Stafford RC Jets Go-Ride Autumn Race 2

MTB XC , Rugeley – Saturday, 15 Oct 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

391337

Start Date:

Sat, 15th Oct 2016

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Tackeroo Campsite, Penkridge Bank, Rugeley, WS15 2UA
View map

Results

Provisional Results

M.T.B. Event - Tackeroo

 

Place     Rider Name

 

Boys’ Scratch Race – Group 1

1                                             Oliver Westwood

2                                             Jamie Hammond

3                                             James Ceresa

4                                             Kit Warrender

5                                             Jamie Westwood

6                                             Adam Antoszkiewicz

7                                             Caleb Tennant

 

Boys’ Scratch Race – Group 2

1                                             Will Brumwell

2                                             Thomas Kempshall

3                                             Jamie Dodge

4                                             Enys Lloyd

5                                             Flynn Stratton

6                                             Nye Warrender

7                                             Jonathan Wilson-Hart

 

Girls’ Scratch Race – Group 1

1                                             Anna Caddick

2                                             Caitlin Preston

3                                             Belle Strachan

4                                             Ruby Caddick

 

Girls’ Scratch Race – Group 2

1                                             Evie Strachan

2                                             Ellie Dodge

3                                             Mazie Harper

4                                             Sofia Harper

 

Mixed Scratch Race – Group 1

1                                             Oliver Westwood

2                                             Jamie Hammond

3                                             James Ceresa

4                                             Anna Caddick

5                                             Caitlin Preston

6                                             Kit Warrender

7                                             Jamie Westwood

8                                             Adam Antoszkiewicz

9                                             Belle Strachan

10                                         Caleb Tennant

 

Mixed Scratch Race – Group 2

1                                             Will Brumwell

2                                             Thomas Kempshall

3                                             Mazie Harper

4                                             Evie Strachan

5                                             Ellie Dodge

6                                             Nye Warrender

7                                             Jamie Dodge

8                                             Flynn Stratton

9                                             Jonathan Wilson-Hart

10                                         Sophie Harper

11                                         Enys Lloyd

 

Prizes

 

Medals

 

Boys

Gold:                     Oliver Westwood             Will Brumwell

Silver:                    Jamie Hammond              Thomas Kempshall

Bronze:                James Ceresa                    Jamie Dodge

 

Girls

Gold:                     Annna Caddick                  Evie Strachan

Silver:                    Caitlin Preston                   Ellie Dodge

Bronze:                Belle Strachan                   Mazie Harper

 

Trophies

 

Mixed Races

Gold:                     Oliver Westwood             Will Brumwell

Silver:                    Jamie Hammond              Thomas Kempshall

Bronze:                James Ceresa                    Mazie Harper

 

Special prizes presented to Anna and Ruby Caddick.

Praise from Coaches for Will Brumwell and Thomas Kempshall for excellent sportsmanship following very competitive racing and close finishes.

About the Event

Info for Riders

Sign on time 10am. Start time 10.30am. Sign on at the course location, by the red flag.

Please park in the car park off the main road opposite the entrance to the Tackeroo Site. Take care when crossing the road, traffic speeds are high here, children must be supervised.

PLEASE NOTE: These events are suitable for novice racers only, i.e. do not hold a BC racing licence and do not compete regularly in organised racing events. Experienced riders attending will not be eligible for awards and prizes.

The Races

Various Go-Ride Races - Boys Races Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 15/10/16 10:30 Go-Ride Racing N/A
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 15/10/16 – 10:30
Various Go-Ride Races - Girls Races Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 15/10/16 10:30 Go-Ride Racing N/A
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 15/10/16 – 10:30

Event Summary

Event Details

Event URN:

391337

Start Date:

Sat, 15th Oct 2016

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Tackeroo Campsite, Penkridge Bank, Rugeley, WS15 2UA
View map

Results

Provisional Results

M.T.B. Event - Tackeroo

 

Place     Rider Name

 

Boys’ Scratch Race – Group 1

1                                             Oliver Westwood

2                                             Jamie Hammond

3                                             James Ceresa

4                                             Kit Warrender

5                                             Jamie Westwood

6                                             Adam Antoszkiewicz

7                                             Caleb Tennant

 

Boys’ Scratch Race – Group 2

1                                             Will Brumwell

2                                             Thomas Kempshall

3                                             Jamie Dodge

4                                             Enys Lloyd

5                                             Flynn Stratton

6                                             Nye Warrender

7                                             Jonathan Wilson-Hart

 

Girls’ Scratch Race – Group 1

1                                             Anna Caddick

2                                             Caitlin Preston

3                                             Belle Strachan

4                                             Ruby Caddick

 

Girls’ Scratch Race – Group 2

1                                             Evie Strachan

2                                             Ellie Dodge

3                                             Mazie Harper

4                                             Sofia Harper

 

Mixed Scratch Race – Group 1

1                                             Oliver Westwood

2                                             Jamie Hammond

3                                             James Ceresa

4                                             Anna Caddick

5                                             Caitlin Preston

6                                             Kit Warrender

7                                             Jamie Westwood

8                                             Adam Antoszkiewicz

9                                             Belle Strachan

10                                         Caleb Tennant

 

Mixed Scratch Race – Group 2

1                                             Will Brumwell

2                                             Thomas Kempshall

3                                             Mazie Harper

4                                             Evie Strachan

5                                             Ellie Dodge

6                                             Nye Warrender

7                                             Jamie Dodge

8                                             Flynn Stratton

9                                             Jonathan Wilson-Hart

10                                         Sophie Harper

11                                         Enys Lloyd

 

Prizes

 

Medals

 

Boys

Gold:                     Oliver Westwood             Will Brumwell

Silver:                    Jamie Hammond              Thomas Kempshall

Bronze:                James Ceresa                    Jamie Dodge

 

Girls

Gold:                     Annna Caddick                  Evie Strachan

Silver:                    Caitlin Preston                   Ellie Dodge

Bronze:                Belle Strachan                   Mazie Harper

 

Trophies

 

Mixed Races

Gold:                     Oliver Westwood             Will Brumwell

Silver:                    Jamie Hammond              Thomas Kempshall

Bronze:                James Ceresa                    Mazie Harper

 

Special prizes presented to Anna and Ruby Caddick.

Praise from Coaches for Will Brumwell and Thomas Kempshall for excellent sportsmanship following very competitive racing and close finishes.

About the Event

Info for Riders

Sign on time 10am. Start time 10.30am. Sign on at the course location, by the red flag.

Please park in the car park off the main road opposite the entrance to the Tackeroo Site. Take care when crossing the road, traffic speeds are high here, children must be supervised.

PLEASE NOTE: These events are suitable for novice racers only, i.e. do not hold a BC racing licence and do not compete regularly in organised racing events. Experienced riders attending will not be eligible for awards and prizes.

The Races

Various Go-Ride Races - Boys Races Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 15/10/16 10:30 Go-Ride Racing N/A
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 15/10/16 – 10:30
Various Go-Ride Races - Girls Races Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 15/10/16 10:30 Go-Ride Racing N/A
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 15/10/16 – 10:30

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk