TCDG Race League supported by Rapha - Event 10

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 07 Jun 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391741

Start Date:

Tue, 7th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Entry close date

Sun, 5th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Sebastian Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Adam Smith West Pennine RC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Longden Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Edward Black Eastlands Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lily Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Spencer Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  William Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Tom Mazzone Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Levi Moody Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jake Womersley Pedal Heaven Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ed Hopper Audlem Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sam Travis Acre Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stuart Dunbar VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Doheny Valley Striders CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jonathan Bourne Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  John Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0

17. Rob Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  John Backhouse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- John Brett University Of Manchester CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lee Brown Holmfirth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Felmon Mehari Did not finish N/A 0

20. Felmon Mehari -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Zack Williamson High Peak Cycles RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Joshua Morris Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Nick Onyett NFTO Race Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steven Day Finished 4th 7

3. Steven Day -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Harry Midgley Holmfirth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Shaun O'Dwyer Rapha Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Tom Allen Brother NRG Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Awet Haile Mossley CRT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Laffan Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Stuart Crawford Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 07/06/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 07/06/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 07/06/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 07/06/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 07/06/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 07/06/16 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

391741

Start Date:

Tue, 7th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Entry close date

Sun, 5th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Sebastian Kinsey Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Adam Smith West Pennine RC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Longden Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Edward Black Eastlands Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lily Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Craig SCOTT Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Spencer Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  William Longden Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evelina Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Tom Mazzone Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Levi Moody Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jake Womersley Pedal Heaven Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ed Hopper Audlem Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sam Travis Acre Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stuart Dunbar VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Doheny Valley Striders CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jonathan Bourne Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  John Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0

17. Rob Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  John Backhouse Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- John Brett University Of Manchester CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lee Brown Holmfirth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Felmon Mehari Did not finish N/A 0

20. Felmon Mehari -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Zack Williamson High Peak Cycles RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Joshua Morris Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Nick Onyett NFTO Race Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steven Day Finished 4th 7

3. Steven Day -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Harry Midgley Holmfirth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Shaun O'Dwyer Rapha Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Tom Allen Brother NRG Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Awet Haile Mossley CRT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Andrew Laffan Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Stuart Crawford Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 07/06/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 07/06/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 07/06/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 07/06/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 07/06/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 07/06/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 07/06/16 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 07/06/16 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk