Castle Combe Summer Series Round 9

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 07 Jul 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391350

Start Date:

Thu, 7th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Brecon Burnett Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Morgan Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ryan Pike Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Cooke Finished 0

11. James Cooke -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Krispin Gardiner Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Will Bromham Westbury Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Sam Hay Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jessica Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Evan Richards Towy Riders Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacques Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Robert Morgan Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harvey Lawson Cycology Sunwise Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Louis Hay Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Daniel Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Charlie Hoy Felt Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harvey Smith Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elisabeth Norman Finished 0

2. Elisabeth Norman -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alice Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Fraser Fallows Finished 0

3. Fraser Fallows -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Wager Finished N/A 8

2. John Wager -

Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Elliott Joseph University of Warwick Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Watson Ride 24/7 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Iain Stuart Bristol RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Will Swarbrick Bath Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  George Jones VC St Raphael Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Webb Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gavin Lancaster Ride 24/7 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dave Tilling VeloVitesse Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Luke Nolan Cycology Sunwise Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matt Witts Ride 24/7 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gareth Turner Performance Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ben Strain Radeon-Cycology RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Walsh VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
10.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 07/07/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 07/07/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

391350

Start Date:

Thu, 7th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Brecon Burnett Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Morgan Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ryan Pike Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Cooke Finished 0

11. James Cooke -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Krispin Gardiner Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Will Bromham Westbury Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Sam Hay Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jessica Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Evan Richards Towy Riders Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacques Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Robert Morgan Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harvey Lawson Cycology Sunwise Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Louis Hay Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Daniel Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Charlie Hoy Felt Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harvey Smith Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elisabeth Norman Finished 0

2. Elisabeth Norman -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alice Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Fraser Fallows Finished 0

3. Fraser Fallows -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Wager Finished N/A 8

2. John Wager -

Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Elliott Joseph University of Warwick Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Watson Ride 24/7 Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Iain Stuart Bristol RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Will Swarbrick Bath Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  George Jones VC St Raphael Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Webb Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gavin Lancaster Ride 24/7 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dave Tilling VeloVitesse Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Luke Nolan Cycology Sunwise Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matt Witts Ride 24/7 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ben Scott-Munden Sotonia CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gareth Turner Performance Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Ben Strain Radeon-Cycology RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Walsh VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
10.  John Carter Radeon-Cycology RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 07/07/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 07/07/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 07/07/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 07/07/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk