Crits at the Park #9

Closed Circuit , Gravesend – Saturday, 03 Sep 2016

Event Summary

Event Overview

Closing date for entries 1/09/16

Event Details

Event URN:

388186

Start Date:

Sat, 3rd Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Entry close date

Thu, 1st Sep 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Women - Results
1.  Victoria Strila PMR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Helen Wyld Edinburgh RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michelle Forster GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Zoë Bartlett Folkestone Velo Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Adeline Moreau The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Banham Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Hannah Nicklin Dulwich Paragon CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sarah Harrison Islington Cycling Club Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Michelle Arthurs-Brennan Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Deena Blacking CC London Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Orla Shields Islington Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Charlotte Verrinder Lovelo Cinelli RT Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Gemma Hobson Sussex Nomads CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Esther Drabkin-Reiter Ythan CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Beccy Wilebore Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jan Scott Finished 4th 0

13.  Jan Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Benedict Hitchins Pretorius Bikes Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew O'Connor Mono CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benedict Thompson CC London Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robert Valdes Islington Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Antonius Wubben Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gary Freeman Fast Test Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gary Tulloch VC Meudon Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Dunsbier London Dynamo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  William Everson Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jonas Rooze Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gary Schroeder Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Kyle Tomkins 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Freddy Bulmer Hitchin Nomads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stephen Shawmarsh-Smith Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lee Messenger San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Robert Cliff Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Chris Ware Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Valentino Fontana SD Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Edward Lee-Jones Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Callum Clark In Gear Quickvit CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Stuart Taplin Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Samuel Thienel Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ed Smith Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Will Sloper King's College London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Adam Daniel Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Charlotte Burford King's College London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Nick Morgan Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Adrian Binns Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Paul Brooking Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Darryl Green Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  John Watson Hitchin Nomads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Timothy Murphy Clapham Chasers Run & Tri Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Edward Lee-Six Cambridge CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ashley Pay Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tony Meader Eagle RC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elliot Merritt King's College London Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Marsh In Gear Quickvit CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Greg Cox London Dynamo Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Dean Chapman Ashford Road Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Andrew South GS Avanti Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alex Baker Adalta Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ev Sekkides Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Oliver Charles Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Blake Gravenor Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Martin Singleton London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Alexander Croft Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jonny Cheatle VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Collins San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Smith Swindon Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Simon Constable Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Cameron Hargreaves Gravesend CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  St.John De-Zilva WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Sebastian O'Leary Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Mark Alsop Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  David Martin 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Tony Padgett Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Alex Simpson CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Andrew Deans PSM Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Tim George Finished 4th 0

29.  Tim George -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ciaran O'Grady Adalta Race Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sebastian Lewis Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Benjamin Bartlett Folkestone Velo Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Oliver Robinson Thanet RC Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tyler Lemmon TBW23 Stuart Hall Cycling Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Thomas Whatley Paceline RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alan Newman Wigmore CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Graeme Garner Easterley RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Sheridan Bridal Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jack Hardwicke Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Thomas Rowing TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ian Tosh NFTO Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  James Bonham TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robert Seeley Cadence Cycling Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

E/1/2 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 12:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 12:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 12:31 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 12:31
Women Only, Band 5
01 hr
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 13:45 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 13:45
Regional B, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 16:15 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 16:15
Regional A, Band 4
01 hr

Event Summary

Event Overview

Closing date for entries 1/09/16

Event Details

Event URN:

388186

Start Date:

Sat, 3rd Sep 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Cyclopark, The Tollgate, Wrotham Road, Gravesend, Kent, DA11 7NP

View map

Entry close date

Thu, 1st Sep 2016

Results

Confirmed Results

E/1/2 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 Women - Results
1.  Victoria Strila PMR Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Helen Wyld Edinburgh RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michelle Forster GB Cycles.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Zoë Bartlett Folkestone Velo Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Adeline Moreau The 5th Floor Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lucy Banham Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Hannah Nicklin Dulwich Paragon CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sarah Harrison Islington Cycling Club Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Michelle Arthurs-Brennan Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Deena Blacking CC London Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Orla Shields Islington Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Charlotte Verrinder Lovelo Cinelli RT Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Gemma Hobson Sussex Nomads CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Esther Drabkin-Reiter Ythan CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Beccy Wilebore Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jan Scott Finished 4th 0

13.  Jan Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Benedict Hitchins Pretorius Bikes Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew O'Connor Mono CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benedict Thompson CC London Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robert Valdes Islington Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Antonius Wubben Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gary Freeman Fast Test Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gary Tulloch VC Meudon Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  James Dunsbier London Dynamo Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  William Everson Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jonas Rooze Glendene CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gary Schroeder Handsling Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Kyle Tomkins 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Freddy Bulmer Hitchin Nomads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Ben Huttly Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stephen Shawmarsh-Smith Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lee Messenger San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Robert Cliff Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Chris Ware Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Valentino Fontana SD Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Edward Lee-Jones Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Callum Clark In Gear Quickvit CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Stuart Taplin Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Samuel Thienel Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ed Smith Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Will Sloper King's College London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Adam Daniel Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Freddie Grover Stowmarket & District CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Charlotte Burford King's College London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Nick Morgan Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Adrian Binns Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Paul Brooking Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Darryl Green Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  John Watson Hitchin Nomads CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Timothy Murphy Clapham Chasers Run & Tri Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Edward Lee-Six Cambridge CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ashley Pay Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tony Meader Eagle RC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elliot Merritt King's College London Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Marsh In Gear Quickvit CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Greg Cox London Dynamo Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Dean Chapman Ashford Road Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Andrew South GS Avanti Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Alex Baker Adalta Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ev Sekkides Islington Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Oliver Charles Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Blake Gravenor Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Martin Singleton London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Alexander Croft Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jonny Cheatle VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Collins San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  David Smith Swindon Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Simon Constable Essex Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Cameron Hargreaves Gravesend CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  St.John De-Zilva WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Sebastian O'Leary Ashford Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Mark Alsop Maldon & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  David Martin 4T+ Cyclopark Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Tony Padgett Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Alex Simpson CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Andrew Deans PSM Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Tim George Finished 4th 0

29.  Tim George -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Jez McCann Richardsons-Trek RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ciaran O'Grady Adalta Race Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sebastian Lewis Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Benjamin Bartlett Folkestone Velo Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Barningham ViCiOUS VELO Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Oliver Robinson Thanet RC Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tyler Lemmon TBW23 Stuart Hall Cycling Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Thomas Whatley Paceline RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alan Newman Wigmore CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Graeme Garner Easterley RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Sheridan Bridal Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jack Hardwicke Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Cliff Steele Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Thomas Rowing TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Ian Tosh NFTO Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  James Bonham TAAP Cervelo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robert Seeley Cadence Cycling Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

E/1/2 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 12:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 12:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 12:31 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 12:31
Women Only, Band 5
01 hr
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 13:45 Regional B Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 13:45
Regional B, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/09/16 16:15 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 03/09/16 – 16:15
Regional A, Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk