Hillingdon Slipstreamers Winter Series 2016 Round 4

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 30 Jan 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

389209

Start Date:

Sat, 30th Jan 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Max O'Connor Finished A 8

2. Max O'Connor -

Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Troy Loxley Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Mansell-Rowe Redhill Raiders Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Mathew Gray VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Zachary Stucke Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Callum McQueen Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Archie Scott Cotswold Veldrijden Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Edward Genney Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Didnae Signon Finished 0

15. Didnae Signon -

Points: 0 | Status: Finished
16.  William Reed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Nicholas Rayner Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Dylan Taylor Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Ciaran Reed Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Findlay Dyer Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Giro Prestige Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Unknown Rider Finished 0

5. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
6.  George Lewis Giro Prestige Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  George Spooner Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Frederick Newman Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Esthefonia Hurlock Finished 0

3. Esthefonia Hurlock -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Francesca Taylor Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tommy Lyons Finished 0

7. Tommy Lyons -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Miles Henwood Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Finnlay Weeks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alec Lyons Finished 0

1. Alec Lyons -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Imperial Winter Series. £5 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.10pm sharp.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

389209

Start Date:

Sat, 30th Jan 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Max O'Connor Finished A 8

2. Max O'Connor -

Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Troy Loxley Palmer Park Velo RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Mansell-Rowe Redhill Raiders Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Mathew Gray VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Zachary Stucke Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Sam Farman Watford Velo Sport Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Cameron Tappin Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Callum McQueen Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Archie Scott Cotswold Veldrijden Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Edward Genney Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Joseph Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Didnae Signon Finished 0

15. Didnae Signon -

Points: 0 | Status: Finished
16.  William Reed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Nicholas Rayner Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Dylan Taylor Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Ciaran Reed Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Findlay Dyer Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Connie Hayes Cycling Club Hackney Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Giro Prestige Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Unknown Rider Finished 0

5. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
6.  George Lewis Giro Prestige Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  George Spooner Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Frederick Newman Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Esthefonia Hurlock Finished 0

3. Esthefonia Hurlock -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Francesca Taylor Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alfie Cullender Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tommy Lyons Finished 0

7. Tommy Lyons -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Miles Henwood Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Finnlay Weeks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alec Lyons Finished 0

1. Alec Lyons -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Imperial Winter Series. £5 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.10pm sharp.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 30/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 30/01/16 – 12:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk