Slipstreamers Youth Summer Race Series 4

Closed Circuit , Hayes – Monday, 30 May 2016

Event Summary

Event Overview

A midweek race series for youth riders category A-E boys and girls

A-B riders will race 45 mins C/D/E riders will race 25 mins

C/D/E 18.30

A/B 19.00

Sign on opens 30 mins before and closes 10 mins the start 

There will be prizes for each event and the series including most improved and newcomers.

Event Details

Event URN:

393216

Start Date:

Mon, 30th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Series:

Slipstreamers Youth Summer Race Series

Entry close date

Sun, 29th May 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Ball Andover Whls Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Max O'Connor Finished A 3

7. Max O'Connor -

Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Nathan Gibson St Ives CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jesper Howe Finished A 0

13. Jesper Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Niall Kelly Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Matthew Harrop Giro Prestige Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jo Matthews Redhill Raiders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Euan Backus Zappi's Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Angus Lawrence St Ives CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Zac Carrington London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Charles Rollins Hillingdon Slipstreamers Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eva Callinan London Dynamo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Lawrence St Ives CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sevak Chagar Finished 0

4. Sevak Chagar -

Points: 0 | Status: Finished
--- John Orr Disqualified 0

4. John Orr -

Points: 0 | Status: Disqualified

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kiki Webb Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Paul Rayner Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Chloe Callinan London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kim Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
1.  Beau Hanson London Dynamo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Parents may be requested to assist in the organisation of the event. This will typically involve marshaling and possible judging. Riders must fix race numbers on the side as directed to ensure classification.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30

U8

Youth Only, None
25 mins

Event Summary

Event Overview

A midweek race series for youth riders category A-E boys and girls

A-B riders will race 45 mins C/D/E riders will race 25 mins

C/D/E 18.30

A/B 19.00

Sign on opens 30 mins before and closes 10 mins the start 

There will be prizes for each event and the series including most improved and newcomers.

Event Details

Event URN:

393216

Start Date:

Mon, 30th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Series:

Slipstreamers Youth Summer Race Series

Entry close date

Sun, 29th May 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Christian Manzi Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Ball Andover Whls Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Max O'Connor Finished A 3

7. Max O'Connor -

Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Nathan Gibson St Ives CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jesper Howe Finished A 0

13. Jesper Howe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Niall Kelly Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Matthew Harrop Giro Prestige Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kate Wootton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jo Matthews Redhill Raiders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Euan Backus Zappi's Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Angus Lawrence St Ives CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Zac Carrington London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Charles Rollins Hillingdon Slipstreamers Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Imogen Chastell Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eva Callinan London Dynamo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Lawrence St Ives CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Sevak Chagar Finished 0

4. Sevak Chagar -

Points: 0 | Status: Finished
--- John Orr Disqualified 0

4. John Orr -

Points: 0 | Status: Disqualified

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Kiki Webb Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Paul Rayner Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Chloe Callinan London Dynamo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kim Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
1.  Beau Hanson London Dynamo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Parents may be requested to assist in the organisation of the event. This will typically involve marshaling and possible judging. Riders must fix race numbers on the side as directed to ensure classification.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 30/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 30/05/16 – 18:30

U8

Youth Only, None
25 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk