Dulwich Paragon CC Crystal Palace Crits - 2016: Race 3

Closed Circuit , London – Tuesday, 17 May 2016

Event Summary

Event Overview

Dulwich Paragon proudly present the 2016 Crystal Palace Summer Criterium Series running Tuesday evenings.

Youth Racing will run as previous years with sign on in the park from 18.15 and racing commencing at 18.45. A £3 fee applies.

Senior Racing is Open to Elites, 1st, 2nd, 3rd, 4th cat men,women, juniors, vets.  

Riders MUST hold a BC licence and have had prior racing experience. Bike and clothing must conform to British Cycling Regulations.Senior Racing:

Pre-Entry is ONLY AVAILABLE to riders from Supporting Clubs (that is clubs who have agreed to supply at least 8 Marshals for one week of the series). Riders from non-supporting teams or clubs can only Enter on the Line on a first come first served basis.

NB: Members of the LWR (London Women's Racing League) are considered members of a supporting club regardless of whether their Club or Team is supporting the series.

Please ensure your RiderHQ details are accurate and complete inclusive of BC Number, Club,  Emergency Contact Number and Rider Category details.

Race Sign On is in CADENCE PERFORMANCE at the top of Anerley Hill.Please sign on prior to making your way to the circuit in Crystal Palace Park

The signing on desk will close at 18.55 sharp in line with BC regs

Riders arriving after 18.55 will lose their place to a reserve, with no refund

The Reserve List (Entry On the Line - EOL) will operate on a first come first serve ticketed basis co-ordinated by the sign on team in Cadence Performance

Races Commence at 19.15 begins and are run as three separate races with one lap board:

  1. Mens 3/4 - Bell @ 7 laps to go/Finish at 6 laps to go
  2. Women E/1/2/3/4 - Bell @ 4 laps to go/Finish at 3 laps to go

Mens E/1/2 - Bell @ 1 laps to go/Finish at 0 laps to go

A short cut may be used to keep these races separate.  Please pay attention to officials' directions on whether to take the short cut on any particular lap. Lapped riders out of contention for BC Points (Top 10) must leave the circuit with 10 laps to go. Failure to comply with Race Officials or to ride with due care may result in immediate disqualification and withdrawal of entry from future races.

THE RACE WILL BE CANCELLED IN CASE OF RAIN.

  • If racing is cancelled before 19.15 a refund via RiderHQ will be given
  • If racing is cancelled after racing has begun then no refund will be given
  • The organisers will communicate cancellations through Twitter and via SMS 

Follow @DulwichParagon and @CPCrits for updates and check the event website at http://crystalpalacecrits.wix.com/home and the club website at www.DulwichParagon.com for further information

Event Details

Event URN:

393247

Start Date:

Tue, 17th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Santiago Isaac CaDavid Rivera BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Titouan Barthelemy Dulwich Paragon CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Hayden Cassidy VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Finley Newmark VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Mathew Gray VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Samuel Beadle VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Finlay Jenner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Finlay Wellings VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  William Ward VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Luc Roux Finished A 0

14. Luc Roux -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ronin Rossanese Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Anton Iwaniuk Finished 0

16. Anton Iwaniuk -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Joe Munyard Finished 0

18. Joe Munyard -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Jacob Murray Preston Pirates BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Josie Kelly 4T+ Cyclopark Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Harris Bigfoot Go-Ride Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alistair Canning VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Platts VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  George Simpson Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Wollaston VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex Ferri VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Rufus Perkins Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Samuel Ward Bigfoot CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Esthefania Hurtado VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Flora Perkins VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Bancroft VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elliot Smith Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Clément Reuter Herne Hill Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Freya Cook Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Flo Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  William Mitchell Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  James Harwood Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Aaron Harris Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Skye Willis Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Safaa Haque Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliott Mitchell Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Saifir Haque Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Steve Revill-Darton Sunday Echappée Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Dalton Mono CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Reece Wood The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Thomas Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Keir Sutton Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Wakelin ViCiOUS VELO Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Shawmarsh-Smith Brixton Cycles Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rupert Baker London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fred Wright VC Londres Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jacob Vaughan VC Londres Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Symon Lewis VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Alexander Donaldson London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Neil Phillips Kibosh Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mark Perry Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Christine Robson VC Londres Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Mathilde Pauls Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Bella Leach Sigma Sport.co.uk Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Laura Greenhalgh Les Filles Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Catherine Gaskell VC Londres Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jo Munden Sigma Sport.co.uk Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tracy Corbett Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nichola Roberts Sigma Sport.co.uk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Claire Richardson Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Elizabeth Saul Para-T Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must have previous racing experience.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 17/05/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 17/05/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 19:15 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 17/05/16 – 19:15
Women Only, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Dulwich Paragon proudly present the 2016 Crystal Palace Summer Criterium Series running Tuesday evenings.

Youth Racing will run as previous years with sign on in the park from 18.15 and racing commencing at 18.45. A £3 fee applies.

Senior Racing is Open to Elites, 1st, 2nd, 3rd, 4th cat men,women, juniors, vets.  

Riders MUST hold a BC licence and have had prior racing experience. Bike and clothing must conform to British Cycling Regulations.Senior Racing:

Pre-Entry is ONLY AVAILABLE to riders from Supporting Clubs (that is clubs who have agreed to supply at least 8 Marshals for one week of the series). Riders from non-supporting teams or clubs can only Enter on the Line on a first come first served basis.

NB: Members of the LWR (London Women's Racing League) are considered members of a supporting club regardless of whether their Club or Team is supporting the series.

Please ensure your RiderHQ details are accurate and complete inclusive of BC Number, Club,  Emergency Contact Number and Rider Category details.

Race Sign On is in CADENCE PERFORMANCE at the top of Anerley Hill.Please sign on prior to making your way to the circuit in Crystal Palace Park

The signing on desk will close at 18.55 sharp in line with BC regs

Riders arriving after 18.55 will lose their place to a reserve, with no refund

The Reserve List (Entry On the Line - EOL) will operate on a first come first serve ticketed basis co-ordinated by the sign on team in Cadence Performance

Races Commence at 19.15 begins and are run as three separate races with one lap board:

  1. Mens 3/4 - Bell @ 7 laps to go/Finish at 6 laps to go
  2. Women E/1/2/3/4 - Bell @ 4 laps to go/Finish at 3 laps to go

Mens E/1/2 - Bell @ 1 laps to go/Finish at 0 laps to go

A short cut may be used to keep these races separate.  Please pay attention to officials' directions on whether to take the short cut on any particular lap. Lapped riders out of contention for BC Points (Top 10) must leave the circuit with 10 laps to go. Failure to comply with Race Officials or to ride with due care may result in immediate disqualification and withdrawal of entry from future races.

THE RACE WILL BE CANCELLED IN CASE OF RAIN.

  • If racing is cancelled before 19.15 a refund via RiderHQ will be given
  • If racing is cancelled after racing has begun then no refund will be given
  • The organisers will communicate cancellations through Twitter and via SMS 

Follow @DulwichParagon and @CPCrits for updates and check the event website at http://crystalpalacecrits.wix.com/home and the club website at www.DulwichParagon.com for further information

Event Details

Event URN:

393247

Start Date:

Tue, 17th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Santiago Isaac CaDavid Rivera BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Titouan Barthelemy Dulwich Paragon CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Hayden Cassidy VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Finley Newmark VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Mathew Gray VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Samuel Beadle VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Finlay Jenner VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Finlay Wellings VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  William Ward VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Luc Roux Finished A 0

14. Luc Roux -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ronin Rossanese Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Anton Iwaniuk Finished 0

16. Anton Iwaniuk -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Joe Munyard Finished 0

18. Joe Munyard -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Jacob Murray Preston Pirates BMX Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Josie Kelly 4T+ Cyclopark Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Harris Bigfoot Go-Ride Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alistair Canning VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Stanley Platts VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  George Simpson Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Wollaston VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alex Ferri VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Rufus Perkins Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Samuel Ward Bigfoot CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Alfred Bedson VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Esthefania Hurtado VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Flora Perkins VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Bancroft VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Albert Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Elliot Smith Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Clément Reuter Herne Hill Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Dominic Bell Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Freya Cook Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Flo Peate Bigfoot Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  William Mitchell Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  James Harwood Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Aaron Harris Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rose-Marie Moncrieffe VC Londres Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Skye Willis Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Safaa Haque Bigfoot Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joe Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliott Mitchell Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Saifir Haque Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Willis Bigfoot Go-Ride Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Steve Revill-Darton Sunday Echappée Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Peter Dalton Mono CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Reece Wood The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Thomas Dulwich Paragon CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samuel Andrew Paceline RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Keir Sutton Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andres Jaramillo VC Londres Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Wakelin ViCiOUS VELO Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Shawmarsh-Smith Brixton Cycles Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Damien Breen Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rupert Baker London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alec Briggs The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fred Wright VC Londres Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jacob Vaughan VC Londres Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Symon Lewis VC Londres Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Alexander Donaldson London Dynamo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stuart Spies London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Neil Phillips Kibosh Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Mark Perry Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Christine Robson VC Londres Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Mathilde Pauls Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Bella Leach Sigma Sport.co.uk Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Laura Greenhalgh Les Filles Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Delia Beddis Les Filles Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Catherine Gaskell VC Londres Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jo Munden Sigma Sport.co.uk Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tracy Corbett Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nichola Roberts Sigma Sport.co.uk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Claire Richardson Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Elizabeth Saul Para-T Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Riders must have previous racing experience.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 18:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 17/05/16 – 18:45
Youth Only, None
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 17/05/16 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 17/05/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/05/16 19:15 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: Online: (£11.50 + £1.00 Application fee)
Tue 17/05/16 – 19:15
Women Only, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk