TCDG Race League supported by Rapha - Event 15

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 12 Jul 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391746

Start Date:

Tue, 12th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Tue, 12th Jul 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Longden Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elizabeth Braithwaite Chinley Churners Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Kian Houghton Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Joseph Bates Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lily Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Henry Paul Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Warhurst Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
--- Leah Wilcox Mossley CRT Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Cosgrove High Peak Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Travis Acre Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Phil Guest Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jonathan Stanlake Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Samuel Saxelby High Peak Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Chris Dwyer Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  John MacDonald Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  George Pickering Cyclesport International RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Nick Onyett NFTO Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Andrew Mounsey Ribble Valley CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Chris Roughley Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Andrew Laffan Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Manning 3RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louise Burnie GB Cycles.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lucy Berry Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Leah Pheasey Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tamsin Vicary Manchester Wheelers Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hope Kerry Lancashire RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Jane Hellewell Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Maggie McPhillips Stockport Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Lorna Fisher Manchester Wheelers Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 12/07/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 12/07/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 12/07/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 12/07/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 12/07/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 20:30 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 12/07/16 – 20:30
Women Only, Band 5
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

391746

Start Date:

Tue, 12th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Tue, 12th Jul 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Longden Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elizabeth Braithwaite Chinley Churners Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Kian Houghton Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Joseph Bates Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lily Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Henry Paul Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Warhurst Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Keers Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Tyler Koch Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
--- Leah Wilcox Mossley CRT Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mason Hollyman Chevin Cycles.com Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Cosgrove High Peak Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Travis Acre Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Phil Guest Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jonathan Stanlake Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Samuel Saxelby High Peak Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Chris Dwyer Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  John MacDonald Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  George Pickering Cyclesport International RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Nick Onyett NFTO Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Andrew Mounsey Ribble Valley CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Chris Roughley Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Andrew Laffan Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Manning 3RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Kim Baptista Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louise Burnie GB Cycles.co.uk Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lucy Berry Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Leah Pheasey Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tamsin Vicary Manchester Wheelers Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hope Kerry Lancashire RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Jane Hellewell Sun Sport Cycle Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Maggie McPhillips Stockport Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Lorna Fisher Manchester Wheelers Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 12/07/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 12/07/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 12/07/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 12/07/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 12/07/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 12/07/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/16 20:30 Women Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 12/07/16 – 20:30
Women Only, Band 5
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk