Police Sport UK Track Championship Plus Support Races

Track , Derby – Saturday, 20 Feb 2016

Event Summary

Event Overview

Police employees only event, this is the first ever track championship held by Police Sport UK.  The event will be based in part on the UCI style omnium, being a series of events where the points are added together and an overall winner is identified.  The following events are likely to be included, Flying lap/200, 500m TT, 2km Pursuit, Elimination, Kierin, Scratch and Points.  There will be a maximum of 50 riders, these will be split into two groups if more than 25.

Event Details

Event URN:

388132

Start Date:

Sat, 20th Feb 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Wed, 17th Feb 2016

Results

Confirmed Results

Police Track Championship Omnium Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Police Track Championship Omnium Men - Results
1.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jeremy Greengrass Endrick Valley Velo Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eamonn Byrne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Morton PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Neil Richards Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Steve Willcocks Knightwood BMX Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Antony Lowe Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Philip Booth Medway Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Iain Boyd Stevenage CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Michael Lenehan West Midlands Police CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Gary Larsen 1st Chard Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Tim Dunne Nottingham Clarion CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Price Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Police Track Championship Omnium Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Police Track Championship Omnium Women - Results
1.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

Women Group 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group 25 Lap Scratch - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women Group Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group Points - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group Elimination - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women Group 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group 12 Lap Scratch - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women Group 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group 40 Lap Scratch - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group B 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B 12 Lap Scratch - Results
1.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Timothy Harkness Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Daniel Boultby Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group B 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B 30 Lap Scratch - Results
1.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ian Tatham OVB Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Timothy Harkness Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Gardner Wymeswold Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Michael Gore Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Open Group B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B Elimination - Results
1.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Timothy Harkness Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Mappin Geared Up & CN Cycles RT Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Oliver Blake Long Eaton Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Simon Chapman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Open Group B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B Points - Results
1.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Gore Medway Velo Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Mappin Geared Up & CN Cycles RT Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Open Group B 50 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B 50 Lap Scratch - Results
1.  Timothy Harkness Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Tatham OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  James Mappin Geared Up & CN Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Open Group A 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A 30 Lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Farrington Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A Elimination - Results
1.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Farrington Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Steven Smith Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group A 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A 12 Lap Scratch - Results
1.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Farrington Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig Barnett WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Robert Kennison Medway Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Open Group A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A Points - Results
1.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Farrington Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sean Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group A 64 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A 64 Lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Farrington Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Police only track event,

The Races

Police Track Championship Omnium Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 11:00
Police Track Championship Omnium Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Women Group 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Women Group Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Women Group 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Women Group 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group B 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group B 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Open Group B 50 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group A 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group A Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group A 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Open Group A 64 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 11:00
Regional C+, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 12:15 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 12:15
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Overview

Police employees only event, this is the first ever track championship held by Police Sport UK.  The event will be based in part on the UCI style omnium, being a series of events where the points are added together and an overall winner is identified.  The following events are likely to be included, Flying lap/200, 500m TT, 2km Pursuit, Elimination, Kierin, Scratch and Points.  There will be a maximum of 50 riders, these will be split into two groups if more than 25.

Event Details

Event URN:

388132

Start Date:

Sat, 20th Feb 2016

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Wed, 17th Feb 2016

Results

Confirmed Results

Police Track Championship Omnium Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Police Track Championship Omnium Men - Results
1.  Nick Baxter PMR Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jeremy Greengrass Endrick Valley Velo Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eamonn Byrne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Baker PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Davis Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Morton PMR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tom Morton PMR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Neil Richards Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Steve Willcocks Knightwood BMX Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Antony Lowe Lancashire RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Philip Booth Medway Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Iain Boyd Stevenage CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Michael Lenehan West Midlands Police CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Gary Larsen 1st Chard Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Tim Dunne Nottingham Clarion CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Price Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Police Track Championship Omnium Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Police Track Championship Omnium Women - Results
1.  Sally Smith Medway Velo Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A

Women Group 25 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group 25 Lap Scratch - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women Group Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group Points - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women Group Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group Elimination - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women Group 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group 12 Lap Scratch - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women Group 40 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Group 40 Lap Scratch - Results
1.  Laura Clode VC St Raphael Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Rebecca Lineker South Normanton Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samantha Westwell Mapperley CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sarra Boyd Clee Cycles Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jennifer McAndrew Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Charlotte Parnham Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Heather Jones Cycle Derby CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Lindsay Clarke Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Deborah Capewell Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group B 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B 12 Lap Scratch - Results
1.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Timothy Harkness Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Daniel Boultby Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group B 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B 30 Lap Scratch - Results
1.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ian Tatham OVB Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Timothy Harkness Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Gardner Wymeswold Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Michael Gore Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Open Group B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B Elimination - Results
1.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Timothy Harkness Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Mappin Geared Up & CN Cycles RT Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Oliver Blake Long Eaton Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Simon Chapman Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Open Group B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B Points - Results
1.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Gore Medway Velo Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Mappin Geared Up & CN Cycles RT Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  David Kaplan Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Open Group B 50 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group B 50 Lap Scratch - Results
1.  Timothy Harkness Maison Du Velo | In-Gear Cycle... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Upcott Langdale Lightweights Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Roderick Hopkins Derby Mercury RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Edward O'Connell ESSA Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Graeme King Wymeswold Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ian Tatham OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ian Clarke Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Ian Marriott South Normanton Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  James Mappin Geared Up & CN Cycles RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Open Group A 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A 30 Lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Farrington Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A Elimination - Results
1.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Farrington Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Steven Smith Medway Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group A 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A 12 Lap Scratch - Results
1.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  James Farrington Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig Barnett WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Robert Kennison Medway Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Open Group A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A Points - Results
1.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Farrington Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sean Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Open Group A 64 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Group A 64 Lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jack Escritt Raleigh GAC Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  James Farrington Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Clarke Excel Pedal Heaven Academy Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Matthew Fostun Langdale Lightweights Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Brearley The Nab Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Colin Parkinson South Western RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Police only track event,

The Races

Police Track Championship Omnium Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 11:00
Police Track Championship Omnium Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Women Group 25 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Women Group Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women Group Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Women Group 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Women Group 40 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group B 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group B 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Open Group B 50 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group A 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group A Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group A 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Open Group A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Regional C+, Band 5
Open Group A 64 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 01:00
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 11:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 11:00
Regional C+, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 20/02/16 12:15 Regional C+ Band 5 ---
Sat 20/02/16 – 12:15
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk