Welwyn Track League 2016

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 24 Jun 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

392066

Start Date:

Fri, 24th Jun 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 12 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 12 Lap Points - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile Scratch - Results
1.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Rod Kelson North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Eric Paillet North Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B - 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Andrew Perrin Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Andrew Perrin Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth AB - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 6 Lap Scratch - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - Unknown Distance - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 6 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 6 Lap Points - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth ABCDE - 6 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABCDE - 6 Lap Handicap - Results
1.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE- Unknown Distance - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Points - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fee Required:- Senior / Junior £10.00 Youth £5.00

The Races

Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - 12 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth AB - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth AB - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth AB - 6 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth ABCDE - 6 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - 4 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 24/06/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 24/06/16 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

392066

Start Date:

Fri, 24th Jun 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Lap Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Laurence Lisher Green Arrow CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 12 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 12 Lap Points - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Joel Stewart Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A - 10 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 Mile Scratch - Results
1.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John McClelland Bush Healthcare CRT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Frank Longstaff Team Corley Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Scratch - Results
1.  Rod Kelson North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Best Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Eric Paillet North Road CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior B - 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Andrew Perrin Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Brown Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B - 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 Lap Points - Results
1.  Andrew Perrin Full Gas Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Hayter Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Laurie Bone The Bike Loft Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth AB - 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 6 Lap Scratch - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - Unknown Distance - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth AB - 6 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth AB - 6 Lap Points - Results
1.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth ABCDE - 6 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABCDE - 6 Lap Handicap - Results
1.  Sophie Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE - 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 3 Lap Scratch - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE- Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE- Unknown Distance - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE - 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE - 4 Lap Points - Results
1.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fee Required:- Senior / Junior £10.00 Youth £5.00

The Races

Senior A - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - 12 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior A - 10 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Senior B - 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Senior B - 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Regional C, None
Youth AB - 6 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth AB - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth AB - 6 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth ABCDE - 6 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - 3 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE- Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth CDE - 4 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 24/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Fri 24/06/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 24/06/16 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 24/06/16 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk