Highfield Kitchens Spring Series #1

Closed Circuit , Middlesbrough – Saturday, 05 Mar 2016

Event Summary

Event Overview

The 2016 Highfield Kitchens Spring Series, incorporating the North East Spring Shield, with Highfield Kitchens and Godleys Cycles and MuleBar.

4th cat novice, 3rd/4th cat; E/1/2/3; Women only; Youth A/B/C/D/E

Event Details

Event URN:

391473

Start Date:

Sat, 5th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Entry close date

Wed, 2nd Mar 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Cameron Thompson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Henry Knight Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matthew Brooks Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jay Dixon Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alana Prior Manilla Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Marie Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Annie Doron Beacon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Olivia Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Will Hetherington Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Kinghorn Durham City Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Saba Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Cole Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oran Kinghorn Durham City Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Archie McGhee Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alfie Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished D 03:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 03:00:00:000
2.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished D 02:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 02:00:00:000

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Tom Brennan Finished 0

2.  Tom Brennan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Matthew Partridge Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Anna Turvey Team Ford Ecoboost Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sarah Cramoysan Bramley Wheelers CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Miriam Jessett Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Megan Kay Vieri Velo RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nikki Metcalfe Manilla Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Hannah Farran Manilla Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Hazel Wright Manilla Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Megan Hopper Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nicola Parker-Bell Manilla Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joseph Hanlon Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Elliot Metcalfe Nutcracker Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dom Ginn Edinburgh RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hugh Harris Muckle Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Trevor Finn Prima Team Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Iain Turnbull Prima Team Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tim Wilcock GS Metro Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Fawdington Muckle Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  William Corbett Manilla Cycling Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Craig Carruthers Manilla Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Charlie Tanfield Brother NRG Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alex Luhrs Brother NRG Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ruari Grant Pro Vision Cycle Clothing Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Jack Taylor Brother NRG Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Brown Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Matthew Atkinson Durham University Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Peter Boyes TS Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Jones Brother NRG Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Chris Sleath Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ben Rowe Wheelbase CabTech Castelli Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Richie Allen The Manx Road Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Stuart Neilson Fietsen Tempo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Martin Hopkinson Fietsen Tempo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Hugh Harris Muckle Cycle Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ryan Abbs Blumilk.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael King Hetton Hawks Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gavin Ward Prima Team Racing Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Hooper GS Metro Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Stephen Moon Prima Team Racing Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christian Webster-Reed Cestria Cycles RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mark Evans Manilla Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 12:30 Women Only Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 05/03/16 – 12:30
Women Only, Band 4
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 13:25 Regional B Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 05/03/16 – 13:25

3/4

Regional B, Band 5
32km / 20 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 14:50 National B Band 3 --- 48km / 30 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 05/03/16 – 14:50
National B, Band 3
48km / 30 miles
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 16:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 05/03/16 – 16:00
Regional C+, Band 5
30 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 13:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 05/03/16 – 13:05
Youth Only, None
20 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 14:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 05/03/16 – 14:15
Youth Only, Band 5
30 mins

Event Summary

Event Overview

The 2016 Highfield Kitchens Spring Series, incorporating the North East Spring Shield, with Highfield Kitchens and Godleys Cycles and MuleBar.

4th cat novice, 3rd/4th cat; E/1/2/3; Women only; Youth A/B/C/D/E

Event Details

Event URN:

391473

Start Date:

Sat, 5th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Entry close date

Wed, 2nd Mar 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dylan Hughes Hetton Hawks Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Allan Hetton Hawks Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Cameron Thompson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Henry Knight Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matthew Brooks Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Connor Eyeington Stockton Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jay Dixon Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Alana Prior Manilla Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Marie Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Annie Doron Beacon Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Olivia Fawcett Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Will Hetherington Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Beth Orchard Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Daniel Holmes Tyneside Vagabonds CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Kinghorn Durham City Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Saba Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Cole Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oran Kinghorn Durham City Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Archie McGhee Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alfie Ryder Tyneside Vagabonds CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished D 03:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 03:00:00:000
2.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished D 02:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 02:00:00:000

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Tom Brennan Finished 0

2.  Tom Brennan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Matthew Partridge Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Anna Turvey Team Ford Ecoboost Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sophie Enever Speedflex Race Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sarah Cramoysan Bramley Wheelers CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Miriam Jessett Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Megan Kay Vieri Velo RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nikki Metcalfe Manilla Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Hannah Farran Manilla Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Hazel Wright Manilla Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Megan Hopper Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nicola Parker-Bell Manilla Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joseph Hanlon Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Elliot Metcalfe Nutcracker Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Dom Ginn Edinburgh RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Hugh Harris Muckle Cycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Trevor Finn Prima Team Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Iain Turnbull Prima Team Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tim Wilcock GS Metro Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Fawdington Muckle Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  William Corbett Manilla Cycling Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Craig Carruthers Manilla Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Charlie Tanfield Brother NRG Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alex Luhrs Brother NRG Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ruari Grant Pro Vision Cycle Clothing Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Jack Taylor Brother NRG Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Brown Brother NRG Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Matthew Atkinson Durham University Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jake Dobson Brother NRG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Peter Boyes TS Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Richard Jones Brother NRG Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Chris Sleath Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ben Rowe Wheelbase CabTech Castelli Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Richie Allen The Manx Road Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Stuart Neilson Fietsen Tempo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Martin Hopkinson Fietsen Tempo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Hugh Harris Muckle Cycle Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ryan Abbs Blumilk.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael King Hetton Hawks Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gavin Ward Prima Team Racing Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Hooper GS Metro Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Stephen Moon Prima Team Racing Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Christian Webster-Reed Cestria Cycles RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Mark Evans Manilla Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 05/03/16 – 01:00
Youth Only, None
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 12:30 Women Only Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 05/03/16 – 12:30
Women Only, Band 4
30 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 13:25 Regional B Band 5 --- 32km / 20 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 05/03/16 – 13:25

3/4

Regional B, Band 5
32km / 20 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 14:50 National B Band 3 --- 48km / 30 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 05/03/16 – 14:50
National B, Band 3
48km / 30 miles
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 16:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 05/03/16 – 16:00
Regional C+, Band 5
30 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 13:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 05/03/16 – 13:05
Youth Only, None
20 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/16 14:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 05/03/16 – 14:15
Youth Only, Band 5
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk