Castle Combe Summer Series Round 6

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 09 Jun 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391347

Start Date:

Thu, 9th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Entry close date

Wed, 8th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Ball Andover Whls Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ryan Watkins Union Cycliste Ystrad Mynach Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ryan Pike Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Krispin Gardiner Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Luke Rogers Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Euan Shields Finished N/A 0

14. Euan Shields -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Evan Richards Towy Riders Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Liam James-Morris Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jacques Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Harry Denness Salt & Sham Cycle Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Harvey Lawson Cycology Sunwise Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Alexander Hughes Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rachel O'Connell Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jakob Hudson Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Will Shardlow Finished 0

5. Will Shardlow -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Hoy Felt Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harvey Smith Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Scott Baker Finished 0

4. Scott Baker -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Archie Strange Finished 0

6. Archie Strange -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Erin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Baker Finished 0

3. Daniel Baker -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rowan Cole Finished E 0

4. Rowan Cole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Matt Witts Ride 24/7 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Adey Performance Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Bradbury Ride 24/7 Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andy Edwards Bristol RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steven Whitehurst Radeon-Cycology RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Andrew Banks Westbury Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alex Faux Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  James Lewis NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Sean Townsend Radeon-Cycology RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Williams Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason White Ride 24/7 Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Daniel Marshall T1Diabetes.info Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 09/06/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 09/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

391347

Start Date:

Thu, 9th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Entry close date

Wed, 8th Jun 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nathan Huynh Cotswold Veldrijden Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Bazley Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Ball Andover Whls Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ryan Watkins Union Cycliste Ystrad Mynach Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ryan Pike Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  William Matthews Ride 24/7 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Krispin Gardiner Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Luke Rogers Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Euan Shields Finished N/A 0

14. Euan Shields -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Pfeiffer Georgi Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Freya Thatcher Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emily Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Evan Richards Towy Riders Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Liam James-Morris Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jacques Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Harry Denness Salt & Sham Cycle Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Che Theaker Abergavenny Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Harvey Lawson Cycology Sunwise Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Alexander Hughes Abergavenny Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rachel O'Connell Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jakob Hudson Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Will Shardlow Finished 0

5. Will Shardlow -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlie Hoy Felt Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harvey Smith Cotswold Veldrijden Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Scott Baker Finished 0

4. Scott Baker -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Oscar Anderton Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Archie Strange Finished 0

6. Archie Strange -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Erin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Baker Finished 0

3. Daniel Baker -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rowan Cole Finished E 0

4. Rowan Cole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Matt Witts Ride 24/7 Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Adey Performance Cycles Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Bradbury Ride 24/7 Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andy Edwards Bristol RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steven Whitehurst Radeon-Cycology RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Andrew Banks Westbury Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alex Faux Cycleservice Sidmouth Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Niel Dunnage Cotswold Veldrijden Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  James Lewis NFTO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tristan Robbins Madison Genesis Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Sean Townsend Radeon-Cycology RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Williams Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Justin Hoy NFTO Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Frazier Carr Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jason White Ride 24/7 Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Daniel Marshall T1Diabetes.info Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 09/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 09/06/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 09/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 09/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk