Scunthorpe Track League 2016

Track League , Scunthorpe – Friday, 22 Jul 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

390054

Start Date:

Fri, 22nd Jul 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Thu, 21st Jul 2016

Results

Confirmed Results

Youth 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap TT - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Group B 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B 1 Lap TT - Results
1.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 1 Lap TT - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth Team Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 1 - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Team Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 2 - Results
1.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Senior Italian Pursuit Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Italian Pursuit Heat 1 - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior Italian Pursuit Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Italian Pursuit Heat 2 - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Devil - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Group B Senior 8 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior 8 Lap Points - Results
1.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A Senior 8 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior 8 Lap Points - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Youth Match Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Match Sprint Heat 1 - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth Match Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Match Sprint Heat 2 - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Match Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Match Sprint Heat 3 - Results
1.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Senior 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior 5 Mile Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group A Senior 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior 5 Mile Scratch - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Youth 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Group A 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Group A Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Team Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth Team Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Senior Italian Pursuit Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Senior Italian Pursuit Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Handicap Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B Senior 8 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Group A Senior 8 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Match Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth Match Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth Match Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B Senior 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Group A Senior 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 22/07/16 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 22/07/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

390054

Start Date:

Fri, 22nd Jul 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Thu, 21st Jul 2016

Results

Confirmed Results

Youth 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap TT - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Group B 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B 1 Lap TT - Results
1.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 1 Lap TT - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth Team Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 1 - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Team Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint Heat 2 - Results
1.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Senior Italian Pursuit Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Italian Pursuit Heat 1 - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior Italian Pursuit Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Italian Pursuit Heat 2 - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Devil - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Group B Senior 8 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior 8 Lap Points - Results
1.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A Senior 8 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior 8 Lap Points - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Youth Match Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Match Sprint Heat 1 - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth Match Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Match Sprint Heat 2 - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Match Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Match Sprint Heat 3 - Results
1.  Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Senior 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Senior 5 Mile Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  David Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Neal Hunt Flex-Tech Ettridge Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group A Senior 5 Mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Senior 5 Mile Scratch - Results
1.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Youth 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Group A 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Group A Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Team Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth Team Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Senior Italian Pursuit Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Senior Italian Pursuit Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Handicap Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B Senior 8 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Group A Senior 8 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Match Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth Match Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Youth Match Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B Senior 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
Group A Senior 5 Mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 22/07/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 22/07/16 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 22/07/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 22/07/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk