Slipstreamers Youth Summer Race Series 11

Closed Circuit , Hayes – Monday, 08 Aug 2016

Event Summary

Event Overview

A midweek race series for youth riders category A-E boys and girls

A-B riders will race 45 mins C/D/E riders will race 25 mins

C/D/E 18.30

A/B 19.00

Sign on opens 30 mins before and closes 10 mins the start 

There will be prizes for each event and the series including most improved and newcomers.

Event Details

Event URN:

393223

Start Date:

Mon, 8th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Series:

Slipstreamers Youth Summer Race Series

Entry close date

Sun, 7th Aug 2016

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aidan Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kim Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliot Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Flores Twickenham CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Harvey Weinberger GS Henley Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max O'Connor Finished A 6

4. Max O'Connor -

Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fred Ball Andover Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlie Batkin Twickenham CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ben Dibley Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Kartik Thite Zappi's Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rodolfo Niels Gervasio Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Oliver Langton Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Dominic de Vivenot Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Parents may be requested to assist in the organisation of the event. This will typically involve marshaling and possible judging. Riders must fix race numbers on the side as directed to ensure classification.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 08/08/16 – 01:00
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Event Summary

Event Overview

A midweek race series for youth riders category A-E boys and girls

A-B riders will race 45 mins C/D/E riders will race 25 mins

C/D/E 18.30

A/B 19.00

Sign on opens 30 mins before and closes 10 mins the start 

There will be prizes for each event and the series including most improved and newcomers.

Event Details

Event URN:

393223

Start Date:

Mon, 8th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Series:

Slipstreamers Youth Summer Race Series

Entry close date

Sun, 7th Aug 2016

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Emment Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aidan Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kim Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliot Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Flores Twickenham CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Harvey Weinberger GS Henley Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max O'Connor Finished A 6

4. Max O'Connor -

Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fred Ball Andover Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Charlie Batkin Twickenham CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ben Dibley Charlotteville CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Kartik Thite Zappi's Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rodolfo Niels Gervasio Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Oliver Langton Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Dominic de Vivenot Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Parents may be requested to assist in the organisation of the event. This will typically involve marshaling and possible judging. Riders must fix race numbers on the side as directed to ensure classification.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Mon 08/08/16 – 01:00
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 08/08/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 08/08/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk