Castle Combe Summer Series Round 8

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 23 Jun 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391349

Start Date:

Thu, 23rd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Evan Richards Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ryan Pike Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jos Kertzman Somer Valley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Will Bromham Westbury Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Krispin Gardner Finished 0

12.  Krispin Gardner -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Charlie Shields Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Euan Shields Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Sam Hay Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Elena Shaw Backstedt Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elynor Backstedt Backstedt Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabel Ellis Backstedt Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam James-Morris Maindy Flyers Youth CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Robert Morgan Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harvey Lawson Cycology Sunwise Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Louis Hay Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Oliver Murdock Finished 0

10.  Oliver Murdock -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rachel O'Connell Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jakob Hudson Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  George Gray Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Will Shardlow Finished 0

6.  Will Shardlow -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Hoy Felt Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harvey Smith Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Scott Baker Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Rowan Cole Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Fraser Fallows Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Darwin Horton Finished 0

6.  Darwin Horton -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Samuel Adey Performance Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Liam Cahill Cycology Sunwise Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Telford Veloton Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lewis Braithwaite Ride 24/7 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Hodson-Thomas Westbury Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Webb Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Simon White Westbury Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Graham Clarke Velo Club Walcot Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jason White Ride 24/7 Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Sean Townsend Radeon-Cycology RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matt Witts Ride 24/7 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Simon Snowden 73Degrees CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ruan Bester Bath Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 23/06/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 23/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

391349

Start Date:

Thu, 23rd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Evan Richards Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ryan Pike Cardiff JIF Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jos Kertzman Somer Valley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Will Bromham Westbury Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Krispin Gardner Finished 0

12.  Krispin Gardner -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Charlie Shields Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Euan Shields Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Sam Hay Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Elena Shaw Backstedt Cycling Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elynor Backstedt Backstedt Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabel Ellis Backstedt Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam James-Morris Maindy Flyers Youth CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Robert Morgan Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harvey Lawson Cycology Sunwise Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Louis Hay Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Oliver Murdock Finished 0

10.  Oliver Murdock -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rachel O'Connell Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Daniel Wylie-Morris MnD Fusion RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jakob Hudson Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  George Gray Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Will Shardlow Finished 0

6.  Will Shardlow -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Hoy Felt Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harvey Smith Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Scott Baker Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Rowan Cole Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Fraser Fallows Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Darwin Horton Finished 0

6.  Darwin Horton -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Samuel Adey Performance Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Liam Cahill Cycology Sunwise Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Telford Veloton Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lewis Braithwaite Ride 24/7 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Hodson-Thomas Westbury Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jack Webb Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Simon White Westbury Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Graham Clarke Velo Club Walcot Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jason White Ride 24/7 Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Sean Townsend Radeon-Cycology RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matt Witts Ride 24/7 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Simon Snowden 73Degrees CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ruan Bester Bath Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gerry Bowditch Dream Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 23/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 23/06/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 23/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk