Hillingdon Slipstreamers Winter Series 2016 Round 1

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 09 Jan 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

389206

Start Date:

Sat, 9th Jan 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Max Mansell-Rowe Redhill Raiders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Callum McQueen Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Max O'Connor Finished A 0

12. Max O'Connor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ciaran Reed Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  George Sloan VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Giro Prestige Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Lewis VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kye Lewis Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Billy Gilbey VC Londres Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Becky Surridge VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jessica Henning Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Esthefania Hurtado VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  William Flatau Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Finnlay Weeks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Erin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Imperial Winter Series. £5 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.10pm sharp.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:25 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:25
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:25 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:25
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

389206

Start Date:

Sat, 9th Jan 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ieuan Woods Charlotteville CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Gillett Solihull CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Kareem Akinnibi VC Londres Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Joshua Price Ride 24/7 Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Maclean-Howell Cardiff JIF Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Tom Portsmouth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Santiago Isaac CaDavid Rivera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Max Mansell-Rowe Redhill Raiders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Callum McQueen Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Oscar Mingay Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Max O'Connor Finished A 0

12. Max O'Connor -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Ciaran Reed Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Altay Shaw Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  George Sloan VC Jubilee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Savannah Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Zoe Brookes Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Giro Prestige Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Lewis VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kye Lewis Willesden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Billy Gilbey VC Londres Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Becky Surridge VC Londres Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Hannah Johnson VC Londres Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jessica Henning Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Anastasia Vockic Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Esthefania Hurtado VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Stringer Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Pascal Giret Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  William Flatau Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Finnlay Weeks Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Toby Zygo Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Erin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Madison Emment Hillingdon Slipstreamers Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Imperial Winter Series. £5 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.10pm sharp.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:25 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:25
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:25 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:25
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:25
Youth Only, Band 5
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/01/16 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 09/01/16 – 12:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk