Velo Club Venta Summer Critérium 1 of 4

Closed Circuit , Hampshire – Sunday, 29 May 2016

Event Summary

Event Overview

This event is part of a series of four criteriums being promoted by Velo Club Venta in 2015. This is the third year that VC Venta had promoted events on this circuit . However for this year in addition to prizes for each individual race meeting, there will also be points awarded for overall series positions.

A separate womens race will be held, providing there is a minimum of 8 riders signed on.If there are not sufficient entries for a separate race the women will ride with the 3rd category men.

Event Details

Event URN:

388954

Start Date:

Sun, 29th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

South Winchester Park & Ride, Off J11, M3, Winchester, Hampshire, SO21 2FG

View map

Entry close date

Sun, 22nd May 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  William Harper Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Pickett Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason White Ride 24/7 Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandar Richardson Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mike Smith Cycleworks.co.uk Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Liam Yates Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jack Freeman VC Meudon Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Lewis Atkins Kent Velo Race Team Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Patryk Rucki Skinline Race Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Bone TAAP Cervelo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  David Billings Cycology Sunwise Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joseph Andrews Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Simon Jodrell Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Ed Slot Sotonia CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Austin Head VC Revolution Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Buckley Abbotts Ann Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Costello GS Vecchi Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Lane Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jonathan Hall Sotonia CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Roger Theron Pewsey Velo Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Baird Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Brook Elgie Natural RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  James Donovan Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Cooper Natural RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Red Walters Sotonia CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Hodson-Thomas Westbury Wheelers Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tristan White York Cycleworks Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jack Noble I-Team Cyclists' Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ed Clarke Velo Club Venta Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  John Ormshaw Sarum Velo Aerosporting Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Russell Speight Sotonia CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Spencer Jackson VC Meudon Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jacques Van der Kindere Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Neil Pooley Velo Club Venta Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Cole Pearce IOW Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joffrey Carlier Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Max Moyles New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Sam Stewart Southdown Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Leigh Banks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Richard New Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Alex Platt Finished 4th 0

17.  Alex Platt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Matthew Phipps-Taylor Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Robert Fryer Portsdown Hill CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Kara Perryman Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lizzy Campbell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Angela Burnikell Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Laura Bailey 3C Cycle Club Cyclexperience Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Toni Wilkes Kent Velo Kids Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Natasha Hoare Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ella Connell Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Livia Kersley Andover Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Evelyn Mills Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Zoe Nicholls Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Will Cooper Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Fred Ball Andover Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Barney Clacy Jam Cycling RT coached by BPC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Hugh Johnson Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Rafe Hoile Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Day Solent Pirates Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Butters Sulis Scorpions YCA Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alexander Bosley Didcot Phoenix CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Eli Tucker I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Leo Johnson Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Dylan Davison Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  George Cottrell Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Dylan Davison Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Matthew Gilmour Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Hugo De-Zilva Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bobby Buenfeld Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ben Nicholls Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Thomas Hampson Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finlay Cousins Gosport BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  George Connell Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Edward Samson Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Jamie Johnson Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Graham Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Luke Davison Finished 0

2.  Luke Davison -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Frederick Samson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  William Harley Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Lucas Mills Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Reports

Velo Club Venta Summer Critérium 1 2016

Posted 29/05/2016 - Nick Richens

Written by: Graham Robins
View Full Report

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 14:00 National B Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 29/05/16 – 14:00
National B, Band 3
01 hr / plus 5 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 13:00 Regional B Band 5 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 29/05/16 – 13:00
Regional B, Band 5
50 mins / plus 3 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 11:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 29/05/16 – 11:15
Regional C+, Band 5
35 mins / plus 5 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 12:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 29/05/16 – 12:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 10:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 10:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 3 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 10:15 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 10:15
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 3 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 09:50 Youth Only None --- 15 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 09:50
Youth Only, None
15 mins / plus 1 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 09:30 Youth Only None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 09:30
Youth Only, None
10 mins / plus 1 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 09:30 Youth Only None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 09:30
Youth Only, None
10 mins / plus 1 laps

Event Summary

Event Overview

This event is part of a series of four criteriums being promoted by Velo Club Venta in 2015. This is the third year that VC Venta had promoted events on this circuit . However for this year in addition to prizes for each individual race meeting, there will also be points awarded for overall series positions.

A separate womens race will be held, providing there is a minimum of 8 riders signed on.If there are not sufficient entries for a separate race the women will ride with the 3rd category men.

Event Details

Event URN:

388954

Start Date:

Sun, 29th May 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

South Winchester Park & Ride, Off J11, M3, Winchester, Hampshire, SO21 2FG

View map

Entry close date

Sun, 22nd May 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  William Harper Excel Pedal Heaven Academy Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Pickett Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jason White Ride 24/7 Finished N/A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alexandar Richardson Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Harry Veale Cycleworks.co.uk Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mike Smith Cycleworks.co.uk Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Liam Yates Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jack Freeman VC Meudon Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Marks Cycleworks.co.uk Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Lewis Atkins Kent Velo Race Team Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Patryk Rucki Skinline Race Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Bone TAAP Cervelo Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
15.  David Billings Cycology Sunwise Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Joseph Andrews Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Simon Jodrell Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Ed Slot Sotonia CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Patrick Brown Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Austin Head VC Revolution Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Buckley Abbotts Ann Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Costello GS Vecchi Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Tom Lane Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jonathan Hall Sotonia CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Roger Theron Pewsey Velo Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Baird Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Brook Elgie Natural RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  James Donovan Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  James Cooper Natural RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Red Walters Sotonia CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Peter Hodson-Thomas Westbury Wheelers Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tristan White York Cycleworks Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jack Noble I-Team Cyclists' Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ed Clarke Velo Club Venta Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  John Ormshaw Sarum Velo Aerosporting Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Russell Speight Sotonia CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Spencer Jackson VC Meudon Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jacques Van der Kindere Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Neil Pooley Velo Club Venta Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Cole Pearce IOW Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Joffrey Carlier Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Max Moyles New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Sam Stewart Southdown Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Leigh Banks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Richard New Velo Club Venta Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Alex Platt Finished 4th 0

17.  Alex Platt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Matthew Phipps-Taylor Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Robert Fryer Portsdown Hill CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Kara Perryman Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lizzy Campbell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Angela Burnikell Sotonia CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Laura Bailey 3C Cycle Club Cyclexperience Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Caitlin Peters I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Toni Wilkes Kent Velo Kids Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Izzy Brickell Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Iona Moir Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Lawrence Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Natasha Hoare Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ella Connell Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Amber Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Livia Kersley Andover Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Rebecca Carter Palmer Park Velo RT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Evelyn Mills Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Zoe Nicholls Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Chloe Carter Palmer Park Velo RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Gabriel Blythe Abingdon Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Gloag VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlie Walters Velo Club Venta Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Haller Charlotteville CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Will Cooper Team Montezuma's Hargroves Cyc... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Liam Hanks Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Conor Chandler Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Fred Ball Andover Whls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Connor Geddes Gillingham and District Wheele... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Callum Pike Mullins Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  James Geddes Gillingham and District Wheele... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Barney Clacy Jam Cycling RT coached by BPC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Hugh Johnson Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Rafe Hoile Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Klaidas Lazickas Barking & Dagenham CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Freeman Solent Pirates Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Day Solent Pirates Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlie Marshall Barking & Dagenham CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Samuel Butters Sulis Scorpions YCA Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alexander Bosley Didcot Phoenix CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Eli Tucker I-Team Cyclists' Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Leo Johnson Solent Pirates Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Calum Moir Barking & Dagenham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alexander Uphill Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Dylan Davison Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Felix Clacy Chapel Tri-Stars Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  George Cottrell Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Dylan Davison Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Matthew Gilmour Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Hugo De-Zilva Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Henry Hobbs Barking & Dagenham CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lewis Seaward Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bobby Buenfeld Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ben Nicholls Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Thomas Hampson Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finlay Cousins Gosport BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  George Connell Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Patrick Atkinson Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Edward Samson Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Jamie Johnson Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Graham Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Luke Davison Finished 0

2.  Luke Davison -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Frederick Samson Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  William Harley Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Lucas Mills Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Reports

Velo Club Venta Summer Critérium 1 2016

Posted 29/05/2016 - Nick Richens

Written by: Graham Robins
View Full Report

About the Event

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 14:00 National B Band 3 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 29/05/16 – 14:00
National B, Band 3
01 hr / plus 5 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 13:00 Regional B Band 5 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 29/05/16 – 13:00
Regional B, Band 5
50 mins / plus 3 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 11:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins / plus 5 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 29/05/16 – 11:15
Regional C+, Band 5
35 mins / plus 5 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 12:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£18.00)
Sun 29/05/16 – 12:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 29/05/16 – 01:00
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 10:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 10:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 3 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 10:15 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 10:15
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 3 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 09:50 Youth Only None --- 15 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 09:50
Youth Only, None
15 mins / plus 1 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 09:30 Youth Only None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 09:30
Youth Only, None
10 mins / plus 1 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/05/16 09:30 Youth Only None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry: Postal: (£6.00), On Day: (£7.00)
Sun 29/05/16 – 09:30
Youth Only, None
10 mins / plus 1 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk