Yorkshire Day At The Races 3 (Pedalsport)

Closed Circuit , Halifax – Saturday, 12 Mar 2016

Event Summary

Event Overview

Spring Circuit races for cats 3 & 4 and all Youth Categories. Featuring chip timing for all competitors. Gates open at 8.00. Track opens for practice 8.30. Sign on opens 8.30. 

Event Details

Event URN:

390528

Start Date:

Sat, 12th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ethan Geall Finished 0

4. Ethan Geall -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Oliver Parr Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Ffion Law Doncaster Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  George Scholes Finished 0

8. George Scholes -

Points: 0 | Status: Finished
9.  William Pickering Finished 0

9. William Pickering -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ellis Geall Finished 0

10. Ellis Geall -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Albert Jones Finished 0

11. Albert Jones -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Austin Riley Finished 0

13. Austin Riley -

Points: 0 | Status: Finished

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kate Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  William Beresford Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Annie Denton Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Ethan Roberts-cutts Finished 0

1. Ethan Roberts-cutts -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Martin Smith Finished 0

4. Martin Smith -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Nathan Fortune Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Clark Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Samuel Morris East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Megan Rees Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Euan Krasinski Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Harriet Breakey Team Breeze Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oska Stringer Team Breeze Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ewan Davies Cardiff Ajax CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Coates East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Will Thompson Pedalsport Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Taylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Harry Buxton Out Of The Saddle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ben Holmes Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Cavan Walker Acre Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14/U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14/U16 Girls - Results
1.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished A --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished B 93:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 93:00:00:000
3.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 46:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 46:00:00:000
4.  Kayleigh Wells Clifton CC Finished B 99:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 99:00:00:000
5.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 10:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 10:00:00:000
6.  Laura Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished B 15:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 15:00:00:000

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  George Carter Team Breeze Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alistair Rees Team Breeze Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Shaun Dolby Birdwell Wheelers Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Creber Malvern Cycle Sport Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Chris Smith Finished 0

6. Chris Smith -

Points: 0 | Status: Finished
7.  George Milner Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Lee Speight Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Luke Hind EM Velocita Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Youth A & B girls (U16 & U14) will race with Youth B (U14) boys in the 9.35 race, unless they specifically request to race with the A boys in the 10.10 race.

Warm-Up: an area will be set aside for riders to warm up on rollers.

Car Parking: Car parking space at the circuit is limited. Please park carefully and use local on street parking with consideration. Please don't park opposite or directly outside the circuit entrance.

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 08:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/03/16 – 08:45

U8

Youth Only, None
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/03/16 – 09:00

U10

Youth Only, None
10 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 09:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/03/16 – 09:15

U12

Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 09:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 12/03/16 – 09:35
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 10:10 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 12/03/16 – 10:10
Youth Only, Band 5
40 mins
U14/U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 12/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 11:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 12/03/16 – 11:00

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins

Event Summary

Event Overview

Spring Circuit races for cats 3 & 4 and all Youth Categories. Featuring chip timing for all competitors. Gates open at 8.00. Track opens for practice 8.30. Sign on opens 8.30. 

Event Details

Event URN:

390528

Start Date:

Sat, 12th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hammerstones Cycle Circuit, Brooksbank School Sports College, Victoria Road, Elland, Halifax, West Yorkshire, HX5 0TA

View map

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ethan Geall Finished 0

4. Ethan Geall -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hannah Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Oliver Parr Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Ffion Law Doncaster Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  George Scholes Finished 0

8. George Scholes -

Points: 0 | Status: Finished
9.  William Pickering Finished 0

9. William Pickering -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ellis Geall Finished 0

10. Ellis Geall -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Albert Jones Finished 0

11. Albert Jones -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Austin Riley Finished 0

13. Austin Riley -

Points: 0 | Status: Finished

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Hepton East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kate Shaw Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  William Beresford Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Evie Smith Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Annie Denton Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Ethan Roberts-cutts Finished 0

1. Ethan Roberts-cutts -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ben Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Martin Smith Finished 0

4. Martin Smith -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Nathan Fortune Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Clark Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Samuel Morris East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Megan Rees Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Euan Krasinski Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Harriet Breakey Team Breeze Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oska Stringer Team Breeze Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Astrid Hiley Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  John Culpan Pedalsport Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Marcus Hiley Pedalsport Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ewan Davies Cardiff Ajax CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Coates East Bradford CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Fortune Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Will Thompson Pedalsport Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  William Orrell-Turner Chevin Cycles.com Trek Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Finlay Cooper-Oldroyd Pedalsport Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Rees Holmfirth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dylan Westley Chevin Cycles.com Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Matthew Taylor PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  James Bunting Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Rushby Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joshua Greenwood Pedalsport Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Harry Buxton Out Of The Saddle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Elliot Brett Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ben Holmes Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Cavan Walker Acre Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14/U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14/U16 Girls - Results
1.  Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished A --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rachel Earnshaw East Bradford CC Finished B 93:00:00:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 93:00:00:000
3.  Ruby Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished A 46:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 46:00:00:000
4.  Kayleigh Wells Clifton CC Finished B 99:00:00:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 99:00:00:000
5.  Sophie Ramsden Huddersfield Star Wheelers Finished A 10:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 10:00:00:000
6.  Laura Ibbotson Holmfirth Cycling Club Finished B 15:00:00:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 15:00:00:000

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  George Carter Team Breeze Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alistair Rees Team Breeze Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Shaun Dolby Birdwell Wheelers Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel Worrall Mossley CRT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Thomas Creber Malvern Cycle Sport Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Chris Smith Finished 0

6. Chris Smith -

Points: 0 | Status: Finished
7.  George Milner Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Lee Speight Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Luke Hind EM Velocita Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Youth A & B girls (U16 & U14) will race with Youth B (U14) boys in the 9.35 race, unless they specifically request to race with the A boys in the 10.10 race.

Warm-Up: an area will be set aside for riders to warm up on rollers.

Car Parking: Car parking space at the circuit is limited. Please park carefully and use local on street parking with consideration. Please don't park opposite or directly outside the circuit entrance.

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 08:45 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/03/16 – 08:45

U8

Youth Only, None
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 09:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/03/16 – 09:00

U10

Youth Only, None
10 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 09:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 12/03/16 – 09:15

U12

Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 09:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 12/03/16 – 09:35
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 10:10 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 12/03/16 – 10:10
Youth Only, Band 5
40 mins
U14/U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 12/03/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/03/16 11:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 12/03/16 – 11:00

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk