West Drayton Specialized Crit Series Event 3

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 02 Apr 2016

Event Summary

Event Overview

The popular West Drayton spring races continue this year with the usual three events. They will be EOL only, due to the uncertainty of improvements to Hillingdon circuit possibly affecting the ability to race. We will update the website if any changes are necessary. We thank you for your continuing support

Event Details

Event URN:

390984

Start Date:

Sat, 2nd Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Bethany Taylor Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Hilde Oudman Starley Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sue McFarlane Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sulette Klopper Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Hannah Priest Lovelo Cinelli RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Monica Da Polenza Handsling Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gabriella Butler Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Cindy Beynon UEA Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Pete Ackroyd GS Henley Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Clay Davies Verulam CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jobe Usher North Road CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Mark Northover Revolutions Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nicholas Roux GS Henley Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jose Soler Sarmiento Handsling Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Oxenham WDMBC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Neil Heffernan Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mike Deeney CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Andrew Brown Sussex Revolution Velo Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  James Di Rico Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Darren Turston Finished 0

16.  Darren Turston -

Points: 0 | Status: Finished
17.  James Butterworth Sigma Sport.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Alex Cohen Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Michael Heptonstall North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Will Scott G!RO Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Samuel Grant Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Emmanuel Arthur Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Wayne Thomas North Bucks RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Steven Heatley WDMBC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Freddy Carlton University of Bristol CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Leon Parks Handsling Racing Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jeremy Lloyd Sussex Revolution Velo Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Hemal Kuntawala Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Victor Aguirre Handsling Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matt Verrinder Lovelo Cinelli RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jack Noble I-Team Cyclists' Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Thomas Glynn UEA Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Alexander Stott Finished 0

10.  Alexander Stott -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Julian Boulter Eagle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mark Hughes GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rupert Greatwood Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Stephen Simpson PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Amit Chauhan Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Albert Gray Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Gareth Parr Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  James Ferguson SD Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Simon Tuck Finished 4th 0

21.  Simon Tuck -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Geoff Watson East Grinstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  William Calder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Simon Hall Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Napileny Patrick Finished 0

25.  Napileny Patrick -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Peter Groves Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Neil Daniels Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Niels-Benjamin Schnadt Lovelo Cinelli RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alfie Peters T1Diabetes.info Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Max O'Connor Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Mathew Gray VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Zachary Stucke Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Unknown Rider Finished 0

13.  Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jamie Plummer T1Diabetes.info Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Findlay Dyer Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lydia Watts Zappi's Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alistair Canning VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Piers James VC Meudon Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 14:16 Women Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 02/04/16 – 14:16
Women Only, Band 5
35 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 15:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 02/04/16 – 15:30
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 14:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 02/04/16 – 14:15
Regional C+, Band 5
40 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 02/04/16 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 02/04/16 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

The popular West Drayton spring races continue this year with the usual three events. They will be EOL only, due to the uncertainty of improvements to Hillingdon circuit possibly affecting the ability to race. We will update the website if any changes are necessary. We thank you for your continuing support

Event Details

Event URN:

390984

Start Date:

Sat, 2nd Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Bethany Taylor Boot Out Breast Cancer C.C Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Hilde Oudman Starley Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebecca Carter WNT Development Team Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sue McFarlane Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sulette Klopper Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Hannah Priest Lovelo Cinelli RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Monica Da Polenza Handsling Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gabriella Butler Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
--- Cindy Beynon UEA Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Pete Ackroyd GS Henley Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Valentine Poole Wheelers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Clay Davies Verulam CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jobe Usher North Road CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Mark Northover Revolutions Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nicholas Roux GS Henley Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jose Soler Sarmiento Handsling Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Oxenham WDMBC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Neil Heffernan Kenton RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gregory Smith Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Mike Deeney CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Andrew Brown Sussex Revolution Velo Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  James Di Rico Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Darren Turston Finished 0

16.  Darren Turston -

Points: 0 | Status: Finished
17.  James Butterworth Sigma Sport.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Alex Cohen Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Michael Heptonstall North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Will Scott G!RO Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Samuel Grant Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Emmanuel Arthur Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Wayne Thomas North Bucks RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Steven Heatley WDMBC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Freddy Carlton University of Bristol CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Leon Parks Handsling Racing Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jeremy Lloyd Sussex Revolution Velo Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Hemal Kuntawala Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Victor Aguirre Handsling Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matt Verrinder Lovelo Cinelli RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jack Noble I-Team Cyclists' Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Thomas Glynn UEA Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Alexander Stott Finished 0

10.  Alexander Stott -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Julian Boulter Eagle RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mark Hughes GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Rupert Greatwood Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Stephen Simpson PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Amit Chauhan Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Albert Gray Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Saminaden Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Gareth Parr Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  James Ferguson SD Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Simon Tuck Finished 4th 0

21.  Simon Tuck -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Geoff Watson East Grinstead CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  William Calder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Simon Hall Gregarios Superclub Ciclista Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Napileny Patrick Finished 0

25.  Napileny Patrick -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Peter Groves Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Neil Daniels Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Niels-Benjamin Schnadt Lovelo Cinelli RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alfie Peters T1Diabetes.info Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Max O'Connor Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Mathew Gray VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Zachary Stucke Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Unknown Rider Finished 0

13.  Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Jamie Plummer T1Diabetes.info Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Findlay Dyer Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Lydia Watts Zappi's Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Euan Taylor Salt & Sham Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alistair Canning VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Piers James VC Meudon Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Natalie Bloomer VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  William Roake Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 14:16 Women Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 02/04/16 – 14:16
Women Only, Band 5
35 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 15:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 02/04/16 – 15:30
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 14:15 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 02/04/16 – 14:15
Regional C+, Band 5
40 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 02/04/16 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 02/04/16 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/04/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/04/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk