TCDG Race League supported by Rapha - Event 9

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 31 May 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391740

Start Date:

Tue, 31st May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 29th May 2016

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Elliott Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Edward Black Eastlands Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Adam Smith West Pennine RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  James Storey Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan Acton Wild Bikes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Spencer Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ross Hooley Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ed Hopper Audlem Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Taylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Craig Nicolson Audlem Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Felmon Mehari Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Shaun Dolby Birdwell Wheelers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stuart Dunbar Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nick Grogan Cheshire Maverick CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Archie Stewart Mossley CRT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joshua Swales-Dawson Chorlton Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Zack Williamson High Peak Cycles RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Kitney Cyclesport International RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tim Sharpe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Callum Robinson University Of Manchester CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jake Holder Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Curley Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Higginbottom FitPRO Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Pullen Sun Sport Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Josh Decamps East Lancashire RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Lovelady Warrington RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Awet Haile Mossley CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Harvey Salt SKCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  George Pickering Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Shane Kanagasabay Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 31/05/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 31/05/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 31/05/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 31/05/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 31/05/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 31/05/16 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

391740

Start Date:

Tue, 31st May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 29th May 2016

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Elliott Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Edward Black Eastlands Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe Watkins-Wilson Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Adam Smith West Pennine RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tristan Pilling Middleton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  James Storey Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan Acton Wild Bikes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Spencer Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniels Kucerjavijs Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ross Hooley Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ed Hopper Audlem Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Taylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  George Greenhalgh N-Fuse Identity Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Craig Nicolson Audlem Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Felmon Mehari Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Shaun Dolby Birdwell Wheelers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jim Adamson Ilkley Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Stuart Dunbar Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Rob Wilkinson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nick Grogan Cheshire Maverick CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Sarah Lomas Nutcracker Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Archie Stewart Mossley CRT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joshua Swales-Dawson Chorlton Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Zack Williamson High Peak Cycles RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matthew Kitney Cyclesport International RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tim Sharpe Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Callum Robinson University Of Manchester CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jake Holder Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Curley Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Higginbottom FitPRO Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Daniel Pullen Sun Sport Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Josh Decamps East Lancashire RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Lovelady Warrington RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Awet Haile Mossley CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Harvey Salt SKCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  George Pickering Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Shane Kanagasabay Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 31/05/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 31/05/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 31/05/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 31/05/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 31/05/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 31/05/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 31/05/16 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 31/05/16 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk