Castle Combe Summer Series Round 7

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 16 Jun 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391348

Start Date:

Thu, 16th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Entry close date

Wed, 15th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fred Ball Andover Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Krispin Gardiner Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Luke Rogers Performance Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam James-Morris Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jacques Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rachel O'Connell Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  George Gray Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harvey Smith Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Samuel Pritchard Mickey Cranks CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Michael Bradbury Ride 24/7 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Telford Veloton Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Samuel Adey Performance Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Wager Finished N/A 5

5. John Wager -

Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lloyd Dobson Army Cycling Union Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Duncan Lancashire Bath Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Barnaville Bristol CX Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  James Lewis NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Richard Mardle NFTO Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charles Coleman Forever Pedalling Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Joseph Linehan Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Adrian Lawson Cycology Sunwise Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Cartridge Bath Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Franklin Bristol RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 16/06/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 16/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

391348

Start Date:

Thu, 16th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Entry close date

Wed, 15th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fred Ball Andover Whls Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Krispin Gardiner Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Luke Rogers Performance Cycles Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam James-Morris Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jacques Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rachel O'Connell Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  George Gray Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harvey Smith Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Samuel Pritchard Mickey Cranks CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Michael Bradbury Ride 24/7 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Robert Telford Veloton Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Samuel Adey Performance Cycles Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Wager Finished N/A 5

5. John Wager -

Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Lloyd Dobson Army Cycling Union Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Duncan Lancashire Bath Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Iain Bullar Gannet CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Barnaville Bristol CX Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  James Lewis NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Richard Mardle NFTO Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charles Coleman Forever Pedalling Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Bjergfelt Neon-Velo Cycling Team Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Joseph Linehan Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Adrian Lawson Cycology Sunwise Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Cartridge Bath Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Franklin Bristol RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 16/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 16/06/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 16/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 16/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk