Dulwich Paragon CC Crystal Palace Crits - 2016: Race 15

Closed Circuit , London – Tuesday, 09 Aug 2016

Event Summary

Event Overview

Dulwich Paragon proudly present the 2016 Crystal Palace Summer Criterium Series running Tuesday evenings.

Youth Racing will run as previous years with sign on in the park from 18.15 and racing commencing at 18.45. A £3 fee applies.

Senior Racing is Open to Elites, 1st, 2nd, 3rd, 4th cat men,women, juniors, vets.  

Riders MUST hold a BC licence and have had prior racing experience. Bike and clothing must conform to British Cycling Regulations.Senior Racing:

Pre-Entry is ONLY AVAILABLE to riders from Supporting Clubs (that is clubs who have agreed to supply at least 8 Marshals for one week of the series). Riders from non-supporting teams or clubs can only Enter on the Line on a first come first served basis.

NB: Members of the LWR (London Women's Racing League) are considered members of a supporting club regardless of whether their Club or Team is supporting the series.

Please ensure your RiderHQ details are accurate and complete inclusive of BC Number, Club,  Emergency Contact Number and Rider Category details.

Race Sign On is in CADENCE PERFORMANCE at the top of Anerley Hill.Please sign on prior to making your way to the circuit in Crystal Palace Park

The signing on desk will close at 18.55 sharp in line with BC regs

Riders arriving after 18.55 will lose their place to a reserve, with no refund

The Reserve List (Entry On the Line - EOL) will operate on a first come first serve ticketed basis co-ordinated by the sign on team in Cadence Performance

Races Commence at 19.15 begins and are run as three separate races with one lap board:

  1. Mens 3/4 - Bell @ 7 laps to go/Finish at 6 laps to go
  2. Women E/1/2/3/4 - Bell @ 4 laps to go/Finish at 3 laps to go

Mens E/1/2 - Bell @ 1 laps to go/Finish at 0 laps to go

A short cut may be used to keep these races separate.  Please pay attention to officials' directions on whether to take the short cut on any particular lap. Lapped riders out of contention for BC Points (Top 10) must leave the circuit with 10 laps to go. Failure to comply with Race Officials or to ride with due care may result in immediate disqualification and withdrawal of entry from future races.

THE RACE WILL BE CANCELLED IN CASE OF RAIN.

  • If racing is cancelled before 19.15 a refund via RiderHQ will be given
  • If racing is cancelled after racing has begun then no refund will be given
  • The organisers will communicate cancellations through Twitter and via SMS 

Follow @DulwichParagon and @CPCrits for updates and check the event website at http://crystalpalacecrits.wix.com/home and the club website at www.DulwichParagon.com for further information

Event Details

Event URN:

393259

Start Date:

Tue, 9th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  David McCarthy VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Beadle VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alexander Damms VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  India Gloag VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Graveney Kent Velo Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Coombes VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Maximillian Lawson Dulwich Paragon CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Santiago Vasquez Peckham Challengers BMX Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sannah Zaman Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Olivier Mangham VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Bancroft VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alexander Moore Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elliot Smith Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Reece Jethwa VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Buckley Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Nathan Alexander Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Flo Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Mitchell Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Skye Willis Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ethan Thomas Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elliott Mitchell Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrea Vassallo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Paine London Dynamo Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Dredge Mono CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Andrew O'Connor Mono CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Craig Mono CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Oehlert London Dynamo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matt Peel Mono CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Benedict Hitchins Pretorius Bikes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Fred Wright VC Londres Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andrew Harrison Finchley Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Donaldson London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Isaac Mundy Oxford University Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jody Crawforth Montezuma's Hargroves Race Tea... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Mathilde Pauls Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Laura Cameron Drops Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Clare Ross The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christine Robson VC Londres Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Susan Freeburn PMR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Eryn Nolan Pretorius Bikes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Sarah Odell CC London Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Amy Good GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Sarah Harrison Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Dwynwen Lewis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must have previous racing experience.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 09/08/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 09/08/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 19:15 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 09/08/16 – 19:15
Women Only, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Dulwich Paragon proudly present the 2016 Crystal Palace Summer Criterium Series running Tuesday evenings.

Youth Racing will run as previous years with sign on in the park from 18.15 and racing commencing at 18.45. A £3 fee applies.

Senior Racing is Open to Elites, 1st, 2nd, 3rd, 4th cat men,women, juniors, vets.  

Riders MUST hold a BC licence and have had prior racing experience. Bike and clothing must conform to British Cycling Regulations.Senior Racing:

Pre-Entry is ONLY AVAILABLE to riders from Supporting Clubs (that is clubs who have agreed to supply at least 8 Marshals for one week of the series). Riders from non-supporting teams or clubs can only Enter on the Line on a first come first served basis.

NB: Members of the LWR (London Women's Racing League) are considered members of a supporting club regardless of whether their Club or Team is supporting the series.

Please ensure your RiderHQ details are accurate and complete inclusive of BC Number, Club,  Emergency Contact Number and Rider Category details.

Race Sign On is in CADENCE PERFORMANCE at the top of Anerley Hill.Please sign on prior to making your way to the circuit in Crystal Palace Park

The signing on desk will close at 18.55 sharp in line with BC regs

Riders arriving after 18.55 will lose their place to a reserve, with no refund

The Reserve List (Entry On the Line - EOL) will operate on a first come first serve ticketed basis co-ordinated by the sign on team in Cadence Performance

Races Commence at 19.15 begins and are run as three separate races with one lap board:

  1. Mens 3/4 - Bell @ 7 laps to go/Finish at 6 laps to go
  2. Women E/1/2/3/4 - Bell @ 4 laps to go/Finish at 3 laps to go

Mens E/1/2 - Bell @ 1 laps to go/Finish at 0 laps to go

A short cut may be used to keep these races separate.  Please pay attention to officials' directions on whether to take the short cut on any particular lap. Lapped riders out of contention for BC Points (Top 10) must leave the circuit with 10 laps to go. Failure to comply with Race Officials or to ride with due care may result in immediate disqualification and withdrawal of entry from future races.

THE RACE WILL BE CANCELLED IN CASE OF RAIN.

  • If racing is cancelled before 19.15 a refund via RiderHQ will be given
  • If racing is cancelled after racing has begun then no refund will be given
  • The organisers will communicate cancellations through Twitter and via SMS 

Follow @DulwichParagon and @CPCrits for updates and check the event website at http://crystalpalacecrits.wix.com/home and the club website at www.DulwichParagon.com for further information

Event Details

Event URN:

393259

Start Date:

Tue, 9th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Irfan Zaman Panagua CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  David McCarthy VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Beadle VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alexander Damms VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  India Gloag VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Graveney Kent Velo Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Coombes VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Maximillian Lawson Dulwich Paragon CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Santiago Vasquez Peckham Challengers BMX Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sannah Zaman Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Olivier Mangham VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Bancroft VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alexander Moore Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Albert Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elliot Smith Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Reece Jethwa VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas Buckley Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Nathan Alexander Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Flo Peate Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  William Mitchell Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Skye Willis Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ethan Thomas Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Elliott Mitchell Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Bigfoot Youth Cycle Club Ltd Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andrea Vassallo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Paine London Dynamo Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Dredge Mono CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Andrew O'Connor Mono CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Oliver Craig Mono CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  George Oehlert London Dynamo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matt Peel Mono CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Benedict Hitchins Pretorius Bikes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Robert Moore Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Fred Wright VC Londres Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andrew Harrison Finchley Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Donaldson London Dynamo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Isaac Mundy Oxford University Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jody Crawforth Montezuma's Hargroves Race Tea... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matt Holmes Arctic Aircon RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Vojtech Blazejovsky PMR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Mathilde Pauls Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Laura Cameron Drops Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Clare Ross The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christine Robson VC Londres Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Susan Freeburn PMR Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Eryn Nolan Pretorius Bikes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Olivia Campbell Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Sarah Odell CC London Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Amy Good GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Sarah Harrison Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Dwynwen Lewis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Emma Jane Hornsby VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must have previous racing experience.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 09/08/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 09/08/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 19:15 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 09/08/16 – 19:15
Women Only, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk