TCDG Race League supported by Rapha - Event 1

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 05 Apr 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391732

Start Date:

Tue, 5th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 3rd Apr 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ben Warriner Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Rowan Leeming Did not finish 0

1. Rowan Leeming -

Points: 0 | Status: Did not finish

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lara Modlinsky Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Ford Finished A 3

1. Jack Ford -

Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ross Hooley Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Akers Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joseph Bowers Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robert Lockhart Audlem Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Robert Crampton Terra Safety Shoes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matt Hallam Finished 2nd 4

6. Matt Hallam -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Phil Guest Finished 3rd 1

10. Phil Guest -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Joseph Auty Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joshua Ruddiman HD Revolutions (HDR) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ed Hopper Audlem Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Wilkinson Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Brough Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joe Cox Finished 3rd 0

17. Joe Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Benjamin Trippier Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tom Lowe Finished 2nd 0

21. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Alex Auty Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  John Brett University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  David Stammers Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Peter Oakes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Thomas White Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Michael Nolan Finished 3rd 0

29. Michael Nolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Przemyslaw Kowalski Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Matthew Bourne Huddersfield Star Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Thomas McCann Wills Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Sam Allen Finished 4th 0

33. Sam Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Allen Brother NRG Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Paul Ashworth East Lancashire RC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Peter Hollis BodyTorq Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Felmon Mehari Did not finish N/A 0

33. Felmon Mehari -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Scott Tams Chorlton Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Eliot Ward Did not finish 3rd 0

33. Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Zack Williamson Bikehaus by Ridley Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel Wilson East Lancashire RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Louis Szymanski ABC Centreville Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sami Al Hadid Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Robert Vials Ribble Valley CRC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Halloway Macclesfield Wheelers Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim Sharpe Manchester Wheelers Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Leeming Cheshire Maverick CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alice Sharpe Finished 4th 3

7. Alice Sharpe -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Adam Westwell BodyTorq Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Twiss North Cheshire Clarion Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Liam Fullard Finished N/A 0

10. Liam Fullard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Calum Meikle University of Sheffield CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tony Williams Team Wheelguru Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Craig Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Andrew Laffan Finished 4th 0

14. Andrew Laffan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Callum Belfield East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Simon Ashworth Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  George Pickering Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Josh Decamps East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Harvey Salt Finished 4th 0

20. Harvey Salt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Elliott Davidson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/04/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/04/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/04/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/04/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/04/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/04/16 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

391732

Start Date:

Tue, 5th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 3rd Apr 2016

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ben Warriner Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Rowan Leeming Did not finish 0

1. Rowan Leeming -

Points: 0 | Status: Did not finish

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lara Modlinsky Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Ford Finished A 3

1. Jack Ford -

Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ewan Davies Pedalsport Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ross Hooley Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Akers Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet Breakey Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Joseph Bowers Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robert Lockhart Audlem Cycling Club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Robert Crampton Terra Safety Shoes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matt Hallam Finished 2nd 4

6. Matt Hallam -

Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ben Whitehead ABC Centreville Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Webster Bikehaus by Ridley Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Phil Guest Finished 3rd 1

10. Phil Guest -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Joseph Auty Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joshua Ruddiman HD Revolutions (HDR) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ed Hopper Audlem Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Wilkinson Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Brough Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joe Cox Finished 3rd 0

17. Joe Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Benjamin Trippier Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tom Lowe Finished 2nd 0

21. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Alex Auty Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Nicholas Cooper DFL In-Gear Development Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  John Brett University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  David Stammers Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Peter Oakes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Thomas White Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Michael Nolan Finished 3rd 0

29. Michael Nolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Przemyslaw Kowalski Chorlton Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Matthew Bourne Huddersfield Star Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Thomas McCann Wills Wheels Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Sam Allen Finished 4th 0

33. Sam Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Tom Allen Brother NRG Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Paul Ashworth East Lancashire RC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Peter Hollis BodyTorq Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Felmon Mehari Did not finish N/A 0

33. Felmon Mehari -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Scott Tams Chorlton Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Eliot Ward Did not finish 3rd 0

33. Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Zack Williamson Bikehaus by Ridley Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel Wilson East Lancashire RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Louis Szymanski ABC Centreville Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sami Al Hadid Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Robert Vials Ribble Valley CRC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Halloway Macclesfield Wheelers Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim Sharpe Manchester Wheelers Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Leeming Cheshire Maverick CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alice Sharpe Finished 4th 3

7. Alice Sharpe -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Adam Westwell BodyTorq Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Twiss North Cheshire Clarion Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Liam Fullard Finished N/A 0

10. Liam Fullard -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Calum Meikle University of Sheffield CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Tony Williams Team Wheelguru Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Craig Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Andrew Laffan Finished 4th 0

14. Andrew Laffan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Callum Belfield East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Simon Ashworth Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  George Pickering Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Martin Phillips Cyclesport International RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Josh Decamps East Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Harvey Salt Finished 4th 0

20. Harvey Salt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Elliott Davidson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:30, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £5 Youth, £10 Senior. Entry is first come first served, Youth races are entry on the day only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/04/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/04/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/04/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£1.00)
Tue 05/04/16 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 18:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 05/04/16 – 18:45
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/04/16 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 05/04/16 20:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 05/04/16 – 20:30
Regional C+, Band 5
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk