Science in Sport Criterium League 4

Closed Circuit , Preston – Thursday, 26 Apr 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

527/EN/003/2007

Start Date:

Thu, 26th Apr 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Alexander Braybrooke Mid Lancs BMX Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Jonathan Anderson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Matthew Bennett Kent Valley RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Adam Layland Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Drew Fitton Unknown D 0

4. Drew Fitton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  James Knox Unknown C 0

7. James Knox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Knox Kent Valley RC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Hugh Carthy Science In Sport.com Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Holmes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Dan Whelan Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Sam Boast Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jessica Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Scott Horner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Burke Macclesfield Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Paul Young Ilkley Cycles RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  James Layland Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Shaun Faraday Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Shaun Faraday Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  James Griffin Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Brian Rigby Wigan Wheelers CC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  John Sherriffs Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Chris Vaughan Red Rose Olympic CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Alex Gallemore Wills Wheels Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Alex Gallemore Innovation Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Alex Gallemore Wills Wheels Cycling Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jason Donnelly Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Simon Barnes Red Rose Olympic CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  David Anthony Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andy Horner Unknown 0

10. Andy Horner -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Christopher Dursley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Darren Reynolds Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Antonio Mion Unknown 0

13. Antonio Mion -

Points: 0 | Status: Unknown
14.  Louise Murray Ribble Valley CRC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Katie Fearnehough Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Tegan Millington Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Christopher Slater ABC Centreville Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Mark Ragan Rochdale Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Jonathan Day Unknown N/A 0

19. Jonathan Day -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Paul Andrews Lune RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Ella Sadler-Andrews Cheltenham & County CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  John Yates University of Derby Cycling Cl... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Andrew Hilton Unknown N/A 0

24. Andrew Hilton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Michelle Porter Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Jonathan Clayton Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Ian Wilkinson Science In Sport - Trek Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jonathan McEvoy KUK Kinesis Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Philip West VC St Raphael Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jack Pullar KUK Kinesis Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Guy Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Richard Sale Horwich CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Matthew Winston VC St Raphael Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Liam Fausset Cleveleys RC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Richard Stott Cleveleys RC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Lewis Balyckyi Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Stuart Blackburn Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Karl Freeman Alpha Road Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  John Gibson Lancashire RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  David Rigby Unknown 4th 0

15. David Rigby -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Unidentified Rider Unknown 0

16. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
17.  Lawrence Paddon Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Adam Mitchell Cherry Valley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Jonathan Pendrill Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Chris Truett KUK Kinesis Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Tony Hood Ribble Valley CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
23.  Paul Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Simon Watts Lune RCC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Philip Dixon Science In Sport - Trek Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
26.  Stewart Dwyer St Helens CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Paul Ray Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Ian Bibby Science In Sport - Trek Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
29.  Gary Spencely Lakes RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Peter Holland Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Michael Marshall University of Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Simon Jackson Unknown 4th 0

33. Simon Jackson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
34.  Andrew French Opal Telecom CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Neil Hamilton Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
37.  Roy Holmes Hewitt Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
38.  Matthew Jones Redditch Premiers BMX Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
39.  Tony Parkinson Rochdale Triathlon Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
40.  Unidentified rider Unknown 0

40. Unidentified rider -

Points: 0 | Status: Unknown
41.  Dean Hitchings FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
43.  Ian Field Trek Volkswagen Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
44.  Ross Creber Trek Volkswagen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
45.  Dillon Byrne Cleveleys RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
46.  Stephen Rudkin FP Mailing Cycle Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
47.  Duncan McLaren Great Britain Fire Service/Pro... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races. Every race is entry on the day. Handicap Race. EL/1/2/J1/J2 riders will be placed in Group A and 3/4/J3/J4/W riders will be placed in Group B.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 26/04/07 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- Various 30km - 60km
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 26/04/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
Various 30km - 60km

Event Summary

Event Details

Event URN:

527/EN/003/2007

Start Date:

Thu, 26th Apr 2007

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Alexander Braybrooke Mid Lancs BMX Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Jonathan Anderson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Ryan McGillick Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Matthew Bennett Kent Valley RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Adam Layland Mossley CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Isabel Bowyer Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jack Sadler Ribble Valley Juniors Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jordan Rigby Ribble Valley Juniors Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Drew Fitton Unknown D 0

4. Drew Fitton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Connor McGillick Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  James Knox Unknown C 0

7. James Knox -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Jonathan Knox Kent Valley RC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Liam Brennan New Brighton CC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Sophie Gore Sportcity Velo Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Hugh Carthy Science In Sport.com Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Matthew Holmes Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James McGillick Mossley CRT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Dan Whelan Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Sam Boast Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Jessica Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Hannah Layland Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Jack Cooper Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Scott Horner Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Simon Yates Sportcity Velo Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Lewis Burke Macclesfield Wheelers Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Robert Watson Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Adam Yates Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Chris Sherriffs Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Paul Young Ilkley Cycles RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Simon Horner Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Steven James Aldgate Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  James Layland Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Matthew Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Kim Baptista Eastlands Velo Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Olivia Braybrooke Eastlands Velo Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E

4

Position Name Club name Rider status Category Points
4 - Results
1.  Shaun Faraday Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Shaun Faraday Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  James Griffin Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Brian Rigby Wigan Wheelers CC Unknown 4th 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  John Sherriffs Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Chris Vaughan Red Rose Olympic CC Unknown 4th 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Alex Gallemore Wills Wheels Cycling Club Unknown 4th 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Alex Gallemore Innovation Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Alex Gallemore Wills Wheels Cycling Club Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jason Donnelly Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Simon Barnes Red Rose Olympic CC Unknown 4th 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 4th
9.  David Anthony Aldgate Mossley CRT Unknown 4th 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Andy Horner Unknown 0

10. Andy Horner -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Christopher Dursley Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Darren Reynolds Stockport Clarion CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  Antonio Mion Unknown 0

13. Antonio Mion -

Points: 0 | Status: Unknown
14.  Louise Murray Ribble Valley CRC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Katie Fearnehough Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Tegan Millington Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Christopher Slater ABC Centreville Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
18.  Mark Ragan Rochdale Triathlon Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Jonathan Day Unknown N/A 0

19. Jonathan Day -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Paul Andrews Lune RCC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
21.  Martin Attwood Cleveleys RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
22.  Ella Sadler-Andrews Cheltenham & County CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  John Yates University of Derby Cycling Cl... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Andrew Hilton Unknown N/A 0

24. Andrew Hilton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
25.  Michelle Porter Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
26.  Jonathan Clayton Red Rose Olympic CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

EL/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
EL/1/2/3 - Results
1.  Ian Wilkinson Science In Sport - Trek Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jonathan McEvoy KUK Kinesis Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Philip West VC St Raphael Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Jack Pullar KUK Kinesis Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Andrew Guy Kuota - Spinergy - GSG Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Richard Sale Horwich CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Matthew Winston VC St Raphael Unknown 3rd 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Liam Fausset Cleveleys RC Unknown 3rd 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Richard Stott Cleveleys RC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Unknown 3rd 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Lewis Balyckyi Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Stuart Blackburn Red Rose Olympic CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Karl Freeman Alpha Road Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  John Gibson Lancashire RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  David Rigby Unknown 4th 0

15. David Rigby -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Unidentified Rider Unknown 0

16. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Unknown
17.  Lawrence Paddon Velo Schils - Interbike RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
18.  Adam Mitchell Cherry Valley Racing Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Jonathan Pendrill Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  Chris Truett KUK Kinesis Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Tony Hood Ribble Valley CRC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
23.  Paul Anderson Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
24.  Simon Watts Lune RCC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
25.  Philip Dixon Science In Sport - Trek Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
26.  Stewart Dwyer St Helens CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Paul Ray Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Ian Bibby Science In Sport - Trek Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
29.  Gary Spencely Lakes RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
30.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Peter Holland Ribble Valley CRC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
32.  Michael Marshall University of Birmingham CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
33.  Simon Jackson Unknown 4th 0

33. Simon Jackson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
34.  Andrew French Opal Telecom CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
35.  Neil Hamilton Cleveleys RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
36.  Oli Suart Ribble Valley Juniors Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
37.  Roy Holmes Hewitt Racing Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
38.  Matthew Jones Redditch Premiers BMX Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
39.  Tony Parkinson Rochdale Triathlon Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
40.  Unidentified rider Unknown 0

40. Unidentified rider -

Points: 0 | Status: Unknown
41.  Dean Hitchings FP Mailing Cycle Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
42.  Graham Payne Preston CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
43.  Ian Field Trek Volkswagen Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
44.  Ross Creber Trek Volkswagen Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
45.  Dillon Byrne Cleveleys RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
46.  Stephen Rudkin FP Mailing Cycle Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
47.  Duncan McLaren Great Britain Fire Service/Pro... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the criterium league before they race. Registrations are completed on the night of the event, no pre-entries for registrations. No pre-entries for races. Every race is entry on the day. Handicap Race. EL/1/2/J1/J2 riders will be placed in Group A and 3/4/J3/J4/W riders will be placed in Group B.

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U12

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U14

Youth Only, Youth
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth --- Various
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U16

Youth Only, Youth
Various
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 26/04/07 – 18:30

U8

Youth Only, Youth
4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 26/04/07 – 19:15

4

Regional C+, Band 5
EL/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/07 19:15 Regional C+ Band 5 --- Various 30km - 60km
Entry: On Day: (£9.00)
Thu 26/04/07 – 19:15
Regional C+, Band 5
Various 30km - 60km

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk