Houghton CC/North East Truck Spares Closed Circuit Series 3

Closed Circuit , Houghton Le Spring – Sunday, 17 Jul 2016

Event Summary

Event Details

Event URN:

389205

Start Date:

Sun, 17th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR

View map

Entry close date

Thu, 14th Jul 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Henry Knight Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ross Turner Cleveland Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexain Elkin NEL Lindsey Go-Ride Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Archie Broadbent Gosforth RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Marie Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Patrick Condon South Shields Velo Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Will Hetherington Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Amelia Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ellis McCoy Finished 4th 10

1. Ellis McCoy -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alastair Bailey GS Metro Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Shaun Brannan Muckle Cycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Flook Edinburgh RC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim Howcroft Otley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Greig Scott Livingston Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stewart Jarvie Rock And Road Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Gareth Clarke Cestria CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gary Worton Stockton Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Matthew Atkinson E20 Cycling Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Craig Gow Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ian Taylor Blumilk.com Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Burns Cestria Cycles RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Hesler MTS Cycle Sport Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Greg Taylor Blumilk.com Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Chris Mather M Steel Cycle Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Miriam Jessett Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sarah Cramoysan Vertex-LifeCycles CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Holly Flannery Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Leah Pheasey Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Louise Burnie GB Cycles.co.uk Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Megan Kay Vieri Velo RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 12:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Sun 17/07/16 – 12:30
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 13:30 Regional A Band 4 --- 01 hr
Sun 17/07/16 – 13:30
Regional A, Band 4
01 hr
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 13:31 Women Only Band 4 --- 01 hr
Sun 17/07/16 – 13:31
Women Only, Band 4
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

389205

Start Date:

Sun, 17th Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hetton Lyons Country Park, Eppleton Quarry, Downs Pit Lane, Hetton-Le-Hole, Houghton Le Spring, Tyne And Wear, DH5 9AR

View map

Entry close date

Thu, 14th Jul 2016

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Howcroft PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Jarps Hetton Hawks Cycling Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Wilson Brother NRG Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Henry Knight Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ross Turner Cleveland Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Joseph Tubby Tyneside Vagabonds CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexain Elkin NEL Lindsey Go-Ride Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Archie Broadbent Gosforth RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Fiona Turnbull Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Marie Lynn Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Kyle McInnes Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Hugo Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Patrick Condon South Shields Velo Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Will Hetherington Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Grace Castle Newcastle Phoenix Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joel Hurt Brother NRG Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Amelia Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max Waterfield Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ellis McCoy Finished 4th 10

1. Ellis McCoy -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alastair Bailey GS Metro Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Shaun Brannan Muckle Cycle Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Flook Edinburgh RC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tim Howcroft Otley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Greig Scott Livingston Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stewart Jarvie Rock And Road Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Gareth Clarke Cestria CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gary Worton Stockton Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Matthew Atkinson E20 Cycling Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Craig Gow Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ian Taylor Blumilk.com Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Burns Cestria Cycles RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christian Fewtrell Fietsen Tempo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richie Allen Brother NRG Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ian Hesler MTS Cycle Sport Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Greg Taylor Blumilk.com Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Chris Mather M Steel Cycle Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Adam Robertson Blumilk.com Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Felicity Gledhill Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Samantha Verrill Team 22 Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Miriam Jessett Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sarah Cramoysan Vertex-LifeCycles CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Holly Flannery Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Leah Pheasey Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Louise Burnie GB Cycles.co.uk Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lindsay Atkinson-Wright Albarosa Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Megan Kay Vieri Velo RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only Band 5 ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 10:00 Youth Only None ---
Sun 17/07/16 – 10:00
Youth Only, None
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 12:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Sun 17/07/16 – 12:30
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 13:30 Regional A Band 4 --- 01 hr
Sun 17/07/16 – 13:30
Regional A, Band 4
01 hr
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/07/16 13:31 Women Only Band 4 --- 01 hr
Sun 17/07/16 – 13:31
Women Only, Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk