CC London Hog Without the Hill Summer Series #1

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 16 Apr 2016

Event Summary

Event Overview

This event will be run anti-clockwise on the lower circuit, it includes the slope up to the 'new' cut through but not the full hill.

Event Details

Event URN:

388631

Start Date:

Sat, 16th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Entry close date

Thu, 14th Apr 2016

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Alicia Speake CC London Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elizabeth Hughes CC London Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lauren Humphreys Bonito Squadra Corse Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tanya Griffiths Starley Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emma Robinson CC London Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rachel Heptonstall Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Vivienne Tomlin CC London Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sue McFarlane Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tamala McGee London Phoenix CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Helen Stacey VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Isabella Torrie Chelmer CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Emily Pantoja Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Sulette Klopper Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Catherine Osborn Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  David Harrison Cambridge CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Kerr Glendene CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Morris CC London Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Dent Finished 4th 6

4. James Dent -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gary Freeman Fast Test Racing Team Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Clifford Dulwich Paragon CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Toby Collis CC London Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Fred Hamlin Finished 4th 2

8. Fred Hamlin -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Adam Gould Colchester Rovers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Dylan Kennedy CC London Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Oliver Jones Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Peck Chelmer CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Parkes Pretorius Bikes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Josh Copley Catford CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elliot Colley Dulwich Paragon CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Clay Davies Verulam CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Barningham ViCiOUS VELO Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Valdes Islington Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ryan Allen University of Nottingham SCC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Carsten Meilandt Lea Valley CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexandar Richardson Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lewis Atkins Excel Pedal Heaven Academy Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Ken Buckley Spokes BPC Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jack Cutsforth Squadra RT Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jordan Peacock Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Graeme Garner Easterley RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Colin Bailey North Road CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Henry Latimer PMR Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Clark Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Paul Saunders API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Pre-entry for this event is now closed but entry is available on the line. Just arrive in plenty of time to complete the sign in form and pay on the day. Entry fee is £20.

The Races

2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/16 12:30 Women Only Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 16/04/16 – 12:30
Women Only, Band 5
45 mins / plus 5 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/16 14:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 16/04/16 – 14:00
Regional C+, Band 5
45 mins / plus 5 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/16 15:30 Regional B Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 16/04/16 – 15:30
Regional B, Band 5
45 mins / plus 5 laps
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/16 15:30 National B Band 3 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 16/04/16 – 15:30
National B, Band 3
45 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Overview

This event will be run anti-clockwise on the lower circuit, it includes the slope up to the 'new' cut through but not the full hill.

Event Details

Event URN:

388631

Start Date:

Sat, 16th Apr 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Entry close date

Thu, 14th Apr 2016

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Alicia Speake CC London Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elizabeth Hughes CC London Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lauren Humphreys Bonito Squadra Corse Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tanya Griffiths Starley Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emma Robinson CC London Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rachel Heptonstall Kinetic Cycles / Welwyn Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Vivienne Tomlin CC London Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sue McFarlane Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tamala McGee London Phoenix CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Helen Stacey VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jennifer Lake CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Isabella Torrie Chelmer CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Emily Pantoja Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Sulette Klopper Army Cycling Race Team (ACRT) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Catherine Osborn Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  David Harrison Cambridge CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Kerr Glendene CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Morris CC London Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Dent Finished 4th 6

4. James Dent -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gary Freeman Fast Test Racing Team Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Clifford Dulwich Paragon CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Toby Collis CC London Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Fred Hamlin Finished 4th 2

8. Fred Hamlin -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Adam Gould Colchester Rovers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Dylan Kennedy CC London Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Oliver Jones Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Colin Peck Chelmer CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Parkes Pretorius Bikes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Josh Copley Catford CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elliot Colley Dulwich Paragon CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Clay Davies Verulam CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Thomas Barningham ViCiOUS VELO Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Robert Valdes Islington Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ryan Allen University of Nottingham SCC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Carsten Meilandt Lea Valley CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Alexandar Richardson Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lewis Atkins Excel Pedal Heaven Academy Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Robert Ormond Fast Test Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tom Hargreaves Nuun-Sigma Sports-London Finished Elite 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Ken Buckley Spokes BPC Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jack Cutsforth Squadra RT Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jordan Peacock Wellingborough Cycles Race Tea... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Laurence Kirby Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Graeme Garner Easterley RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Colin Bailey North Road CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Henry Latimer PMR Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ben Seneviratne Full Gas Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Clark Catford CC Equipe/Banks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Paul Saunders API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Pre-entry for this event is now closed but entry is available on the line. Just arrive in plenty of time to complete the sign in form and pay on the day. Entry fee is £20.

The Races

2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/16 12:30 Women Only Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 16/04/16 – 12:30
Women Only, Band 5
45 mins / plus 5 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/16 14:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 16/04/16 – 14:00
Regional C+, Band 5
45 mins / plus 5 laps
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/16 15:30 Regional B Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 16/04/16 – 15:30
Regional B, Band 5
45 mins / plus 5 laps
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/04/16 15:30 National B Band 3 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£22.00)
Sat 16/04/16 – 15:30
National B, Band 3
45 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk