Fete du Velo

Closed Circuit , St Albans – Sunday, 03 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

This will be the 4th year that we have promoted this popular event that is based around the village green at Redbourn in Hertfordshire.

The day covers events for competition for all Categories and also local people in the way of a Fun Run and Free ride on the course.

Event Details

Event URN:

389002

Start Date:

Sun, 3rd Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

The Hub, 22 High Street, Redbourn, St Albans, Hertfordshire, AL3 7LL

View map

Results

Confirmed Results

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Eloise Cain Icknield Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Lucie Bryson Finished 0

4. Lucie Bryson -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Megan Hooper Finished 0

4. Megan Hooper -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ruby Isaac Finished E 0

1. Ruby Isaac -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Amy Gill Finished 0

3. Amy Gill -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Eva Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jasmine Beg Finished 0

5. Jasmine Beg -

Points: 0 | Status: Finished

Novice Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice Race - Results
1.  James Barber University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alex Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Grant Finished 4th 0

3. Ian Grant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Trevor Ricketts Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Neil Morehen The Bike Loft Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Michael Hillary Verulam CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Martin Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Sam Couch Finished 0

4. Sam Couch -

Points: 0 | Status: Finished
5.  William Mackie Finished 0

5. William Mackie -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Ben Keywood Finished 0

6. Ben Keywood -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Edward Godwin Finished 0

7. Edward Godwin -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Joseph Keywood Finished 0

8. Joseph Keywood -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Unknown Rider Finished 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Thomas Langton Finished 0

10. Thomas Langton -

Points: 0 | Status: Finished
11.  William Mackie Finished 0

11. William Mackie -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Sam Couch Finished 0

12. Sam Couch -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Kasper Detneriski Finished 0

6. Kasper Detneriski -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  William Pollor Finished 0

8. William Pollor -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Erin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Dexter Gray Finished D 0

10. Dexter Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Luca Bruzas Finished 0

11. Luca Bruzas -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Luca Greter Finished 0

12. Luca Greter -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Callum Lendor Finished 0

13. Callum Lendor -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Gray Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finley Isaac Kettering CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Keiran Lendor Finished 0

10. Keiran Lendor -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Women - Results
1.  Charlotte Redden GB Cycles.co.uk Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Hayley Edwards WBN? Cinelli Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gemma Stuart Mickey Cranks CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Claire Fisk Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  John Jones Verulam CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lloyd Wright Lovelo Cinelli RT Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Anna Henderson Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Stewart Hertfordshire Wheelers Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Spencer Wilson Lovelo Cinelli RT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ian Clay North Road CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sam Reed University of Warwick Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Neil Day Finished 4th 2

8. Neil Day -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nicholas Darvell Lovelo Cinelli RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Laurent Audibert Watford Velo Sport Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  George Savill Finished 4th 0

11. George Savill -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Burden Finished 4th 0

12. James Burden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  James Nation Bourne Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Neil Morehen The Bike Loft Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Masters EF

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters EF - Results
1.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Hutt Harp RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

Women 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 - Results
1.  Amy Shilliday Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Marina Burden Peterborough Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ceri Macalpine The Bike Loft Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samantha Fawcett Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lucy Sturgess Leicester Forest CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Charlotte Verrinder Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mareike Suesse CC London Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rebecca Maynard Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gemma Bitaraf Lovelo Cinelli RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Masters CD

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters CD - Results
1.  Jared Millar Verulam CC Finished 4th 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Alison Singular Cycles Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Austyn Tusler Norwood Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  John Jones Verulam CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stephen Morrell High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Martin LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gordon Hobbs Finished 4th 2

9. Gordon Hobbs -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Guy Rennie TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Edwins JCA-Equipe Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Paul Stewart Hertfordshire Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Dougal Toms Iceni Velo Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Clay Davies Verulam CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Elwood CC London Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Hedley-Smith Pedal Power Loughborough Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  William Macalpine The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andy Digby Addiktion Cycles Ltd Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Simon Robinson Herts Rouleur Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Luke Houghton Verulam CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stephen Fuller Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Luke Morgan Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ashley Evans London Dynamo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Hope TMG Horizon Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/07/16 – 01:00
Youth Only,
U8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/07/16 – 01:00
Youth Only,
Novice Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 11:00 Go-Race --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 03/07/16 – 11:00
Go-Race,
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 11:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/07/16 – 11:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 11:45 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/07/16 – 11:45
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 12:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/07/16 – 12:00
Youth Only, None
15 mins
E/1/2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 14:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 14:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 14:45 Regional C+ Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 14:45
Regional C+, Band 5
20 mins
Masters EF Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 15:15 Regional Masters C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 15 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 15:15
Regional Masters C+, Band 5 (<10 Entrants)
15 mins
Women 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 15:40 Women Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 15:40
Women Only, Band 5
20 mins
Masters CD Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 16:10 Regional Masters C+ Band 4 --- 25 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 16:10
Regional Masters C+, Band 4
25 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 16:45 Regional A Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 16:45

2/3

Regional A, Band 4
30 mins
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 17:30 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Sun 03/07/16 – 17:30
Regional C, None
3 laps

Event Summary

Event Overview

This will be the 4th year that we have promoted this popular event that is based around the village green at Redbourn in Hertfordshire.

The day covers events for competition for all Categories and also local people in the way of a Fun Run and Free ride on the course.

Event Details

Event URN:

389002

Start Date:

Sun, 3rd Jul 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

The Hub, 22 High Street, Redbourn, St Albans, Hertfordshire, AL3 7LL

View map

Results

Confirmed Results

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Eloise Cain Icknield Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Lucie Bryson Finished 0

4. Lucie Bryson -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Caitlin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Megan Hooper Finished 0

4. Megan Hooper -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Ruby Isaac Finished E 0

1. Ruby Isaac -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Amy Gill Finished 0

3. Amy Gill -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Eva Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jasmine Beg Finished 0

5. Jasmine Beg -

Points: 0 | Status: Finished

Novice Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Novice Race - Results
1.  James Barber University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alex Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Grant Finished 4th 0

3. Ian Grant -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Trevor Ricketts Mickey Cranks CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Neil Morehen The Bike Loft Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Michael Hillary Verulam CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jacob Hepton Walkern Revolution Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Daniel Lea Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  George Martin Team Milton Keynes Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Sam Couch Finished 0

4. Sam Couch -

Points: 0 | Status: Finished
5.  William Mackie Finished 0

5. William Mackie -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Ben Keywood Finished 0

6. Ben Keywood -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Edward Godwin Finished 0

7. Edward Godwin -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Joseph Keywood Finished 0

8. Joseph Keywood -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Unknown Rider Finished 0

9. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Thomas Langton Finished 0

10. Thomas Langton -

Points: 0 | Status: Finished
11.  William Mackie Finished 0

11. William Mackie -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Sam Couch Finished 0

12. Sam Couch -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Kasper Detneriski Finished 0

6. Kasper Detneriski -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Oliver Kent Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  William Pollor Finished 0

8. William Pollor -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Erin Loveless Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Dexter Gray Finished D 0

10. Dexter Gray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Luca Bruzas Finished 0

11. Luca Bruzas -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Luca Greter Finished 0

12. Luca Greter -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Callum Lendor Finished 0

13. Callum Lendor -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Caelan Miller Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Adam Lea Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Gray Zappi Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Finley Isaac Kettering CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Keiran Lendor Finished 0

10. Keiran Lendor -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Women - Results
1.  Charlotte Redden GB Cycles.co.uk Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Hayley Edwards WBN? Cinelli Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gemma Stuart Mickey Cranks CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Claire Fisk Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  John Jones Verulam CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lloyd Wright Lovelo Cinelli RT Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Anna Henderson Lovelo Cinelli RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Stewart Hertfordshire Wheelers Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Spencer Wilson Lovelo Cinelli RT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ian Clay North Road CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sam Reed University of Warwick Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Neil Day Finished 4th 2

8. Neil Day -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nicholas Darvell Lovelo Cinelli RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Laurent Audibert Watford Velo Sport Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  George Savill Finished 4th 0

11. George Savill -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Burden Finished 4th 0

12. James Burden -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  James Nation Bourne Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Neil Morehen The Bike Loft Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Masters EF

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters EF - Results
1.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Richard Hutt Harp RC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

Women 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 3/4 - Results
1.  Amy Shilliday Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Marina Burden Peterborough Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ceri Macalpine The Bike Loft Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samantha Fawcett Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Lucy Sturgess Leicester Forest CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Charlotte Verrinder Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mareike Suesse CC London Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rebecca Maynard Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gemma Bitaraf Lovelo Cinelli RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Masters CD

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters CD - Results
1.  Jared Millar Verulam CC Finished 4th 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Alison Singular Cycles Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Lowe Team Milton Keynes Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Austyn Tusler Norwood Paragon CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  John Jones Verulam CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Stephen Morrell High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Martin LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gordon Hobbs Finished 4th 2

9. Gordon Hobbs -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Guy Rennie TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Edwins JCA-Equipe Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Paul Stewart Hertfordshire Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Dougal Toms Iceni Velo Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alex Anderson VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabriel Fowden Cambridge CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Clay Davies Verulam CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tom Elwood CC London Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Hedley-Smith Pedal Power Loughborough Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  William Macalpine The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Andy Digby Addiktion Cycles Ltd Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Simon Robinson Herts Rouleur Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Luke Houghton Verulam CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stephen Fuller Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Luke Morgan Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ashley Evans London Dynamo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- David Hope TMG Horizon Cycling Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

The Races

U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 03/07/16 – 01:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/07/16 – 01:00
Youth Only,
U8 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 01:00 Youth Only ---
Entry:
Sun 03/07/16 – 01:00
Youth Only,
Novice Race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 11:00 Go-Race --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 03/07/16 – 11:00
Go-Race,
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 11:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/07/16 – 11:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 11:45 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/07/16 – 11:45
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 12:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/07/16 – 12:00
Youth Only, None
15 mins
E/1/2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 14:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 14:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 14:45 Regional C+ Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 14:45
Regional C+, Band 5
20 mins
Masters EF Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 15:15 Regional Masters C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 15 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 15:15
Regional Masters C+, Band 5 (<10 Entrants)
15 mins
Women 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 15:40 Women Only Band 5 --- 20 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 15:40
Women Only, Band 5
20 mins
Masters CD Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 16:10 Regional Masters C+ Band 4 --- 25 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 16:10
Regional Masters C+, Band 4
25 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 16:45 Regional A Band 4 --- 30 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/07/16 – 16:45

2/3

Regional A, Band 4
30 mins
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/07/16 17:30 Regional C None --- 3 laps
Entry:
Sun 03/07/16 – 17:30
Regional C, None
3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk