Birkenhead Park Bike Factory Circuit Races

Closed Circuit , Birkenhead – Sunday, 19 Jun 2016

Event Summary

Event Overview

This event is to be held in the historic Birkenhead Park, a public park in the centre of Birkenhead, on the Wirral Peninsula. It was designed by Joseph Paxton and opened on 5 April 1847. It is generally acknowledged as the first publicly funded civic park in Britain.Paxton had earlier designed Princes Park, Liverpool, a private development. Central Park New York drew inspiration from Paxton's work.

Transponder timing/results provided by A Reed Event Timing.

Event Details

Event URN:

387950

Start Date:

Sun, 19th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Birkenhead Park RUFC, 141 Park Road North, Birkenhead, Wirral, CH41 8AA

View map

Entry close date

Sun, 12th Jun 2016

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Gina Riley Team 22 Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jenny Kershaw Kuota - Spinergy - GSG Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gwenno Hughes Ynys Mon Race Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Catherine Waters North West Cycle Coaching Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lindsey Styler The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Hannah Mcewan The Racing Chance Foundation Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Laura Ellis Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Claire Rutherford Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Linsey Lyon The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Heather Bamforth The Racing Chance Foundation Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Karen Helsby The Racing Chance Foundation Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Philip Williams Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jack Williams Energy Cycles Junior Road Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Boardman Birkenhead North End CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Phillip Faulder Synergy Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ryan Pike High On Bikes Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Keith Jones Birkenhead North End CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jimmy Smith Team Aspire Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Lowe Finished 2nd 0

11. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Lewis Ball VC Hettange Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Sami Al Hadid Finished 2nd 0

13. Sami Al Hadid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robert Rogers Birkenhead North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Mark Hassall Surface Design Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Lee Steele Finished 3rd 0

16. Lee Steele -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Steven Allman Chester RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nicholas Whitley Chester RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Huw Owen Energy Cycles Junior Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jonathan Huck Adidas Group Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Stephen Stuart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Christopher Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Robin Hennessy Pontyclun Flyers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  David Grindley North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Christopher Waters Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Stuart Hannah Finished 0

30. Stuart Hannah -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Tom Allen Brother NRG Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Steffan Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Eddie O'Brien Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Thomas Brazier Team Elite Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Jamie Fletcher Team Elite Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Thomas Hanlon Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  James Holmes Synergy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Jason Breakey NFTO Race Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  John Guy High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Jonathan Freeman Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Andrew Brookfield Liverpool Century RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Peter Oakes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Will Bridgman Sigma Sport.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  James Eastbury Chester RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
48.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Sam Allen Did not finish 4th 0

48. Sam Allen -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James Bailey Did not start 3rd 0

48. James Bailey -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Samuel Bennett LJMU Cycling Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Bilham Strada-Sport Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Matt Bithell Synergy Cycles Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Sean Boswell LJMU Cycling Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richard Bott Team Aspire Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Philip Cole Did not start N/A 0

48. Philip Cole -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Rory Crone Warrington RC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Sam Dobson Fiftyfour Eleven RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Joseph Earley Liverpool Century RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Alex Harvey NFTO Did not start 2nd 0

48. Alex Harvey - NFTO

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- James Helsby Sportcity Velo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Mark Howard Liverpool Braveheart Bicycle C... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ryan Jackson Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Glyn Jones Port Sunlight Whls CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Nicholas Jones Graham Weigh Racing Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kieran Leach Liverpool Phoenix CC Aintree Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matt Limacher KTM UK Factory MTB Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David McGowan Pedal Heaven Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Adam Owens Liverpool Century RC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ben Palmer Surface Design Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stuart Percival G M C Fire Services Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ross Prescott Wigan Wheelers CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alastair Quinn En Velo Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- David Rydings Liverpool Century RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Adam Wilkinson North Cheshire Clarion Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Toby Williams Liverpool Phoenix CC Aintree Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- David Williams Kuota - Spinergy - GSG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Hartley Gaursa Renault Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Davies Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jake Owens En Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Osian john Griffith Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie Helsby Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  James Wright Birkenhead North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Tyr Bujac Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Nickson Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
--- Maisy Vasic Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

About the Event

Info for Riders

Races for Ladies, Gentlemen and Children. Please include an email address with your entry. Sponsorship by the Bike Factory and BikeLine Solicitors. The E/1/2/3/4 event will be run as a handicap. The women only and Youth races will be held in the Lower Park on a 1.3 mile circuit utilising on Ashville Rd which will be closed to traffic for the day. Start/finish at Cannon Hill. Race HQ has changed from previous years, we are using the Birkenhead Park RUFC clubhouse. Each Go Ride competitor will ride a time trial and a handicapped race. The course will be out and home on the closed road within the Upper Park. Start/finish outside Birkenhead Park RUFC.

The Races

Go-Ride Racing Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 09:30 Go-Ride Racing None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Sun 19/06/16 – 09:30
Go-Ride Racing, None
10 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 10:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sun 19/06/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
30 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 11:00 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£16.00)
Sun 19/06/16 – 11:00
Women Only, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 13:00 Regional C+ Band 5 --- 65km / 40 miles
Entry: Postal: (£18.00), On Day: (£20.00)
Sun 19/06/16 – 13:00
Regional C+, Band 5
65km / 40 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

This event is to be held in the historic Birkenhead Park, a public park in the centre of Birkenhead, on the Wirral Peninsula. It was designed by Joseph Paxton and opened on 5 April 1847. It is generally acknowledged as the first publicly funded civic park in Britain.Paxton had earlier designed Princes Park, Liverpool, a private development. Central Park New York drew inspiration from Paxton's work.

Transponder timing/results provided by A Reed Event Timing.

Event Details

Event URN:

387950

Start Date:

Sun, 19th Jun 2016

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Birkenhead Park RUFC, 141 Park Road North, Birkenhead, Wirral, CH41 8AA

View map

Entry close date

Sun, 12th Jun 2016

Results

Confirmed Results

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Gina Riley Team 22 Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jenny Kershaw Kuota - Spinergy - GSG Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gwenno Hughes Ynys Mon Race Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Catherine Waters North West Cycle Coaching Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lindsey Styler The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Victoria Hood Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Hannah Mcewan The Racing Chance Foundation Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Laura Ellis Marsh Tracks Racing - Trek Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Claire Rutherford Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Linsey Lyon The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Heather Bamforth The Racing Chance Foundation Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Sarah Gregson The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Karen Helsby The Racing Chance Foundation Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Charlotte Waddington The Racing Chance Foundation Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Philip Williams Liverpool Phoenix CC Aintree Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jack Williams Energy Cycles Junior Road Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  George Boardman Birkenhead North End CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Phillip Faulder Synergy Cycles Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ryan Pike High On Bikes Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Andrew Disley Harry Middleton Cycling Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Keith Jones Birkenhead North End CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jimmy Smith Team Aspire Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Lowe Finished 2nd 0

11. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Lewis Ball VC Hettange Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Sami Al Hadid Finished 2nd 0

13. Sami Al Hadid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Robert Rogers Birkenhead North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Mark Hassall Surface Design Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Lee Steele Finished 3rd 0

16. Lee Steele -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Steven Allman Chester RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nicholas Whitley Chester RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Huw Owen Energy Cycles Junior Road Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Jonathan Huck Adidas Group Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Stephen Stuart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Christopher Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Robin Hennessy Pontyclun Flyers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  David Grindley North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Christopher Waters Bill Nickson Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Stuart Hannah Finished 0

30. Stuart Hannah -

Points: 0 | Status: Finished
31.  Tom Allen Brother NRG Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Steffan Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Eddie O'Brien Southport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Thomas Brazier Team Elite Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Jamie Fletcher Team Elite Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Thomas Hanlon Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  James Holmes Synergy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Jason Breakey NFTO Race Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  John Guy High On Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Jonathan Freeman Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Andrew Brookfield Liverpool Century RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Peter Oakes Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Will Bridgman Sigma Sport.co.uk Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  James Eastbury Chester RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
48.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Sam Allen Did not finish 4th 0

48. Sam Allen -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- James Bailey Did not start 3rd 0

48. James Bailey -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Samuel Bennett LJMU Cycling Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Bilham Strada-Sport Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Matt Bithell Synergy Cycles Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Sean Boswell LJMU Cycling Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richard Bott Team Aspire Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Philip Cole Did not start N/A 0

48. Philip Cole -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Rory Crone Warrington RC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Sam Dobson Fiftyfour Eleven RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Joseph Earley Liverpool Century RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Chris Fallon Kuota - Spinergy - GSG Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Alex Harvey NFTO Did not start 2nd 0

48. Alex Harvey - NFTO

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- James Helsby Sportcity Velo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Mark Howard Liverpool Braveheart Bicycle C... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ryan Jackson Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Glyn Jones Port Sunlight Whls CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Nicholas Jones Graham Weigh Racing Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Kieran Leach Liverpool Phoenix CC Aintree Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matt Limacher KTM UK Factory MTB Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David McGowan Pedal Heaven Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Adam Owens Liverpool Century RC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ben Palmer Surface Design Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stuart Percival G M C Fire Services Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ross Prescott Wigan Wheelers CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alastair Quinn En Velo Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- David Rydings Liverpool Century RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Adam Wilkinson North Cheshire Clarion Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Toby Williams Liverpool Phoenix CC Aintree Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- David Williams Kuota - Spinergy - GSG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gibson Inspire VCUK Racing Team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Hartley Gaursa Renault Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Moss Birkenhead North End CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Tom Davies Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Twm Bryn Energy Cycles Junior Road Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jake Owens En Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alexander Whittle Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Osian john Griffith Energy Cycles Junior Road Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Cadi Jones Energy Cycles Junior Road Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Corinne Side Cycle Sport Pendle Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Katie Helsby Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Cara Louise Randall Energy Cycles Junior Road Team Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Vincent Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  James Wright Birkenhead North End CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Tyr Bujac Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Nickson Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamha Albones Liverpool Century RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
--- Maisy Vasic Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

About the Event

Info for Riders

Races for Ladies, Gentlemen and Children. Please include an email address with your entry. Sponsorship by the Bike Factory and BikeLine Solicitors. The E/1/2/3/4 event will be run as a handicap. The women only and Youth races will be held in the Lower Park on a 1.3 mile circuit utilising on Ashville Rd which will be closed to traffic for the day. Start/finish at Cannon Hill. Race HQ has changed from previous years, we are using the Birkenhead Park RUFC clubhouse. Each Go Ride competitor will ride a time trial and a handicapped race. The course will be out and home on the closed road within the Upper Park. Start/finish outside Birkenhead Park RUFC.

The Races

Go-Ride Racing Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 09:30 Go-Ride Racing None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Sun 19/06/16 – 09:30
Go-Ride Racing, None
10 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 10:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: Postal: (£5.00), On Day: (£8.00)
Sun 19/06/16 – 10:00
Youth Only, Band 5
30 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 11:00 Women Only Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Postal: (£14.00), On Day: (£16.00)
Sun 19/06/16 – 11:00
Women Only, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 13:00 Regional C+ Band 5 --- 65km / 40 miles
Entry: Postal: (£18.00), On Day: (£20.00)
Sun 19/06/16 – 13:00
Regional C+, Band 5
65km / 40 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/06/16 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 19/06/16 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk