Henstridge Circuit Race - Event 3

Closed Circuit , Templecombe – Monday, 06 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

This is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 6 race series.  All events will offer points to count towards the overall series. The race series dates are:

  • Round 1 - 09/05/2016 
  • Round 2 - 23/05/2016 
  • Round 3 - 06/06/2016
  • Round 4 - 20/06/2016
  • Round 5 - 06/07/2016
  • Round 6 - 20/07/2016 (Final)

Event Details

Event URN:

392608

Start Date:

Mon, 6th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN
View map

Entry close date

Sun, 5th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Shinya Calloway Gillingham and District Wheele... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jake MacFie Gillingham and District Wheele... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Lewis Gillingham and District Wheele... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finnbar Little Gillingham and District Wheele... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Magnus Larsen Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Chris McLaughlin BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander Pilgrim Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlie Peach-Bown Gillingham and District Wheele... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Daisy Davies Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Bethany Calloway Gillingham and District Wheele... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Simon Merritt BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Hodson-Thomas Westbury Wheelers Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Adam Patchton BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Craig Haslam Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andre Mouton Bath Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  John Grenfell Bath Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Robert Midmore Mud, Sweat n Gears CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Chris Loynes Army Cycling Race Team (ACRT) Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gavin Smith Poole Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Tom Pattinson-Smith Tri UK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Michael Walkey Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

2/3 Cat

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 Cat - Results
1.  Luke Nolan Cycology Sunwise Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tristram More-Molyneux Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Smith Dream Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Carl Luke Cycology Sunwise Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  George Smith Radeon-Cycology RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Rutty Velo Club Bristol Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adrian Reynolds Somerset Road Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Bérenger Brossel Finished 0

11. Bérenger Brossel -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Robert Telford Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jamie Wilkins Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Henstridge Event 3 - update

Posted 07/06/2016 - Mike Smith

Some great racing last night, there were a few queries with the 2/3 cat and 4 cat results which w...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

The following link shows access from the A30

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z0zYb8aOb4q0.kzs90afPfsb8

Prizes/points as follows:

4th cat - 1st, 2nd & 3rd prize for each event and points for 1st 10 riders.

2/3 cat points will be awarded as follows:

1st 10 points, 2nd 9 points, so on down to one point for 10th.  

Youth Points will be awarded as follows:

1st 5 points, 2nd 4 points, 3rd 3 points, 4th 2 points and 5th 1 point.

Riders that are promoted to 3rd cat from 4th cat will take half their points to count for the 2/3 cat series prizes.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:25
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:25
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:25
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:25
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:26 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:26
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:26 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:26
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 19:05 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Mon 06/06/16 – 19:05
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
2/3 Cat Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 19:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Mon 06/06/16 – 19:45
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Overview

This is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 6 race series.  All events will offer points to count towards the overall series. The race series dates are:

  • Round 1 - 09/05/2016 
  • Round 2 - 23/05/2016 
  • Round 3 - 06/06/2016
  • Round 4 - 20/06/2016
  • Round 5 - 06/07/2016
  • Round 6 - 20/07/2016 (Final)

Event Details

Event URN:

392608

Start Date:

Mon, 6th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN
View map

Entry close date

Sun, 5th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Shinya Calloway Gillingham and District Wheele... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jake MacFie Gillingham and District Wheele... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Lewis Gillingham and District Wheele... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finnbar Little Gillingham and District Wheele... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Magnus Larsen Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Chris McLaughlin BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander Pilgrim Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Charlie Peach-Bown Gillingham and District Wheele... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Daisy Davies Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Bethany Calloway Gillingham and District Wheele... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Simon Merritt BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Hodson-Thomas Westbury Wheelers Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Adam Patchton BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Craig Haslam Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andre Mouton Bath Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  John Grenfell Bath Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Robert Midmore Mud, Sweat n Gears CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Chris Loynes Army Cycling Race Team (ACRT) Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gavin Smith Poole Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Tom Pattinson-Smith Tri UK Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Michael Walkey Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

2/3 Cat

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 Cat - Results
1.  Luke Nolan Cycology Sunwise Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tristram More-Molyneux Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Smith Dream Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Carl Luke Cycology Sunwise Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Plumb Velo Club Venta Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  George Smith Radeon-Cycology RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Rutty Velo Club Bristol Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Adrian Reynolds Somerset Road Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Bérenger Brossel Finished 0

11. Bérenger Brossel -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Robert Telford Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jamie Wilkins Veloton Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Henstridge Event 3 - update

Posted 07/06/2016 - Mike Smith

Some great racing last night, there were a few queries with the 2/3 cat and 4 cat results which w...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

The following link shows access from the A30

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z0zYb8aOb4q0.kzs90afPfsb8

Prizes/points as follows:

4th cat - 1st, 2nd & 3rd prize for each event and points for 1st 10 riders.

2/3 cat points will be awarded as follows:

1st 10 points, 2nd 9 points, so on down to one point for 10th.  

Youth Points will be awarded as follows:

1st 5 points, 2nd 4 points, 3rd 3 points, 4th 2 points and 5th 1 point.

Riders that are promoted to 3rd cat from 4th cat will take half their points to count for the 2/3 cat series prizes.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:25
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:25
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:25
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:25
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:26 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:26
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:26 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:26
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 18:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 06/06/16 – 18:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 19:05 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Mon 06/06/16 – 19:05
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
2/3 Cat Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 06/06/16 19:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Mon 06/06/16 – 19:45
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk