Sotonia Summer Criterium 1

Closed Circuit , Hampshire – Sunday, 19 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

Sotonia CC is holding a criterium circuit racing event for the third year running for youths (U8,U10,U12,U14 and U16) and adults at the South Winchester Park & Ride on Sunday 19th June 2016.

There will be a Brompton Fun race for adults for folding bikes and a seperate womens race will be held, providing there is a minimum of 8 riders signed on.If there are not sufficient entries for a seperate race the women will ride with the 3rd category men.

Event Details

Event URN:

390066

Start Date:

Sun, 19th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

South Winchester Park & Ride, Off J11, M3, Winchester, Hampshire, SO21 2FG

View map

Entry close date

Wed, 15th Jun 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Mike Smith Cycleworks.co.uk Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Stainton-Ellis Excel Pedal Heaven Academy Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matthew Webster Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Patryk Rucki Skinline Race Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stanley Kennett PMR Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Oscar Hutchings Primera-TeamJobs Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Paul Double Velo Club Venta Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Downie Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Stephen Cavey Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Keri Parton Royal Air Force CA Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gemma Stuart Mickey Cranks CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Chloe Barr Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Rob Hardyman North Hampshire RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ed Slot Sotonia CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Holleyman Wight Mountain RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Buckley Abbotts Ann Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Mackay Sotonia CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Peckham Sotonia CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Charlie Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Baird Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tom Lane Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Phil Wilks Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Adam Downing Cycleworks.co.uk Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Connor Ambrosini Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joshua Bakker Sotonia CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tom Budden Sotonia CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sam Stewart Southdown Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Gill DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ed Clarke Velo Club Venta Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Matthew Posner Southampton University RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Richard Windsor Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Benjamin Hames Sotonia CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Russell Speight Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  David Martin Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jason Rushton Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Kevin Easterbrook Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Pilgrim Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Barney Clacy Jam Cycling RT coached by BPC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ollie Suatt VC Meudon Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Munday I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jack Martin Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Emily Bridson Jersey Youth Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Freddie Horner Behind The Bikeshed Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Toby Proctor Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Shaftoe Cotswold Veldrijden Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charley Perkins Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Madeline Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elena Day Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobby Buenfeld Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Arne Esslemont Andover BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Samuel Ridgment Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  George Connell Finished 0

8.  George Connell -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Alfie Gaunt Finished 0

9.  Alfie Gaunt -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Melissa Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Anna Patterson Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Livia Kersley Andover Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Evelyn Mills Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Mabel Moody Finished 0

6.  Mabel Moody -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jack Morgan Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Graham Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Patterson Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Thomas Wilks Finished 0

4.  Thomas Wilks -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Joshua Graham Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lucas Mills Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Isabella Hall Finished 0

2.  Isabella Hall -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Celia Moody Finished 0

3.  Celia Moody -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Skye Martingale Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Reports

Mike Smith wins round one of Sotonia Criterium Races

Posted 20/06/2016 - Jez Hart

Written by: Graham Robins
Photo by: Graham Ro...

View Full Report

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 14:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/06/16 – 14:00
National B, Band 3
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 12:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 19/06/16 – 12:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 13:00 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/06/16 – 13:00
Regional B, Band 5
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 11:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/06/16 – 11:15
Regional C+, Band 5
35 mins
Folding Bike Fun Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 10:45 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 19/06/16 – 10:45
Go-Race, None
20 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 10:15 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 19/06/16 – 10:15
Youth Only, Band 5
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 09:50 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 19/06/16 – 09:50

U12

Youth Only, None
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 19/06/16 – 09:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Sotonia CC is holding a criterium circuit racing event for the third year running for youths (U8,U10,U12,U14 and U16) and adults at the South Winchester Park & Ride on Sunday 19th June 2016.

There will be a Brompton Fun race for adults for folding bikes and a seperate womens race will be held, providing there is a minimum of 8 riders signed on.If there are not sufficient entries for a seperate race the women will ride with the 3rd category men.

Event Details

Event URN:

390066

Start Date:

Sun, 19th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

South Winchester Park & Ride, Off J11, M3, Winchester, Hampshire, SO21 2FG

View map

Entry close date

Wed, 15th Jun 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Mike Smith Cycleworks.co.uk Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Stainton-Ellis Excel Pedal Heaven Academy Finished N/A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matthew Webster Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Patryk Rucki Skinline Race Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stanley Kennett PMR Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Oscar Hutchings Primera-TeamJobs Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Paul Double Velo Club Venta Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Downie Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Stephen Cavey Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Keri Parton Royal Air Force CA Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gemma Stuart Mickey Cranks CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Chloe Barr Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Rob Hardyman North Hampshire RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ed Slot Sotonia CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Holleyman Wight Mountain RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Buckley Abbotts Ann Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Mackay Sotonia CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  James Peckham Sotonia CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Charlie Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Robert Baird Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tom Lane Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Phil Wilks Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Adam Downing Cycleworks.co.uk Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Connor Ambrosini Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joshua Bakker Sotonia CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tom Budden Sotonia CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sam Stewart Southdown Velo Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Gill DHCyclesport Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ed Clarke Velo Club Venta Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Matthew Posner Southampton University RC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Richard Windsor Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Benjamin Hames Sotonia CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Russell Speight Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  David Martin Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jason Rushton Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Kevin Easterbrook Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Bray Chippenham & Dist Whls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Elliot Cox Portsmouth North End CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Pilgrim Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Barney Clacy Jam Cycling RT coached by BPC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ollie Suatt VC Meudon Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Munday I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jack Martin Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Gadd Poole Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Emily Bridson Jersey Youth Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Megan Panton Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Freddie Horner Behind The Bikeshed Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Toby Proctor Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Shaftoe Cotswold Veldrijden Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Peter Drabble VC Meudon Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charley Perkins Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Madeline Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elena Day Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobby Buenfeld Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Morgan Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Arne Esslemont Andover BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Samuel Ridgment Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  George Connell Finished 0

8.  George Connell -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Alfie Gaunt Finished 0

9.  Alfie Gaunt -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Melissa Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Anna Patterson Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Livia Kersley Andover Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Evelyn Mills Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Mabel Moody Finished 0

6.  Mabel Moody -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jack Morgan Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Graham Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Patterson Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Thomas Wilks Finished 0

4.  Thomas Wilks -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Joshua Graham Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lucas Mills Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Isabella Hall Finished 0

2.  Isabella Hall -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Celia Moody Finished 0

3.  Celia Moody -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Skye Martingale Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Reports

Mike Smith wins round one of Sotonia Criterium Races

Posted 20/06/2016 - Jez Hart

Written by: Graham Robins
Photo by: Graham Ro...

View Full Report

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 14:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/06/16 – 14:00
National B, Band 3
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 12:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 19/06/16 – 12:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 13:00 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/06/16 – 13:00
Regional B, Band 5
50 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 11:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/06/16 – 11:15
Regional C+, Band 5
35 mins
Folding Bike Fun Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 10:45 Go-Race None --- 20 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 19/06/16 – 10:45
Go-Race, None
20 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 10:15 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 19/06/16 – 10:15
Youth Only, Band 5
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 09:50 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 19/06/16 – 09:50

U12

Youth Only, None
U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 19/06/16 – 09:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk