Dolan Youth Circuit Race Series - Week 2

Closed Circuit , Southport – Saturday, 19 Mar 2016

Event Summary

Event Overview

This is week 2 of a three week series. 

the third week is 16th April.

There are two races for each age group on each week of the series

Event Details

Event URN:

389667

Start Date:

Sat, 19th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kyle Lewis Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Lucas Mudie Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Malcolm Neil Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Joe Pink Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Ben Ryder Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  James Chadwick Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  David Unsworth Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Adam Winter North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Annie Doron Beacon Wheelers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elena Shaw Backstedt Cycling Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ellen Barker Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Cara Lakin Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Will Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Archie Irving Beacon Wheelers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  George Ball Furness Flyers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alfie Savage Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Max Girdwood Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Isaac Hill Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisy Vasic Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Florence Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Callum Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Scott Fisher Furness Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Michael Henderson Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kitty Cunniffe Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Maddox Howe Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Anna Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Joel Woods Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Thomas Henderson Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

To enter go to Week 1. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, Band 5
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only,
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only,

Event Summary

Event Overview

This is week 2 of a three week series. 

the third week is 16th April.

There are two races for each age group on each week of the series

Event Details

Event URN:

389667

Start Date:

Sat, 19th Mar 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ben Barlow Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Samuel Carmichael Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Robert Waite Sportcity Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Bobby Horton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kyle Lewis Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Joe Burns Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Smith Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Harry Cain Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Lucas Mudie Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Malcolm Neil Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Karl Richter Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Joe Pink Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  James Storey Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Ben Ryder Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  James Chadwick Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  David Unsworth Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Adam Winter North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amelia Sharpe Team RL360 Isle Of Man Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Annie Doron Beacon Wheelers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Naylor Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elena Shaw Backstedt Cycling Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ellen Barker Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Cara Lakin Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Will Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Archie Irving Beacon Wheelers Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Nick Jackson Mossley CRT Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Bates Mossley CRT Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  George Ball Furness Flyers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Cameron Pilkington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Alfie Savage Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Adam Bent Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Max Girdwood Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Joshua Clough Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Zack Harrop Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Kyle Braun Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jack Lucas Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Isaac Hill Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Te... Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisy Vasic Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Kate Taylor Cycle Sport Pendle Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Florence Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jasmine Pusey Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Issy McKinnon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Eddie McHugh Team Terminator Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Callum Williams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Scott Fisher Furness Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Thomas Purcell Liverpool Century RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Michael Henderson Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Christopher Eaves North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Corrigan Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emilia Wood Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kitty Cunniffe Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Morgan Williams Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Maddox Howe Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Anna Sneddon Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Joel Woods Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Felix Cooper Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Thomas Henderson Southport CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Holly McHugh Team Terminator Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

To enter go to Week 1. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, Band 5
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only,
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 09:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£40.00)
Sat 19/03/16 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sat 19/03/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sat 19/03/16 – 01:00
Youth Only,

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk