Slipstreamers Youth Summer Race Series 3

Closed Circuit , Hayes – Monday, 23 May 2016

Event Summary

Event Overview

A midweek race series for youth riders category A-E boys and girls

A-B riders will race 45 mins C/D/E riders will race 25 mins

C/D/E 18.30

A/B 19.00

Sign on opens 30 mins before and closes 10 mins the start 

There will be prizes for each event and the series including most improved and newcomers.

Event Details

Event URN:

393215

Start Date:

Mon, 23rd May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Series:

Slipstreamers Youth Summer Race Series

Entry close date

Sun, 22nd May 2016

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Harrison McMurdie Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Paul Rayner Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finnlay Weeks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Aidan Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Lucie Woodford Willesden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Chloe Callinan London Dynamo Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Max O'Connor Finished A 0

4. Max O'Connor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Findlay Dyer Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Djim Kolli Giro Prestige Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Zac Carrington London Dynamo Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eva Callinan London Dynamo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Parents may be requested to assist in the organisation of the event. This will typically involve marshaling and possible judging. Riders must fix race numbers on the side as directed to ensure classification.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Event Summary

Event Overview

A midweek race series for youth riders category A-E boys and girls

A-B riders will race 45 mins C/D/E riders will race 25 mins

C/D/E 18.30

A/B 19.00

Sign on opens 30 mins before and closes 10 mins the start 

There will be prizes for each event and the series including most improved and newcomers.

Event Details

Event URN:

393215

Start Date:

Mon, 23rd May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Series:

Slipstreamers Youth Summer Race Series

Entry close date

Sun, 22nd May 2016

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Harrison McMurdie Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Paul Rayner Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finnlay Weeks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Aidan Brassil Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Lucie Woodford Willesden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Chloe Callinan London Dynamo Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Max O'Connor Finished A 0

4. Max O'Connor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Findlay Dyer Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  George Gould Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Djim Kolli Giro Prestige Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Zac Carrington London Dynamo Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eva Callinan London Dynamo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Parents may be requested to assist in the organisation of the event. This will typically involve marshaling and possible judging. Riders must fix race numbers on the side as directed to ensure classification.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 18:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 18:30
Youth Only, None
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/05/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£6.00)
Mon 23/05/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk