Welwyn Track League 14

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 04 Aug 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

431/EN/008/2006

Start Date:

Fri, 4th Aug 2006

Finish date:

Fri, 8th Sep 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

A & B Senior 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Points
A & B Senior 10 mile - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Jason Crombie Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior Class A 10 lap Block pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class A 10 lap Block pursuit - Results
1.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrzej Bojarski Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Digby Symons Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Class A Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class A Devil - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Senior Class B 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class B 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Phil Lisher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mike Wragg Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Class B 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class B 10 lap Points - Results
1.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Mike Wragg Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior Class B 10 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class B 10 lap scratch - Results
1.  Mike Wragg Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 3 lap Scratch - Results
1.  Andrew Bird Lee Valley Youth Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U14 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 3 lap Scratch - Results
1.  Edward Bird Unknown N/A 0

1. Edward Bird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alan Trolove Unknown 0

3. Alan Trolove -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 500m Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 500m Handicap A - Results
1.  Edward Bird Unknown N/A 0

1. Edward Bird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Andrew Bird Unknown 0

3. Andrew Bird -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 500m Handicap B

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 500m Handicap B - Results
1.  George Bateman Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alan Trolove Unknown 0

3. Alan Trolove -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 500m Handicap - Results
1.  Laura Kenny CBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joseph Magnus Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Georgie Hardy Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points - Results
1.  Tom Gosbee Stoney Stanton Vélo Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Laura Kenny CBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U16/U14 Combined 4 lap handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Combined 4 lap handicap - Results
1.  Joseph Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Georgie Hardy Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior Class A 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class A 10 lap Scratch - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Roger Woodford Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Alex Wise All Terrain Cycles Ride In Pea... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 5 lap Scratch - Results
1.  Laura Kenny CBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Gosbee Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Closing date for pre-entries 7 days in advance

The Races

A & B Senior 10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA --- 16km / 10 miles
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
16km / 10 miles
Senior Class A 10 lap Block pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
10 laps
Senior Class A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Class B 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Senior Class B 10 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Class B 10 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 500m Handicap A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 500m Handicap B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U16 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
U16 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U16/U14 Combined 4 lap handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Class A 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Fri 04/08/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various
U16 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Fri 04/08/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various

Event Summary

Event Details

Event URN:

431/EN/008/2006

Start Date:

Fri, 4th Aug 2006

Finish date:

Fri, 8th Sep 2006

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

A & B Senior 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Points
A & B Senior 10 mile - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Jason Crombie Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior Class A 10 lap Block pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class A 10 lap Block pursuit - Results
1.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Andrzej Bojarski Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Digby Symons Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Class A Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class A Devil - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joel Stewart Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Senior Class B 10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class B 10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Phil Lisher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mike Wragg Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior Class B 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class B 10 lap Points - Results
1.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Mike Wragg Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior Class B 10 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class B 10 lap scratch - Results
1.  Mike Wragg Team Milton Keynes Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Johny Torrez Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Steven Oglesby Hemel Hempstead CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 3 lap Scratch - Results
1.  Andrew Bird Lee Valley Youth Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U14 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 3 lap Scratch - Results
1.  Edward Bird Unknown N/A 0

1. Edward Bird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alan Trolove Unknown 0

3. Alan Trolove -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 500m Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 500m Handicap A - Results
1.  Edward Bird Unknown N/A 0

1. Edward Bird -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Andrew Bird Unknown 0

3. Andrew Bird -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 500m Handicap B

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 500m Handicap B - Results
1.  George Bateman Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Alan Trolove Unknown 0

3. Alan Trolove -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 500m Handicap - Results
1.  Laura Kenny CBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joseph Magnus Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Georgie Hardy Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Points - Results
1.  Tom Gosbee Stoney Stanton Vélo Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Laura Kenny CBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

U16/U14 Combined 4 lap handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14 Combined 4 lap handicap - Results
1.  Joseph Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Georgie Hardy Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior Class A 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Class A 10 lap Scratch - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Roger Woodford Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Alex Wise All Terrain Cycles Ride In Pea... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 5 lap Scratch - Results
1.  Laura Kenny CBE Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  William Hare Spalding Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Gosbee Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Closing date for pre-entries 7 days in advance

The Races

A & B Senior 10 mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA --- 16km / 10 miles
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
16km / 10 miles
Senior Class A 10 lap Block pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA --- 10 laps
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
10 laps
Senior Class A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Class B 10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Senior Class B 10 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Class B 10 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U12 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 500m Handicap A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U14 500m Handicap B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U16 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
1km / 0 mile
U16 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
U16/U14 Combined 4 lap handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 04/08/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Senior Class A 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Fri 04/08/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various
U16 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 04/08/06 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Fri 04/08/06 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk