Mid Shropshire Wheelers Sunday Series No. 2

Closed Circuit , Shrewsbury – Sunday, 10 Apr 2016

Event Summary

Event Overview

Mid Shropshire Wheelers circuit races take place on a purpose built 1km cycle track at the Shrewsbury Sports Village which is floodlit for evening training sessions.

The Shrewsbury Sports Village has changing rooms, showers, toilets, cafe and ample parking.

Event Details

Event URN:

391550

Start Date:

Sun, 10th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Shrewsbury Sports Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Finley Boulton Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Joshua Lambert Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Rocco Schumacher Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Jude White Finished 0

6.  Jude White -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ella Harris Halesowen A & CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jessica Bufton Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joshua Jackson Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Bufton Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  George Joyce Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Sebastian Ball Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ross Hooley Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emyr Truelove Climb On Bikes CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Nicholas English Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Nathan Fullwood Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Fred Meredith Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Alex Cochrane Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Georgie Duggins Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Frances Connolly Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Abby Andrews Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hollie Owens Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tia Froom NFTO Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rhiannon Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  William Duggins Lichfield City CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Redworth Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Charlie Fisher The Racing Chance Foundation Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Hall Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Sven Grube Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Guto Dafydd Towy Riders Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Cooper Finished 0

4.  Sam Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  David Hird Stratford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Sam Holwill Hafren CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
11.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Alex Hall Wolverhampton Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Max Williams Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  William Dale Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jack Young Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Henri Bedford Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Maisie Duckworth PMR Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Catherine Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lauren Humphreys Bonito Squadra Corse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Leah Ball Brotherton Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Danielle Flawn Tredz Bikes Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Isobel Whiteley Halesowen A & CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Lucy Berry Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Beckie Houston Finished 0

11.  Beckie Houston -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Charlotte Jennings Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Kirk Vickers Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Griffiths Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Garthwaite Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Ashley Jennings Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rhys Phillips NFTO Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joshua Waters SF Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Studzinski Skinline Race Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sami Al Hadid Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Banham Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Lloyd Dobson Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alex Smith Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Dave Starkey Paramount CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Chris Froom NFTO Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Mark McCann DMW - BRIDGTOWN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Gary Blackman Solihull CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Will Perrin Gannet CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  George Evans Team Bottrill Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Timothy Jones Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Elliott Pike Cadence Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Daniel Minor Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  David Reece Litherland Circuit League Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Alex Loven Fibrax Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Ethan Davies Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  James Ellmore Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Ian Coe Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Mark Allen Congleton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Paul Bufton Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Joe Geehan Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Phillip Glaze Stourbridge CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jonathan Williams Climb On Bikes CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Cunningham Saracen Road Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Samuel Blackbourn Paramount CRT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Forrest Lambert-Humphries Halesowen A & CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lee West Finished 4th 3

7.  Lee West -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alfie Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jonathan Oxley Ride 24/7 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  William Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  John Hines Audlem Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Kirk NFTO Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Phil Birch Audlem Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Philip Llewellyn Paramount CRT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Paul Evans Finished 0

15.  Paul Evans -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Joseph Redworth Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Stewart Bull Finished 0

17.  Stewart Bull -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Sean Byatt Revolutions Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Xavier Sullivan-Touye Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Alex Smith Port Sunlight Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Joshua Andrews Climb On Bikes CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Tyler Brennan The Bulls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Harry Wilson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Jonathan Bourne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Olly Greef Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Robert Phillips Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Adam Owens Liverpool Century RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Thomas Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Mark Eccleston DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Carl Woodfield Team V-Sprint Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Rory Evans NFTO Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Cameron Mould Horwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Anthony Rogers DMW - BRIDGTOWN Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Mike Hayward DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Michael Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Dave Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Matthew Sonn Climb On Bikes CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Ben Holland DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Ian Speare Fibrax Wrexham Roads Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Mid Shropshire Wheelers will use a MyLaps chip timing system in 2016 for fast and accurate results. Mid Shropshire Wheelers will use a MyLaps chip timing system in 2016 for fast and accurate results. There are no cash prizes on the day only medals for our under 12 categories. All results will go forward to an overall Sunday series prize fund.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:30 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:30
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:30 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:30
Youth Only, None
10km / 6 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 10/04/16 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 10/04/16 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 11:45 Youth Only Band 5 --- 25km / 16 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 10/04/16 – 11:45
Youth Only, Band 5
25km / 16 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 11:45 Youth Only Band 5 --- 25km / 16 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 10/04/16 – 11:45
Youth Only, Band 5
25km / 16 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 12:45 Women Only Band 4 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/04/16 – 12:45
Women Only, Band 4
30km / 19 miles
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 13:45 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/04/16 – 13:45

2/3

Regional A, Band 4
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 15:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/04/16 – 15:00
Regional C+, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Mid Shropshire Wheelers circuit races take place on a purpose built 1km cycle track at the Shrewsbury Sports Village which is floodlit for evening training sessions.

The Shrewsbury Sports Village has changing rooms, showers, toilets, cafe and ample parking.

Event Details

Event URN:

391550

Start Date:

Sun, 10th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Shrewsbury Sports Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Finley Boulton Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Joshua Lambert Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Rocco Schumacher Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Jude White Finished 0

6.  Jude White -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ella Harris Halesowen A & CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jessica Bufton Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joshua Jackson Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Bufton Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  George Joyce Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Sebastian Ball Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Cerys Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ross Hooley Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emyr Truelove Climb On Bikes CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Thomas White Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Nicholas English Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Nathan Fullwood Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Fred Meredith Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Alex Cochrane Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Georgie Duggins Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Frances Connolly Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sophie White Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Abby Andrews Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Lorna Sharples Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Erin Boddice Wyre Forest CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hollie Owens Lichfield City CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tia Froom NFTO Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rhiannon Tansley Mid Shropshire Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Sandman Climb On Bikes CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  William Duggins Lichfield City CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Redworth Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Charlie Fisher The Racing Chance Foundation Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Hall Wolverhampton Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Sven Grube Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Guto Dafydd Towy Riders Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Cooper Finished 0

4.  Sam Cooper -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  William Truelove Climb On Bikes CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  David Hird Stratford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Sam Holwill Hafren CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Thomson Wolverhampton Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
11.  Ryan Greaves Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Alex Hall Wolverhampton Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Max Williams Climb On Bikes CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  William Dale Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jack Young Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Henri Bedford Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Maisie Duckworth PMR Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Catherine Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lauren Humphreys Bonito Squadra Corse Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Leah Ball Brotherton Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Vicki Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Danielle Flawn Tredz Bikes Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Isobel Whiteley Halesowen A & CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Lucy Berry Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Beckie Houston Finished 0

11.  Beckie Houston -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Charlotte Jennings Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Kirk Vickers Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Griffiths Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Garthwaite Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Ashley Jennings Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rhys Phillips NFTO Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joshua Waters SF Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Adam Studzinski Skinline Race Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Sami Al Hadid Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Banham Team Jewson-M.I.Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Lloyd Dobson Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alex Smith Lichfield City CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Dave Starkey Paramount CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Chris Froom NFTO Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Mark McCann DMW - BRIDGTOWN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Gary Blackman Solihull CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Will Perrin Gannet CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  George Evans Team Bottrill Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Timothy Jones Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Elliott Pike Cadence Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Daniel Minor Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  David Reece Litherland Circuit League Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Alex Loven Fibrax Wrexham Roads Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Ethan Davies Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Christopher Green East Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  James Ellmore Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Ian Coe Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Mark Allen Congleton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Paul Bufton Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Joe Geehan Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Phillip Glaze Stourbridge CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jonathan Williams Climb On Bikes CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  David Cunningham Saracen Road Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Samuel Blackbourn Paramount CRT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Forrest Lambert-Humphries Halesowen A & CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lee West Finished 4th 3

7.  Lee West -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alfie Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jonathan Oxley Ride 24/7 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  William Coley Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  John Hines Audlem Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Kirk NFTO Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Phil Birch Audlem Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Philip Llewellyn Paramount CRT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Paul Evans Finished 0

15.  Paul Evans -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Joseph Redworth Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Stewart Bull Finished 0

17.  Stewart Bull -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Sean Byatt Revolutions Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Xavier Sullivan-Touye Solihull CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Alex Smith Port Sunlight Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Craig Whittle DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Joshua Andrews Climb On Bikes CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Tyler Brennan The Bulls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Harry Wilson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Jonathan Bourne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Olly Greef Paramount CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Robert Phillips Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Adam Owens Liverpool Century RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Thomas Hughes Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Mark Eccleston DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Carl Woodfield Team V-Sprint Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Rory Evans NFTO Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Cameron Mould Horwich CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Anthony Rogers DMW - BRIDGTOWN Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Mike Hayward DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Michael Boddice Wyre Forest CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Dave Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Matthew Sonn Climb On Bikes CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Ben Holland DMW - BRIDGTOWN Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Ian Speare Fibrax Wrexham Roads Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Mid Shropshire Wheelers will use a MyLaps chip timing system in 2016 for fast and accurate results. Mid Shropshire Wheelers will use a MyLaps chip timing system in 2016 for fast and accurate results. There are no cash prizes on the day only medals for our under 12 categories. All results will go forward to an overall Sunday series prize fund.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:30 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:30
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 10:30 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.50)
Sun 10/04/16 – 10:30
Youth Only, None
10km / 6 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 10/04/16 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 11:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 10/04/16 – 11:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 11:45 Youth Only Band 5 --- 25km / 16 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 10/04/16 – 11:45
Youth Only, Band 5
25km / 16 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 11:45 Youth Only Band 5 --- 25km / 16 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 10/04/16 – 11:45
Youth Only, Band 5
25km / 16 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 12:45 Women Only Band 4 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/04/16 – 12:45
Women Only, Band 4
30km / 19 miles
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 13:45 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/04/16 – 13:45

2/3

Regional A, Band 4
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/04/16 15:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 10/04/16 – 15:00
Regional C+, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk