Castle Combe Summer Series Round 5

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 02 Jun 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391346

Start Date:

Thu, 2nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Entry close date

Wed, 1st Jun 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Fred Ball Andover Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Shields Bristol Cycling Development Sq... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ryan Pike Cardiff JIF Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander Pilgrim Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Will Bromham Westbury Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Luke Rogers Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Krispin Gardiner Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alex Gulliford Bath Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Evan Richards Towy Riders Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Kirby OT Cycling Club Abingdon Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Liam James-Morris Maindy Flyers Youth CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Samuel Butters Sulis Scorpions YCA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harry Denness Salt & Sham Cycle Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Euan Backus Zappi's Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Scott Curtis Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Finucane Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rosie Finucane Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Rachel O'Connell Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hayden Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Will Shardlow Finished 0

8.  Will Shardlow -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Charlie Hoy Felt Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Pritchard Mickey Cranks CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alice Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Fraser Fallows Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  George Jones VC St Raphael Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Duncan Lancashire Bath Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Liam Cahill Cycology Sunwise Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Barnaby Cox Cycology Sunwise Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Witts Ride 24/7 Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  John Wager Felt Racing Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nic McKibbin Bath Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Telford Veloton Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Malcolm Dixon Dream Cycling Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Lewis NFTO Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Linehan Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gareth Turner Performance Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason White Ride 24/7 Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Joe Harris Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Franklin Bristol RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Griffin Cycology Sunwise Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ben Anstie 73Degrees CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Peter Haworth Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  James Williams Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Martin Smith Dream Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Simon Snowden 73Degrees CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 02/06/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 02/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

391346

Start Date:

Thu, 2nd Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY

View map

Entry close date

Wed, 1st Jun 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Fred Ball Andover Whls Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Shields Bristol Cycling Development Sq... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ryan Pike Cardiff JIF Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander Pilgrim Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  James Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tom Silcox Cardiff Ajax CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Oliver Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harry Tucker Sulis Scorpions YCA Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Will Bromham Westbury Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Luke Rogers Performance Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Krispin Gardiner Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alex Gulliford Bath Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Booth Carnac-Planet X Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Evan Richards Towy Riders Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhys Thomas MnD Fusion RT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Kirby OT Cycling Club Abingdon Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Liam James-Morris Maindy Flyers Youth CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ryan Abram Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Samuel Butters Sulis Scorpions YCA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harry Denness Salt & Sham Cycle Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Euan Backus Zappi's Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joseph Williams Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Scott Curtis Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Finucane Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rosie Finucane Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Laura Curle Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Rachel O'Connell Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jack Webb Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Hayden Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Will Shardlow Finished 0

8.  Will Shardlow -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Charlie Hoy Felt Racing Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Pritchard Mickey Cranks CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Grace Metcalfe Chippenham & Dist Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alice Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Charlie Pears Bath Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Billy Ashworth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Fraser Fallows Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Sophie Metcalfe Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Steve Thomas Dream Cycling Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  William Crofts Performance Cycles Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  George Jones VC St Raphael Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Duncan Lancashire Bath Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Liam Cahill Cycology Sunwise Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Barnaby Cox Cycology Sunwise Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matt Witts Ride 24/7 Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  John Wager Felt Racing Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nic McKibbin Bath Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Telford Veloton Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  James Phillips Dream Cycling Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Malcolm Dixon Dream Cycling Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Lewis NFTO Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Linehan Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gareth Turner Performance Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason White Ride 24/7 Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Joe Harris Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Franklin Bristol RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Griffin Cycology Sunwise Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ben Anstie 73Degrees CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Peter Haworth Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  James Williams Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Martin Smith Dream Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Simon Snowden 73Degrees CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/06/16 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 02/06/16 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/06/16 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 02/06/16 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk