4th 0

33.  Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  David Watkins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  David Pettitt Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Tomasz Drabik Pretorius Bikes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Chris Clarkson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Ollie Williams East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Ian McKeown Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Joshua Doe Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Clive Lepper Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Charles Dennison Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Scott Shellien-Walker SD Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Jun Chan Finished 4th 0

44.  Jun Chan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jonny Cheatle VC Londres Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matthew Dewey Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Nicholas Saiz Cycling Club Hackney Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Wayne Templeman East London Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Thomas Willan East London Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Robyn Llewellyn Spartans Velo Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonas Rooze Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Rogers Royal Navy & Royal Marines CA Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Toby Harris Walden Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael Weekes London Dynamo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  John Fisher Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Will Morton Rapha Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benedict Thompson CC London Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Edward Cronan Paceline RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kevin Knowles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Benjamin Pritchard CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Tiller Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alex Elferink Serpentine Running Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andrew O'Connor Mono CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Adam Daniel Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Timothy Holmes Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  William Macalpine The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Kenneth Henning London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Mark Smith Pretorius Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Darren Yorston London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Henry Charrington London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Thomas Ward Mono CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Mark Bourgeois Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Stephen Messenger East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Mark Tonge Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Luke Coleman Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Geoffrey Baudouin Matchy Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Adam Nice London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Benedict Hitchins Pretorius Bikes Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Robbie Macintyre Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jack Rebours Caesarean CC Jersey Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sam Christy London Dynamo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James McKay Finchley Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Hart Southend Wheelers Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mario Baumgartner Cycling Club Hackney Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Anderson API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joseph Sutton PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  George Georgallides Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Adam Parkes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Dimitri Demishev NLTCBMBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Robert Seeley Cadence Cycling Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Josh Rock Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Thomas Seeley Cadence Cycling Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Oliver Cliff Elitecycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Nigel Field Cycling Club Hackney Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

All bikes and racing equipment must be fully compliant with current British Cycling regulations. Registered club/team kit must be worn if applicable. Entries will be confirmed approximately one week before the event. Once your entry and registration has been accepted the fee is non-refundable and entries are non-transferable.  Sign-on will close when the first race has started. Electronic timing and results will be tracked using MyLaps transponders which will be given out at sign-on, along with bib numbers. These items are the property of Full Gas Cycling Ltd and must be brought back at the end of every race. A fee of £20 will be charged for any units which are not returned to us.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 31/08/16 19:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Wed 31/08/16 – 19:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 31/08/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Wed 31/08/16 – 19:00
Regional C+, Band 5
50 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 31/08/16 20:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Wed 31/08/16 – 20:00
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 31/08/16 20:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Wed 31/08/16 – 20:00
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

This series will run weekly on Wednesday evenings from 4th May to 31st August inclusive.

League Membership is compulsory and must be purchased (for a one-off payment of £10) prior to entering races.  This can be done on-line via British Cycling or in person on the day. The league is open to British Cycling Gold and Silver Members ONLY and all participants are required to have a full racing licence.  

Racing is open to Junior and Senior E1234 riders and Youth A riders with dispensation.

Programme
• Race 1 – 4th Category Men and E1234 Women 45 minutes plus 5 laps
• Race 2 – E/1/2/3 Men – 60 minutes plus 5 laps

Race 1 will be two races on a shared circuit, with separate start/finish/results for the Womens' field.  Race 2 is one race only but with separate results for the 3rd category riders.

Advance entries are available for £14 via the British Cycling website.

Entries on the day are charged at £20, however, the organisers cannot guarantee that spaces will be available.

This race programme will be subject to continuous review and may change based on the volume of entries received. Timings and distances may also be altered at short notice due to changes in weather and/or lighting conditions.

PLEASE ENSURE THAT YOU READ ALL FURTHER EVENT INFORMATION BEFORE SUBMITTING ANY ENTRIES.  FULL TERMS AND CONDITIONS ARE ON OUR WEBSITE (www.fullgascycling.co.uk)

Event Details

Event URN:

393502

Start Date:

Wed, 31st Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lee Valley VeloPark, Queen Elizabeth Olympic Park, Abercrombie Road, London, E20 3AB

View map

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Clover Murray Team Ford Ecoboost Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sarah Harrison Islington Cycling Club Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Helen Wyld Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Burns Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emily Swales East London Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Dan Miller Quick Release Cycling Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ashley Davison Finished 0

2.  Ashley Davison -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Patrick Mcphilery Finished 0

3.  Patrick Mcphilery -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rupert Hitchcock Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Saul Busby - Cozic Cycling Club Hackney Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Daniel Clark Pretorius Bikes Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jack Drew Greenwich Tritons Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nick Christian Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  George Whitworth Dulwich Paragon CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Matthew Bunney Army Cycling Union Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Francis Fox Mono CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Matthew Hardcastle Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  James Taggart Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Nick Harpur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Luke Woolfson GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Neil Couchman Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Andy Bathe Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Peter Golding Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Matthew Foote Spartans Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Jason Davis East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Matthew Burman Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Mark Alsop Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  James Paul Finished 4th 0

23.  James Paul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Calum O'Neill Finchley Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Rob Graham Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Johnathon Bird Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Michael Dennis Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Maurice Banerjee Palmer Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Thomas Mason Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Michael Walton Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  David Smith Swindon Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Simon Harrison Diss & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Mat Brown Finished 4th 0

33.  Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  David Watkins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  David Pettitt Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Tomasz Drabik Pretorius Bikes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Chris Clarkson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Ollie Williams East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Ian McKeown Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Joshua Doe Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Clive Lepper Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Charles Dennison Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Scott Shellien-Walker SD Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Jun Chan Finished 4th 0

44.  Jun Chan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Jonny Cheatle VC Londres Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matthew Dewey Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Nicholas Saiz Cycling Club Hackney Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Wayne Templeman East London Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Thomas Willan East London Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Robyn Llewellyn Spartans Velo Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jonas Rooze Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Simon Rogers Royal Navy & Royal Marines CA Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Toby Harris Walden Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael Weekes London Dynamo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  John Fisher Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Will Morton Rapha Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Benedict Thompson CC London Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Edward Cronan Paceline RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kevin Knowles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Paul Roberts Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Benjamin Pritchard CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andrew Tiller Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alex Elferink Serpentine Running Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andrew O'Connor Mono CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Joshua Curtis Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Adam Daniel Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Timothy Holmes Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Christopher Johnson Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  William Macalpine The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Kenneth Henning London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Mark Smith Pretorius Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Darren Yorston London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Henry Charrington London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Thomas Ward Mono CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Mark Bourgeois Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Stephen Messenger East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Mark Tonge Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Luke Coleman Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Geoffrey Baudouin Matchy Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Adam Nice London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Frank Moore Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Benedict Hitchins Pretorius Bikes Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Robbie Macintyre Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jack Rebours Caesarean CC Jersey Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sam Christy London Dynamo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James McKay Finchley Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Hart Southend Wheelers Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mario Baumgartner Cycling Club Hackney Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Anderson API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joseph Sutton PMR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  George Georgallides Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Andy Lyons Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Adam Parkes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Dimitri Demishev NLTCBMBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Robert Seeley Cadence Cycling Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Josh Rock Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Thomas Seeley Cadence Cycling Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Oliver Cliff Elitecycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Nigel Field Cycling Club Hackney Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

All bikes and racing equipment must be fully compliant with current British Cycling regulations. Registered club/team kit must be worn if applicable. Entries will be confirmed approximately one week before the event. Once your entry and registration has been accepted the fee is non-refundable and entries are non-transferable.  Sign-on will close when the first race has started. Electronic timing and results will be tracked using MyLaps transponders which will be given out at sign-on, along with bib numbers. These items are the property of Full Gas Cycling Ltd and must be brought back at the end of every race. A fee of £20 will be charged for any units which are not returned to us.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 31/08/16 19:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Wed 31/08/16 – 19:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 31/08/16 19:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Wed 31/08/16 – 19:00
Regional C+, Band 5
50 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 31/08/16 20:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Wed 31/08/16 – 20:00
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 31/08/16 20:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Wed 31/08/16 – 20:00
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk