Scunthorpe Track League 2016

Track League , Scunthorpe – Friday, 15 Jul 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

390053

Start Date:

Fri, 15th Jul 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Thu, 14th Jul 2016

Results

Confirmed Results

Youth 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap TT - Results
1.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Group B 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B 8 Lap Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Neville Pearson Hoppers Rollers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jody Bett VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 10 Lap Scratch - Results
1.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Group B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Devil - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matthew Caldwell Barton Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 10 Lap Points - Results
1.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Youth Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint Heat 1 - Results
1.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint Heat 2 - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint Heat 3 - Results
1.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Block Handicap - Results
1.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Caldwell Barton Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neville Pearson Hoppers Rollers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Block Handicap - Results
1.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Points - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Quibell Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Quibell Mile - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neville Pearson Hoppers Rollers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A Quibell Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Quibell Mile - Results
1.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 1 - Results
1.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 2 - Results
1.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B All Up 5 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B All Up 5 Mile - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Neville Pearson Hoppers Rollers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group A All Up 5 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A All Up 5 Mile - Results
1.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group A 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Regional C, None
Group A 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group B Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group A Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group B Quibell Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group A Quibell Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group B All Up 5 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group A All Up 5 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 15/07/16 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 15/07/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

390053

Start Date:

Fri, 15th Jul 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Thu, 14th Jul 2016

Results

Confirmed Results

Youth 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 1 Lap TT - Results
1.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Group B 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B 8 Lap Scratch - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Neville Pearson Hoppers Rollers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jody Bett VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 10 Lap Scratch - Results
1.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Group B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Devil - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matthew Caldwell Barton Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Group A 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A 10 Lap Points - Results
1.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Youth Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint Heat 1 - Results
1.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint Heat 2 - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint Heat 3 - Results
1.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Block Handicap - Results
1.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Caldwell Barton Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neville Pearson Hoppers Rollers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Block Handicap - Results
1.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Points - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B Quibell Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B Quibell Mile - Results
1.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Neville Pearson Hoppers Rollers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Group A Quibell Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A Quibell Mile - Results
1.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 1 - Results
1.  Freddie Gibbs Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Wardle Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Cresswell NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 2 - Results
1.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Group B All Up 5 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Group B All Up 5 Mile - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Colin Payne VC Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Neville Pearson Hoppers Rollers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Group A All Up 5 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Group A All Up 5 Mile - Results
1.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Julian Pearson Langdale Lightweights Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Williamson HMT Hospitals Cycling Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Joshua Dunham Team Swift Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth 1 Lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Only, None
Group B 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group A 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Regional C, None
Group A 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group B Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group A Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group B Quibell Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group A Quibell Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Youth 4up Team Sprint (2 Lap) Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group B All Up 5 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
Group A All Up 5 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 15/07/16 – 01:00
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Fri 15/07/16 – 19:00
Regional C, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/07/16 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 15/07/16 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk