Scunthorpe Track League 2016

Track League , Scunthorpe – Friday, 26 Aug 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

390059

Start Date:

Fri, 26th Aug 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Thu, 25th Aug 2016

Results

Confirmed Results

Youth 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap TT - Results
1.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Group B Senior 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior 8 Lap Scratch - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Dean Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group A Senior 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior 8 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Block Handicap - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Beisty GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Block Handicap - Results
1.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 1 Lap Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap Sprint Heat 1 - Results
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth 1 Lap Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap Sprint Heat 2 - Results
1.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth 1 Lap Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap Sprint Heat 3 - Results
1.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Group B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Devil - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Dean Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Beisty GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A 6 Lap Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 6 Lap Individual Pursuit - Results
1.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Youth Team Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 1 - Results
1.  Holly Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Team Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 2 - Results
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Team Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 3 - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Group B Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior Unknown Distance - Results
1.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Peter Beisty GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior Unknown Distance - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Pushers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pushers Handicap - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Holly Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B 5 Mile Scratch - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Dean Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Beisty GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 5 Mile Scratch - Results
1.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B Senior 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group A Senior 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group B Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group A Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth 1 Lap Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth 1 Lap Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth 1 Lap Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Regional C, None
Group A 6 Lap Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Team Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Team Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Team Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group B Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group A Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Pushers Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group B 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group A 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 26/08/16 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 26/08/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

390059

Start Date:

Fri, 26th Aug 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Thu, 25th Aug 2016

Results

Confirmed Results

Youth 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap TT - Results
1.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Group B Senior 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior 8 Lap Scratch - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Dean Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Group A Senior 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior 8 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Block Handicap - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Beisty GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Block Handicap - Results
1.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth 1 Lap Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap Sprint Heat 1 - Results
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth 1 Lap Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap Sprint Heat 2 - Results
1.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth 1 Lap Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap Sprint Heat 3 - Results
1.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Group B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Devil - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Dean Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Peter Beisty GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A 6 Lap Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 6 Lap Individual Pursuit - Results
1.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Youth Team Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 1 - Results
1.  Holly Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Team Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 2 - Results
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Team Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 3 - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Group B Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior Unknown Distance - Results
1.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Peter Beisty GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior Unknown Distance - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth Pushers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pushers Handicap - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Kent VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Holly Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B 5 Mile Scratch - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Dean Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Beisty GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 5 Mile Scratch - Results
1.  John Brearley City RC (Hull) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Bolland Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B Senior 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group A Senior 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group B Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group A Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth 1 Lap Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth 1 Lap Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth 1 Lap Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Regional C, None
Group A 6 Lap Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Team Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Team Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Team Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group B Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group A Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Youth Pushers Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group B 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
Group A 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 26/08/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 26/08/16 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 26/08/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 26/08/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk