Welwyn Track League 2016

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 22 Jul 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

392070

Start Date:

Fri, 22nd Jul 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  William Raymond VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Points - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  William Raymond VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexi Edwards Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  William Raymond VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile Scratch - Results
1.  William Raymond VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B - 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steven Edwards Finished 0

4. Steven Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Iain Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth B - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Scratch - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Unknown Distance - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Points - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth CDE - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - Unknown Distance - Results
1.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth CDE - 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Points - Results
1.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth BCDE - 7 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BCDE - 7 Lap Handicap - Results
1.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fee Required:- Senior / Junior £10.00 Youth £5.00

The Races

Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth B - 6 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - 4 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth BCDE - 7 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 22/07/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 22/07/16 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

392070

Start Date:

Fri, 22nd Jul 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  William Raymond VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Points - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  William Raymond VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexi Edwards Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  William Raymond VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A - 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile Scratch - Results
1.  William Raymond VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Theo Modell Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B - 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steven Edwards Finished 0

4. Steven Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Iain Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth B - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Scratch - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Unknown Distance - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B - 6 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 6 Lap Points - Results
1.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth CDE - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - Unknown Distance - Results
1.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth CDE - 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Points - Results
1.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Dixon Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth BCDE - 7 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth BCDE - 7 Lap Handicap - Results
1.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fee Required:- Senior / Junior £10.00 Youth £5.00

The Races

Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth B - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth B - 6 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - 4 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth BCDE - 7 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 22/07/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 22/07/16 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk