Mallory Park 2016 Youth League 7

Closed Circuit , Leicester – Tuesday, 24 May 2016

Event Summary

Event Overview

The Mallory Park Youth League is a 19-event series sponsored by Raleigh, Jewson and CycleDivision. Top 5 riders in each event gain points towards the individual Raleigh League, best 15 results from the 19 events counting. There are also events designated with Bonus Sprints and events carrying Double Points. For full details see our website http://www.malloryparkrrleague.co.uk/youth-racing/?target=events

Riders also score points for their clubs in the Jewson team league. As well as their individual points, all riders starting a race score 0.5 points for their club. Results from all 19 events qualify for the Jewson Team League

At the end of the season there is the CycleDivision Rider of the Year award, given to 1 boy and 1 girl from the U8/10/12 and U14/16 age groupings (so 4 awards in total)

The league is run by East Midlands Cycle Racing and is supported by lcal clubs who provide volunteers to assist with signing on. marshalling and event support on the night. Riders belonging to a club which supports the League in this way qualify for a race entry discount of £1. This is the quoted entry fee in the Races secion. Members of other clubs will pay a £1 supplement each night

To find out how your club can become a supporting club go to our website http://www.malloryparkrrleague/organisers or contact us on info@malloryparkrrleague.co.uk

Event Details

Event URN:

390129

Start Date:

Tue, 24th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  James Alexander Solihull CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Evans The MI Racing Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Louis Perry Lyme RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Will Beech Nottingham Clarion CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Darren Rider Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Kerrigan Robb Melton Olympic CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alistair Westwood Derby Mercury RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Isaac Russell Derby Mercury RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Madeleine Hubner Nottingham Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Owen Lightfoot The MI Racing Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Austin Mee Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Maximus Walling The MI Racing Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Matt Garner Welland Valley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harrison Fay Rutland Rouleur Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amelie Wayte www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Olivia Godsell Leicestershire Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Rory Knowles Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finley Bass Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Hopkins Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kian Traynor Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  George Timmins Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Fay Garner Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Melissa Everitt Hinckley Cycle Racing Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alexander Burden Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Rudy Killworth Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eleanor Shaw Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Mia Hopkins Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Hannah Henderson Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Brooke Traynor Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Amelia Cebak Kettering CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Thomas Jones Finished 0

2. Thomas Jones -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Toby Gaul Rutland Rouleur Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jake Bird Kettering CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Joseph Mather Hinckley Cycle Racing Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Landon Miles-Thompson Hinckley Cycle Racing Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Edie Bott Finished 0

2. Edie Bott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ruby Isaac Kettering CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Isabella MacSwiney Welland Valley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Tasmin Crabtree Kettering CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Tonights races are U8 - Scratch Race (Double Points) U10/12 - Scratch Race (Double Points) U14/16 - Scratch Race (Double Points)

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 24/05/16 – 19:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 24/05/16 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 24/05/16 – 19:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 24/05/16 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 24/05/16 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 24/05/16 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 24/05/16 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 24/05/16 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 24/05/16 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 24/05/16 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

The Mallory Park Youth League is a 19-event series sponsored by Raleigh, Jewson and CycleDivision. Top 5 riders in each event gain points towards the individual Raleigh League, best 15 results from the 19 events counting. There are also events designated with Bonus Sprints and events carrying Double Points. For full details see our website http://www.malloryparkrrleague.co.uk/youth-racing/?target=events

Riders also score points for their clubs in the Jewson team league. As well as their individual points, all riders starting a race score 0.5 points for their club. Results from all 19 events qualify for the Jewson Team League

At the end of the season there is the CycleDivision Rider of the Year award, given to 1 boy and 1 girl from the U8/10/12 and U14/16 age groupings (so 4 awards in total)

The league is run by East Midlands Cycle Racing and is supported by lcal clubs who provide volunteers to assist with signing on. marshalling and event support on the night. Riders belonging to a club which supports the League in this way qualify for a race entry discount of £1. This is the quoted entry fee in the Races secion. Members of other clubs will pay a £1 supplement each night

To find out how your club can become a supporting club go to our website http://www.malloryparkrrleague/organisers or contact us on info@malloryparkrrleague.co.uk

Event Details

Event URN:

390129

Start Date:

Tue, 24th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  James Alexander Solihull CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Evans The MI Racing Academy Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Louis Perry Lyme RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Will Beech Nottingham Clarion CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Darren Rider Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Kerrigan Robb Melton Olympic CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alistair Westwood Derby Mercury RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Isaac Russell Derby Mercury RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Noah Tresham Team Corley Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Madeleine Hubner Nottingham Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Owen Lightfoot The MI Racing Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Austin Mee Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Maximus Walling The MI Racing Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Matt Garner Welland Valley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Harrison Fay Rutland Rouleur Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amelie Wayte www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Olivia Godsell Leicestershire Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Rory Knowles Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finley Bass Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Edward Hopkins Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kian Traynor Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  George Timmins Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Fay Garner Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Melissa Everitt Hinckley Cycle Racing Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alexander Burden Stratford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Rudy Killworth Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eleanor Shaw Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Mia Hopkins Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Hannah Henderson Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Brooke Traynor Welland Valley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Amelia Cebak Kettering CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  George Cooper Bolsover & District Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Thomas Jones Finished 0

2. Thomas Jones -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Toby Gaul Rutland Rouleur Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jake Bird Kettering CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Joseph Mather Hinckley Cycle Racing Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Landon Miles-Thompson Hinckley Cycle Racing Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Edie Bott Finished 0

2. Edie Bott -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ruby Isaac Kettering CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Isabella MacSwiney Welland Valley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Tasmin Crabtree Kettering CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Tonights races are U8 - Scratch Race (Double Points) U10/12 - Scratch Race (Double Points) U14/16 - Scratch Race (Double Points)

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 24/05/16 – 19:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 24/05/16 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 24/05/16 – 19:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 24/05/16 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 24/05/16 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 24/05/16 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 24/05/16 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 24/05/16 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 24/05/16 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/16 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 24/05/16 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk