TCDG Race League supported by Rapha - Event 19

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 09 Aug 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391750

Start Date:

Tue, 9th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 7th Aug 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Adam Al-Ansi Finished 0

4.  Adam Al-Ansi -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Adam Smith West Pennine RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Longden Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zach Al-Ansi Finished 0

2.  Zach Al-Ansi -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Kian Houghton Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Joseph Bates Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lily Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ross Hooley Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Twiss North Cheshire Clarion Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  George Pickering Cyclesport International RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Thomas McCann SKCC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Przemyslaw Kowalski Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Matthew Kelly Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Hugh English Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Peter Oakes Manchester Wheelers Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Alice Sharpe Altrincham Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emily Meakin Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Victoria Hood Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Leah Pheasey Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Claire Rutherford Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lorna Fisher Manchester Wheelers Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Alexandra Kendall-Smith University Of Manchester CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jessica Hobson-Taylor The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sian Lambert Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Gabrielle Duckworth GB Cycles.co.uk Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hope Dixon Lancashire Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/08/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/08/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/08/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/08/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/08/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 20:30 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/08/16 – 20:30
Women Only, Band 5
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

391750

Start Date:

Tue, 9th Aug 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 7th Aug 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Adam Al-Ansi Finished 0

4.  Adam Al-Ansi -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Adam Smith West Pennine RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Longden Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zach Al-Ansi Finished 0

2.  Zach Al-Ansi -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Kian Houghton Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Joseph Bates Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lily Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  William Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ross Hooley Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Twiss North Cheshire Clarion Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  George Pickering Cyclesport International RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Thomas McCann SKCC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Przemyslaw Kowalski Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Matthew Kelly Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Hugh English Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Peter Oakes Manchester Wheelers Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Alice Sharpe Altrincham Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emily Meakin Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Victoria Hood Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Leah Pheasey Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Claire Rutherford Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Lorna Fisher Manchester Wheelers Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Alexandra Kendall-Smith University Of Manchester CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jessica Hobson-Taylor The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Sian Lambert Manchester Wheelers Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Gabrielle Duckworth GB Cycles.co.uk Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hope Dixon Lancashire Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/08/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/08/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/08/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 09/08/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 09/08/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/08/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/08/16 20:30 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/08/16 – 20:30
Women Only, Band 5
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk